Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Budżet Obywatelski: By seniorom żyło się lepiej

Anna Jarmuż
Poznański Budżet Obywatelski: By seniorom żyło się lepiej
Poznański Budżet Obywatelski: By seniorom żyło się lepiej Łukasz Gdak
15 milionów złotych - tyle pieniędzy jest do rozdania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezentujemy kolejne propozycje.

Pomoc osobom starszym - taki cel przyświeca wielu projektom, na które można głosować w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jeden z nich zakłada, że seniorzy będą mogli bezpłatnie wybrać się do opery, teatru lub spektakl kabaretowy.

- Pomysł narodził się po rozmowach ze starszymi mieszkańcami naszego osiedla. Pytali oni, czy można coś takiego zorganizować - mówi Łukasz Kapustka, przewodniczący Zarządu Osiedla Żegrze, autor projektu Senioralnie Kulturalnie.

Radni przystali na prośbę mieszkańców. Na bezpłatne bilety przeznaczyli 4,5 tys. zł.

- Pomyślałem sobie, że można rozszerzyć te inicjatywę na teren całego miasta - tłumaczy Łuksza Kapustka. - Emerytury są bardzo skromne. Wielu seniorów nie stać, aby kupić sobie bilet do teatru. Ograniczone budżety mają też kluby seniora.

Projekt Senioralnie Kulturalnie zakłada, że Urząd Miasta zakupi bilety na spektakle, a radni osiedlowi rozprowadzą je wśród seniorów (120 biletów na każdą z 42 rad osiedli).

O osobach starszych pomyśleli też założyciele Jeżyckiego Centrum Kultury. W ramach projektu Senioralne Centrum Aktywności Twórczej będą one mogły zaprezentować swoje dokonania oraz realizować pasje pod okiem profesjonalistów.

- Prawda jest taka, że nasze społeczeństwo się starzeje. Projekt to wyjście na przeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców miasta - wyjaśnia Witold Zakrzewski z Jeżyckiego Centrum Kultury. Jak tłumaczy, na terenie Poznania działa wiele stowarzyszeń artystycznych. Ich członkowie nie mają jednak, gdzie wyrażać twórczej ekspresji oraz prezentować swoich prac.

- Chodzi o szeroko rozumiana twórczość artystyczną - malarstwo, rysunek, film, fotografia - wylicza Witold Zakrzewski. - W naszym centrum osoby starsze będą mogły spotkać się z innymi pasjonatami. Mogą też liczyć na wsparcie, współpracujących z nami profesjonalistów.

Projekt zakłada też współpracę międzypokoleniową. Projekt, który trafił do PBO jest skierowany do seniorów. Wśród odwiedzających centrum są jednak osoby w różnym wieku. Pieniądze z budżetu zostaną przeznaczone na doposażenie lokalu i dostosowanie go do potrzeb osób starszych.

Gdzie można oddać głos?
Głosować może mieszkaniec Poznania, który ukończył 16 lat (poniżej 18 lat za zgodą rodzica lub opiekuna) oraz studenci poznańskich uczelni.

Głosować można w wyznaczonych punktach lub przez internet (www.budzet.um.poznan.pl). Punkty stacjonarne pojawią się: 10 października (na rynkach - Jeżyckim, Łazarskim, Wildeckim, os. Jagiellońskim, przed pawilonem handlowym na os. Kosmonautów); 12 października (ul. Półwiejska przy Starym Marychu i Starym Browarze oraz na pl. Wolności).

11 października w każdej dzielnicy pojawią się mobilne, rowerowe punkty konsultacyjne. Głosy można też oddawać w Urzędzie Miasta i jego delegaturach (pl. Kolegiacki 17, Matejki 50, Gronowa 20, Libelta 16/20, 3 Maja 46, Słowackiego 22, Czarnieckiego 5, os. Bohaterów II Wojny Światowej 35A).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski