18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Poznański Czerwiec 1956: Pół miliona zł dla wybranych kombatantów. Źle podzielone?

Mateusz Pilarczyk
500 tysięcy złotych podzieli wśród wybranych uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego. Kwota ta od kilku lat jest przeznaczana na pomoc powstańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Nie satysfakcjonuje, to jednak wszystkich organizacji "Czerwcowych", które wypominają politykom brak zmian w ustawie kombatanckiej. Na spotkaniu przypomniał o tym Jerzy Ziółkowski ze Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956, który krytykował również sposób przyznawania pomocy mówiąc, że nie trafia ona do wszystkich potrzebujących. A pieniądze są faktycznie potrzebne.

- Ludzie przez represje mają naprawdę niskie emerytury. Nawet po 600, 800 złotych . To jest wstyd dla człowieka, który stracił zdrowie, bo miał śmiałość podnieś rękę na władzę. Znam przypadek wdowy, która ma niepełnosprawną córkę i razem mają na życie 1300 zł - opowiada o rzeczywistości części Czerwcowych Powstańców Włodzimierz Marciniak, prezes Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

W poprzednich latach wojewoda musiał za każdym razem występować do premiera o przyznanie pieniędzy dla Powstańców. Od 2013 roku zasady się zmieniły. Pół miliona dla osób walczących w PRL o wolność urząd wojewódzki ma już zapisane w budżecie.
Pieniądze co roku trafiają do podobnej liczby osób. W 2012 roku było ich 176 przy złożonych prawie 200 wnioskach. Skąd ta rozbieżność? Komisja przyznaje pomoc powstańcom na określonych zasadach.

Skorzystają z niej czynni uczestnicy wydarzeń Czerwca ’56 znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa lub represji w miejscu pracy.

Pieniądze mogą być również przyznane osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy ofiarom Powstania oraz wypłacane współmałżonkom i rodzicom nieżyjących uczestników. Jednakże pod warunkiem, że ich śmierć była wynikiem udziału w Powstaniu lub wiązała się z represjami po jego zakończeniu.

- Zapewne jest grupa osób, która brała udział w wydarzeniach Czerwca i była represjonowana lub ranna, ale nie ma na to dowodów, bo ktoś został na przykład opatrzony przez rodzinę. Przyznajemy publiczne pieniądze więc nie możemy polegać tylko na czyiś oświadczeniach - odpowiada na krytykę wicewojewoda Przemysław Pacia, który przewodniczy komisji przyznającej pomoc, a przesłane jej wnioski pomaga weryfikować Instytut Pamięci Narodowej.

W ubiegłym roku najwyższe zapomogi wynosiły po 5 tys. zł. Największa grupa, bo 75 osób otrzymała po 4 tys. zł.

- Ci ludzie, którzy siedzieli w więzieniach, byli inwigilowani i nie awansowali mogą mieć skromną satysfakcję, że w ramach wdzięczności dostaną parę groszy od wolnej Polski - mówi Ryszard Biniak, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 Niepokonani.

Wnioski można składać od 2 do 30 kwietnia. Osoby, które w poprzednich latach otrzymały pieniądze nie muszą przysłać załączników potwierdzających ich udział w Poznańskim Czerwcu. Pomoc ma trafić do potrzebujących przed tegoroczną rocznicą Powstania.

- Pieniądze można by przyznać wszystkim uczestnikom, ale wtedy dostaliby grosze - kończy Włodzimierz Marciniak.

ZMIANY W USTAWIE KOMBATANCKIEJ?
a Przed siedmioma laty, w okrągłą 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca pojawił się projekt nowelizacji ustawy kombatanckiej. Według jej założeń uprawnienia kombatanckie miały zyskać osoby represjonowane przez służby bezpieczeństwa oraz osoby, które szczególnie zasłużyły się w niesieniu pomocy ofiarom Czerwca. Pojawiały się i głosy, aby ustawą objąć wszystkich uczestników Pozanańskiego Czerwca- ich liczba w 1956 roku wynosiła ok. 100 tys. Kombatanci miesięcznie otrzymują 234,03 zł dodatków.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tedii2
Urodził się w 1937 r. !!!
p
poznanianka
prezes związku kombatantów i uczestników powstania poznańskiego czerwca 1956 p. Włodzimierz Marciniak URODZIŁ SIĘ W 1954 r. !!!!!!!! i śmie wypowiadać się co działo się 28 Czerwca 1956 w Poznaniu??????? = on wtedy w gacie robił !!!!! a teraz kombatant ??????????????? = nowa historia ????
Dodaj ogłoszenie