Poznański Festiwal Nauki i Sztuki już od poniedziałku

  Poznański Festiwal Nauki i Sztuki już od poniedziałku

  Sebastian Gabryel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznański Festiwal Nauki i Sztuki już od poniedziałku
  1/19
  przejdź do galerii

  Poznański Festiwal Nauki i Sztuki już od poniedziałku ©archiwum

  Co można zobaczyć w kropli wody z kałuży? Czy pieniądze nie dają szczęścia? Gdzie szukać odpowiedzi? Wiadomo. To nauka je zna nawet na najbardziej nietypowe pytania. A Poznański Festiwal Nauki i Sztuki jeszcze udowadnia, że wiedzę najlepiej przyswaja się poprzez zabawę. W 2015 r. wzięło w nim udział ponad 20 tys. osób.
  - Szukamy odpowiedzi na pytania „z życia wzięte” - np. „Człowiek i papieros przykładem związku toksycznego” - wyjaśnia Anna Młynarczyk, dyrektorka festiwalu.

  - Naszym głównym celem jest aktywizacja ludzi w sferze społecznej bez podziału na wiek i zaszczepienie w nich pędu do zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania horyzontów myślowych - podkreśla jedna z koordynatorek imprezy mgr Marzena Howorska z Politechniki Poznańskiej.


  Rozmówki roślin
  Organizatorzy festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność wydarzeń oraz użyteczność dla ich uczestników.

  - W tej edycji zaprosiliśmy do udziału wielu ekspertów, choćby z dziedziny biotechnologii, mikrobiologii żywności, dietetyki czy weterynarii. Opowiedzą o egzotycznych chorobach zwierząt i ludzi, a także o tym, co jeść, aby długo cieszyć się życiem - przekonuje dr inż. Urszula Mojsiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Nasi młodzi naukowcy z Koła Naukowego OPERON będą razem z publicznością podsłuchiwać chemiczną rozmowę roślin i zgłębiać tajemnice wnętrza organizmów roślinnych. - Uczestnicy będą pozyskiwać gluten, projektować wymarzony ogród i rozwiązywać chemiczne zagadki detektywistyczne. Ponadto dowiedzą się, jak narkotyki działają na nasz mózg, jak segregować odpady i jak można uratować jezioro.

  Niemniej interesująco zapowiada się harmonogram wydarzeń na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, o których opowiada Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy uczelni,

  - Na festiwalu pokażemy, jak wykorzystywany jest system motion capture [technika przechwytywania ruchu, stosowana w filmach i grach komputerowych - red.] oraz zaprezentujemy wizualizacje dźwięków na częstotliwościach niesłyszalnych dla ludzkiego ucha.

  Dominika Bazan z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przyznaje, że jak w ubiegłych latach odbędzie się kurs szycia chirurgicznego.

  - Dajemy możliwość zweryfikowania wyobrażeń o zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy farmaceuty. Spotkanie w murach uczelni to również szansa na skorzystanie ze stoisk interaktywnych, rozmowy z przedstawicielami Drużyny Szpiku czy przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu - wymienia koordynatorka.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo