Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska "Radość miłosierdzia" znowu na płycie

Marek Zaradniak
W poniedziałek w serii "Jan Kanty Pawluśkiewicz -Antologia" ukaże się płyta z nagranym  w Poznaniu oratorium tegoż kompozytora "Radość miłosierdzia"
W poniedziałek w serii "Jan Kanty Pawluśkiewicz -Antologia" ukaże się płyta z nagranym w Poznaniu oratorium tegoż kompozytora "Radość miłosierdzia" Archiwum Polskiego Radia
W poniedziałek w serii "Jan kanty Pawluśkiewicz -Antologia" ukaże się nagrane w Poznaniu w roku 2008 oratorium z muzyką tego kompozytora "Radość miłosierdzia"

W październiku 2008 roku w poznańskiej farze odbyło się prawykonanie zamówionego przez Filharmonię Poznańską z okazji 30 rocznicy wyniesienia na Stolicę Piotrową kardynała Karola Wojtyły oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstu Leszka Aleksandra Moczulskiego "Radość miłosierdzia". Jako soliści wystąpili sopranistki Elżbieta Towarnicka i Marzena Michałowska, baryton Andrzej Biegun oraz Sebastian Karpiel Bułecka. W koncercie oprócz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wzięli też udział Chór Akademicki UAM, Chór Kameralny UAM, Poznański Chór Kameralny i Chór Dziewczęcy Skowronki. Dyrygował Rafał Jacek Delekta. Wkrótce nagranie z tego koncertu ukazało się na płycie nakładem Filharmonii Poznańskiej. W poniedziałek nagranie to zremasterowane ukaże się nakładem Polskiego Radia w serii "Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia".

Książeczka towarzysząca płycie zawiera przesłanie od twórców oratorium: "Nadchodzi dzień kanonizacji papieża Jana Pawła II, jeden z najważniejszych dni w naszym kraju, a także dla chrześcijan na całym świecie. Dla nas oznacza to refleksję nad tym czy sprostaliśmy nauczaniu Jana Pawła II. Szczególnie bliskie jest nam odkrywanie prawdy o miłosierdziu bożym zapisane w encyklice "Dives in Misericordia" 1980. Każdy bowiem człowiek odczuwa jego potrzebę. A jak my dzisiaj odpowiadamy na to papieskie przesłanie o bożym miłosierdziu, ale też o miłosierdziu ludzkim wobec bliźniego. Choćby w jednym aspekcie dotyczącym godności człowieka?" - pytają Jan Kanty Pawluśkiewicz i Leszek Aleksander Moczulski.

Natomiast dyrektor Filharmonii Wojciech Nentwig w swym komentarzu przypomina, że kiedy obejmował kierownictwo Filharmonii założył, iż w każdym sezonie artystycznym zamawiać będzie co najmniej jeden utwór u kompozytora związanego ze środowiskiem wielkopolskim. Wyjątek stanowił sezon 2008/2009 kiedy przypadała 30. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. – Nie miałem wątpliwości, że twórca kompozycji upamiętniającej tamto wydarzenie powinien wywodzić się ze środowiska krakowskiego. Po konsultacji z naszym dyrygentem-szefem profesorem Markiem Pijarowskim postanowiliśmy się zwrócić do Jana Kantego Pawluśkiewicza. Dla wielu mogło to być zaskoczeniem, ale kto wie czy nie największym dla samego kompozytora. Wszak on- jak sam siebie nazywał - "big-beatowiec" miał wątpliwości czy czuł by się dobrze w roli kompozytora symfonicznego. .Poprosił o nieco czasu na przemyślenie po czym odezwał się szybciej niż przypuszczałem odezwał się mając nie tylko koncepcję, ale i tytuł. 16 października 2008 dzięki wsparciu wielu ludzi dobrej woli słowo stało się ciałem. "Radość miłosierdzia" zabrzmiała w interpretacji ponad 200 wykonawców, a przy okazji wznieśliśmy kolejne przęsło mostu współpracy artystycznej łączącego stolice Wielko i Małopolski - wspomina Wojciech Nentwig. Dodajmy, że wydawnictwo ubogacają liczne zdjęcia z tego wydarzenia autorstwa Antoniego Hoffmanna oraz obrazy Jana Kantego Pawluśkiewicza z cyklu "Parasolnie płyną w sztolnie".

"Radość miłosierdzia" -Polskie Radio, cena około 36 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski