Poznański Kongres Kultury zakończony, ale nie zamknięty

  Poznański Kongres Kultury zakończony, ale nie zamknięty

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prezydent Ryszard Grobelny przemawiał w sobotę na Poznańskim Kongresie Kultury

  Prezydent Ryszard Grobelny przemawiał w sobotę na Poznańskim Kongresie Kultury ©Marcin Kostaszuk

  600 zarejestrowanych uczestników wzięło udział w zakończonym w sobotę Poznańskim Kongresie Kultury. Zakończonym, ale nie zamkniętym - kontynuowaniem procesu negocjowania i wprowadzania zaproponowanych na kongresie zmian miałoby się zająć Obywatelskie Forum Kultury.
  Prezydent Ryszard Grobelny przemawiał w sobotę na Poznańskim Kongresie Kultury

  Prezydent Ryszard Grobelny przemawiał w sobotę na Poznańskim Kongresie Kultury ©Marcin Kostaszuk

  Sobotnie obrady rozpoczął świetnie przyjęty wykład prof. Wojciecha Kłosowskiego, znakomicie porządkujący wiedzę na temat roli kultury w strategiach rozwoju lokalnego, akcentując kwestię kapitału społecznego.

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Poznański Kongres Kultury: Jakim językiem mówimy o kulturze?
  Poznański Kongres Kultury otwarty mocnymi akcentami [ZDJĘCIA]

  Poznański Kongres Kultury i złowroga... autostrada

  - Jest tu masa sporów i gotowość do pokłócenia się. Ale na razie mamy między sobą tego rodzaju sieć powiązać, że jesteśmy gotowi siedzieć razem i się kłócić. To już jest dobry punkt wyjścia. Kapitał społeczny trzeba umacniać ze świadomością, że nigdy nie będzie on "gotowy" i ostatecznie zamknięty. Życie społeczne jest procesem, ale jesteśmy na dobrej ścieżce - mówił profesor. Warto dodać, ze Kłosowski był jednym z niewielu gości Kongresu, który czynnie uczestniczył w nim przez całe trzy dni, wielokrotnie zabierając głos w dyskusjach - i zawsze był to głos wiedzy i rozsądku.

  O tym, jak wybrnąć z pułapki krzyżowania się indywidualnych i zbiorowych interesów rozmawiali podczas dyskusji "Prawo do kultury - o polskiej wiośnie kulturalnych ruchów obywatelskich" Olga Marcinkiewicz (bydgoski ruch "Kultura w budowie"), Alina Gałązka ("Inicjatywa Warszawa 2020"), i Łukasz Biskupski (Regionalny Kongres Kultury, Łódź).

  Podzielili się oni swoimi doświadczeniami współpracy z władzą lokalną, wskazywali także na spore znaczenie, jakie dla wspomnianej w tytule "wiosny" miał konkurs o Europejską Stolicę Kultury. Charakterystyczne, że najlepsze efekty tej współpracy osiągnęło środowisko, posiadające wyraźnego lidera - tak stało się w przypadku Bydgoszczy i Pawła Łysaka.

  Jak łatwo się domyślić, poznaniakom najtrudniej było stanąć przed lustrem - a taką rolę spełniły opinie o poznańskiej kulturze, sformułowane przez jej organizatorów, twórców i uczestników, zebrane przez prof. Krzysztofa Podemskiego. Część z nich opisywaliśmy tutaj trudno zatem było uniknąć lekkiego zażenowania niektórymi zawartymi w niej wypowiedziami. Także tymi, które za prawie całe zło poznańskiej kultury obwiniały wydział kultury Urzędu Miasta.

  - Analizę tego typu należy potraktować jako wstęp do budowy strategii kulturalnego Poznania - wyjaśnił funkcję badania prof. Podemski. W bawełnę nie owijał za to Zbigniew Łowżył.

  - To badanie pokazuje stan niezrozumienia, jak działa administracja publiczna, jaką funkcję pełni wydział, urzędnicy i prezydent. odnoszę wrażenie, że badani walili ślepakami - ocenił współtwórca KontenerArtu.

  Finałem stało się przedstawienie rekomendacji przez przedstawicieli sześciu grup roboczych kongresu. Omówienie ich w skróconej formie było dobrym pomysłem na podsumowanie (pełne raporty można pobrać stąd), ale organizatorzy kongresu postanowili poszerzyć je o trzy kolejne pozycje:

  - ogólną propozycję rewizji treści strategii "Kulturalny Poznań"
  - rekomendację stworzenia funduszu mikrograntów w kwocie do 2000 złotych, przyznawanych w uproszczonym i trwającym permanentnie konkursie
  - apel o podwyższenie kwoty wydatków bieżących na kulturę w budżecie miasta do 3,5 (2012), 3,75 (2013) i 4 procent ogólnej kwoty wydatków bieżących w 2014 roku.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo