Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Czerwiec 1956: Będzie pomoc dla bohaterów [PROGRAM OBCHODÓW]

Mateusz Pilarczyk
Szczególnie uroczyście była obchodzona 50. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 w roku 2006
Szczególnie uroczyście była obchodzona 50. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 w roku 2006 Fot. Archiwum
Przy kolejnych rocznicach Czerwca'56 wraca temat związany z uznaniem uczestników Powstania Poznańskiego za kombatantów. Mimo wcześniejszych prób nie udało się znowelizować odpowiedniej ustawy. Czynni uczestnicy Czerwca'56 muszą się więc zadowolić pieniędzmi, jakie co roku przed rocznicą przyznaje premier i liczyć, że kolejne rządy nie zapomną o nich.

- Nie jest tak jak powinno być. Od 1956 ludzie z aktami oskarżenia, a było ich 130, dużo wycierpieli. Pracowali na najniższych stanowiskach i uposażeniach. Nigdy nie awansowali. Mieli wilcze bilety - opowiada Włodzimierz Marciniak ze Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

- Te pół miliona złotych na obecny czas to kropla w morzu potrzeb. Ratuje to niektórym budżet i daje pieniądze na leki i opłaty - mówi o corocznych dotacjach Marciniak.

Wspomniane 500 tys. zł przyznawane jest przez kancelarię premiera na wniosek wojewody. Kwota ta trafiła do osób, które czynnie uczestniczyły w Powstaniu i mogą to udokumentować. W tym roku wsparcie w wysokości od 350 zł do 5 tys. otrzymało łącznie 176 osób. Wysokość wypłaty uzależniona była od sytuacji materialnej uczestników Czerwca`56.

Nadal jednak brak jest systemowego rozwiązania i włączenia do ustawy kombatanckiej nie tylko osób biorących udział w pierwszym robotniczym zrywie robotniczym w komunistycznej Polsce, ale i kolejnych.

- Głosy w sprawie ustawy są podzielone. Trudno odpowiedzieć czy projekt powróci się w najbliższym czasie. Wydaje się, że ta coroczna pomoc jest dobrym rozwiązaniem i żaden rząd w przyszłości nie odstąpi od tego dobrego zwyczaju - uważa Rafał Grupiński, przewodniczący wielkopolskiej Platformy.

O ustawowym rozwiązaniu w niedzielę przypomniał w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. W rozmowie z "Głosem" stwierdził, że PiS najpierw musiałoby się w tej sprawie porozumieć z PO, co jest niesłychanie trudne. Trzeba jednak przypomnieć, że jak na razie najbardziej zaawansowane przymiarki do zmiany ustawy kombatanckiej i włączeniu w nią osób walczących w czasach PRL miały miejsce przy okazji 50. rocznicy Czerwca`56, kiedy w Polsce rządził PiS.

- Projekt przepadł w komisji w pierwszym czytaniu. Nikt mi nie mówił, żeby coś zmienić, poprawić, tylko dokument trafił do kosza - wspomina Dariusz Lipiński, były poseł PO i autor ówczesnej nowelizacji.

- Nadal jestem zwolennikiem ustawowego rozwiązania, ale nie w tej chwili. Mamy czas zaciskania pasa i poszukiwania oszczędności. Sprawa nie dotyczy tylko poznańskich kombatantów. W ustawie należy ująć też inne kategorie, a to powiększa grupę ludzi i potrzebnych pieniędzy - wyjaśnia Dariusz Lipiński.

Wielu uczestników Poznańskiego Czerwca może więc nie doczekać czasu, kiedy politycy znajdą kompromis w tej sprawie. A co roku odchodzą kolejne osoby biorące udział w Powstaniu. W 2012 jedna z osób, która wystąpiła z wnioskiem o pomoc nie doczekała się jej.

PROGRAM CZWARTKOWYCH OBCHODÓW:
Główne obchody 56. rocznicy Poznańskiego Czerwca odbędą się w czwartek, 28. czerwca.
O godzinie 6.00 kwiaty zostaną złożone pod tablicą przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych na ul. 28 Czerwca 1956 w Poznaniu. Później, o 10.30 wieńce zostaną złożone pod tablicą pamięci pracowników MPK przy ul. Gajowej. Stamtąd delegację udadzą się pod pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim przy ul. Kochanowskiego, gdzie o 11.30 oddadzą hołd.

Następny przystanek obchodów to godzina 13 i brama ZNTK Poznań przy ulicy Roboczej. Z tego miejsca delegacje przejdą na uroczystości pod bramę główną zakładów Hipolita Cegielskiego na ul. 28 Czerwca 1956. W ten sam dzień, o 17.00 w kościele oo. Dominikanów przy al. Niepodległości odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar Czerwca `56. Po niej o 18.30 pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 na placu Mickiewicza odbędzie się oficjalna część obchodów rocznicy. W tym roku dla uczczenia bohaterów wydarzeń czerwcowych zaplanowano dodatkowo turniej piłkarski, który rozegrany będzie w sobotę, 30 czerwca na boisku przy Drodze Dębińskiej 21.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski