Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska Wenecja: Czas przywrócić urok Chwaliszewa [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Niebo i woda, i zagrożona gazownia miejska
Niebo i woda, i zagrożona gazownia miejska Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
Jeszcze kilka lat temu nieomal zapomnieliśmy, że Chwaliszewo to jedna z dzielnic Poznania. Odcięte , zaniedbane, zaśmiecone, tak jakby nikt nie pamiętał, że to miejsce ma swoją bogatą historię. A kiedyś było nieomal równe stolicy Wielkopolski w zamożności. Nikt nie pamiętał, że było to odrębne rzemieślnicze miasto, o którym można opowiadać godzinami.

Dopiero niedawno zaczęto przypominać, że to właśnie tutaj 500 lat temu zapłonął pierwszy stos, na którym spalono czarownicę, stała szubienica, na której wieszano przestępców. Tutaj także powstała pierwsza w Wielkopolsce księgarnia w 1520 roku założona przez Jana Petruusa, z której można było kupić książeczki do nabożeństwa i szkolne wydane w języku polskim i niemieckim. W XVI wieku istniało aż 13 cechów rzemieślniczych m.in. grzebieniarzy, mieczowników, kapeluszników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Wielkie sprzątanie na Chwaliszewie
Poznań: Przepychali most przez Chwaliszewo

- Zniszczenia, jakie dotknęły Chwaliszewo na przełomie stycznia i lutego 1945 roku, oraz decyzja o zmianie biegu rzeki, zasypaniu starego koryta i rozebraniu mostu Chwaliszewskiego w 1969 roku, spowodowały ruinę tego pięknego zakątka często nazywanego poznańską Wenecją - napisał w swojej książce "Chwaliszewo. Poznańska Wenecja" Jan Kaczmarek.

Teraz bardzo powoli, ale jednak dzielnica przez kilkadziesiąt ostatnich lat uważana, za zamieszkaną przede wszystkim przez chuliganów, zaczyna się odradzać. Powstają nowe domy, stare są remontowane. Coraz więcej turystów i poznaniaków zaczyna do niej zaglądać, a przewodnicy przypominają o latach jej świetności. Cały czas czeka jednak na prawdziwą rewitalizację.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Czarownicę spalili na Chwaliszewie [ZDJĘCIA]

Książka Jana Kaczmarka, wydana przez Wydawnictwo Miejskie, pokazuje Chwaliszewo sprzed lat takie jakie było jeszcze przed wojną, w czasie wielkich powodzi w XIX wieku, przypomina ludzi, którzy tworzyli historię tego miejsca, które nawet teraz ma tak wiele uroku. Wielkim jej atutem są zdjęcia zarówno te historyczne, jak i te współczesne.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski