Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami

  Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami

  Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami ©Waldemar Wylegalski

  Radni z komisji rewizyjnej zakończyli kontrolę Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mają sporo zarzutów, dotyczących między innymi unieważniania głosów, ich liczenia, umów związanych z budżetem obywatelskim czy sytuacji, gdy część organizacji uczestniczyła w ustalaniu zasad PBO, a jednocześnie ubiegała się o pieniądze z budżetu obywatelskiego.
  Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami

  Poznański Budżet Obywatelski z zarzutami ©Waldemar Wylegalski

  Dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mogą sami zdecydować na jakie pomysły chcą wydać część pieniędzy z miejskiej kasy. W 2015 r. poznaniacy rozdysponowali 10 mln zł, a już rok później 15 mln zł.

  Ta forma współdecydowania o mieście cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2014 r. wydano ponad 44 tys. kart do głosowania  (głosowanie dotyczyło PBO 2015), a w 2015 r. (PBO2016) ich liczba wzrosła do ponad 73 tys.


  Wraz ze wzrostem popularności PBO pojawiało się też coraz więcej krytycznych uwag, dotyczących jego realizacji. Dlatego radni z komisji rewizyjnej wzięli pod lupę budżet obywatelski. Kontrola właśnie się zakończyła. Radni mają zastrzeżenia co do transparentności i rzetelności przeprowadzenia PBO.

  – Nie zmienia się reguł w trakcie gry, to nieuczciwe wobec wnioskodawców– uważa Małgorzata Dudzic-Biskupska, radna PO. I przypomina, że w 2015 r. w trakcie głosowania nad projektami zgłoszonymi do PBO zmieniano zasady głosowania. – Nie wprowadzono też mechanizmów, które dawałyby pewność, że liczenie głosów było poprawne. Nikt nikogo za rękę nie złapał na fałszerstwie, ale też urzędnicy z Gabinetu Prezydenta, odpowiedzialni za PBO nie złożyli żadnych wyjaśnień, które rozwiałyby nasze wątpliwości – dodaje radna Platformy.

  Zdaniem radnych, żaden z członków zespołu, który ustalał zasady PBO nie powinien być zaangażowany w składanie wniosków i ubieganie się o pieniądze z budżetu obywatelskiego. A takie przypadki były. Zwrócono też uwagę, że niektóre projekty, choć uzyskały pieniądze z PBO, to ich realizacja jest niemożliwa (np. taras widokowy na ratuszu). Pytanie: dlaczego je pozytywnie zaopiniowano? Urzędnicy z Gabinetu Prezydenta tłumaczą, że to błąd ludzki.

  Komisja uważa za niesprawiedliwe unieważnienie głosów oddanych „hurtowo” w formie papierowej na trzy projekty (w tym na projekt „Trener osiedlowy i senioralny” – ponad 3 tys. kart do głosowania). I wskazuje, że głosy oddane „hurtowo” z jednego komputera nie zostały potraktowane w ten sam sposób. Jej zdaniem, należy równo traktować głosowania zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Milewicz i Sobon

  Rafal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Milewicz i Sobon i wszystko jasne. Dziw, ze dopiero teraz JJ bierze sie za nich. Niech zrobia audyt wydatkow Szpytko i Sobonia. Bylyby cyrki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziękujmy za szwindle

  poznaniak z Poznania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Podziękujmy za ten burde w Poznaniu ex prezydentowi Grobelnemu, kruszyńskiemy, kayserowi, Jaworskiemu i Kierownikom wydziału Oświaty Um Pń.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejna ściema urzedasów

  Jarząkieckowski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Pytanie ile należy dać w rączkę tym z Owiaty, aby zaakceptowali ??? UWAGA!!! WAŻNE budzet obywatelski nie jest dla mieszkańców miast Poznan tylko wypełnieniem braków i nie wiedzy urzedasów min. z...rozwiń całość

  Pytanie ile należy dać w rączkę tym z Owiaty, aby zaakceptowali ??? UWAGA!!! WAŻNE budzet obywatelski nie jest dla mieszkańców miast Poznan tylko wypełnieniem braków i nie wiedzy urzedasów min. z oświaty. ..... Prosze podać ile i kto bierze za co....
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ręce opadają

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Zainwestuj w słownik !!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo