Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska straż miejska świętuje 30 lat! Na początku miała mundury jak w USA. Zobacz archiwalne zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Służba Porządkowa Miasta Poznania.
Służba Porządkowa Miasta Poznania. Straż Miejska Poznania
Straż Miejska w Poznaniu będzie mieć już trzydzieści lat. Powołano ją zarządzeniem prezydenta Poznania 4 marca 1991 roku, jako jedną z pierwszych straży w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Poznańskich strażników często nazywa się „municypalnymi”, bo przez pierwsze cztery lata formacja nosiła nazwę Policji Municypalnej.

- W pierwszych latach zakładano, że katalog działań straży będzie obejmował zadania potrzebne społecznie, ale niewymagające kwalifikacji i kompetencji policyjnych – mówi Przemysław Piwecki ze straży miejskiej. - Początkowo strażnicy zajmowali się przede wszystkim egzekwowaniem obowiązku utrzymania czystości oraz nielegalnym handlem ulicznym, a dopiero później postanowiono uporać się z kierowcami, którzy nagminnie łamali przepisy o zatrzymywaniu i postoju. Szybko okazało się, że problemy z parkowaniem na długie lata będą jednymi z głównych zadań wszystkich straży miejskich…

Czy wierzymy w teorie spiskowe?

od 16 lat

Co ciekawe, zanim w 1997 roku przyjęto ustawę o strażach gminnych, umundurowanie strażników regulował statut straży. A ten przyjął wzorzec umundurowania amerykańskiej policji!

Od dwudziestu strażników do ponad trzystu

- Początkowo zatrudnionych było dwudziestu strażników, a siedziba straży mieściła się w jednym punkcie miasta, w budynku urzędu miasta przy placu Kolegiackim – opowiada Przemysław Piwecki. - W pierwszym roku powstały placówki na Piątkowie i Winogradach, a zatrudnienie wzrosło do 54 strażników. Już w 1992 r. powstały placówki we wszystkich dzielnicach miasta, wydzielono całodobową służbę dyżurną z numerem alarmowym 986, a zatrudnienie wzrosło do 108 strażników. Dynamika zatrudnienia w Poznaniu, na rocznym poziomie 20 strażników, utrzymywała się aż do 2006 r., osiągając stan 309 etatów. Do dzisiaj zatrudnienie utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi obecnie 317 pracowników.

Strażnicy to ludzie wykształceni – 119 osób ma wykształcenie wyższe, 195 – średnie, a 3 osoby – zawodowe.

Co robi straż miejska?

Dziś strażnicy kojarzeni są przede wszystkim z usuwaniem wraków pojazdów, dyscyplinowaniem źle parkujących kierowców (blokady!), z patrolami szkolnymi, obsługą monitoringu miejskiego (rocznie efektem pracy obserwatorów jest około 8 tys. skutecznych interwencji straży miejskiej i policji) i działalnością na rzecz ochrony środowiska.

Zobacz archiwalne zdjęcia Straży Miejskiej w Poznaniu:

Służba Porządkowa Miasta Poznania.

Poznańska straż miejska świętuje 30 lat! Na początku miała m...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski