Poznański Ośrodek Integracji zaprasza cudzoziemców. Będą zajęcia z języka polskiego, porady związane z życiem w Poznaniu

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Poznański Ośrodek Integracji (POINT) rozpoczął właśnie działalność stacjonarną. Pomoc w nim znajdą wszyscy cudzoziemcy. Specjaliści podpowiedzą, jak sprawnie zalegalizować pobyt, a jeśli będzie trzeba - nauczą języka polskiego
Poznański Ośrodek Integracji (POINT) rozpoczął właśnie działalność stacjonarną. Pomoc w nim znajdą wszyscy cudzoziemcy. Specjaliści podpowiedzą, jak sprawnie zalegalizować pobyt, a jeśli będzie trzeba - nauczą języka polskiego Łukasz Gdak
Poznański Ośrodek Integracji (POINT) rozpoczął właśnie działalność stacjonarną. Pomoc w nim znajdą wszyscy cudzoziemcy. Specjaliści podpowiedzą, jak sprawnie zalegalizować pobyt, a jeśli będzie trzeba - nauczą języka polskiego.

W punkcie cudzoziemcy będą mogli znaleźć pomoc w sprawach dotyczących legalizacji pobytu czy pracy w Polsce. Specjaliści wyjaśnią zawiłości procedur administracyjnych, praw pracowniczych, pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej i psychologicznej, systemu edukacji i opieki przedszkolnej, a także innych kwestii związanych z codziennym życiem w Polsce.

Sprawdź też:

Obcokrajowcy mogą skorzystać również z kursów języka polskiego jako obcego, doradztwa zawodowego, ale także z lokalnych działań integracyjnych: pikników czy warsztatów, do których zapraszani są zarówno cudzoziemcy, jak i Polacy.

Sprawdź też: Infolinia Biura Kontakt Poznań od marca nada informacje w języku ukraińskim

- Dzięki kompleksowej pomocy migranci zdobędą wiedzę na temat swoich praw i obowiązków w Polsce, poprawią znajomość języka i lepiej poznają lokalny rynek pracy - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. - Zyskają również polscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania - dzięki działalności POINT będą mogli lepiej zrozumieć cudzoziemców, poznać ich kulturę i zauważyć ich wkład w życie miasta.

POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point (MIP), działającego w Poznaniu od 2013 roku. Każdy obcokrajowiec, który potrzebuje pomocy, znajdzie tam wsparcie. Lokal POINT ma 144 mkw i mieści się przy jednej z najchętniej uczęszczanych ulic Poznania - Półwiejskiej 17/27. Znajdują się w nim 2 mniejsze i 3 większe pomieszczenia, w których pracują doświadczeni specjaliści posługujący się językami: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy odwiedził Poznań: Do Wielkopolski wróci konsulat Ukrainy?

- W Poznaniu istnieje już Migrant Info Point prowadzony przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych, który zapewnia pomoc cudzoziemcom - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - POINT to rozszerzenie jego działalności, miejsce kompleksowej obsługi cudzoziemców. Nowo przybyli są często zdezorientowani, nie wiedzą, gdzie i jak załatwić różne formalności. Trudno im też skorzystać z profesjonalnych lekcji języka polskiego, ponieważ kursy są zbyt drogie, niedostępne lub niedopasowane do ich czasu pracy. W tym wszystkim chcemy im pomóc.

Sprawdź też:

Punkt będzie otwarty od poniedziałku do środy w godz. 14-20 i od czwartku do piątku w godz. 9-15. Uwaga: ponieważ nadal panuje pandemia, przed wizytą trzeba się umówić. Najlepiej zrobić to, wysyłając mail na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu: +48 503 979 758.

- Do POINT zapraszamy wszystkich cudzoziemskich mieszkańców - mówi Karolina Sydow z Migrant Info Point. - Może przyjść każdy, kto potrzebuje informacji czy porady: począwszy od formalności związanych z legalizacją pobytu i pracy, poprzez zapisywanie dziecka do przedszkola czy szkoły, po sprawy drobne, związane z życiem codziennym. Mamy świetny zespół. Specjaliści MIP doskonale znają wyzwania i trudności związane z migracją, z osiedleniem się w Polsce. To ekipa z doświadczeniem, ale też po prostu życzliwi ludzie, wrażliwi na perypetie migrantów. Są kompetentni, by udzielić wsparcia nawet w trudnych sytuacjach, a gdy zachodzi taka potrzeba, to zapisują dodatkowo na konsultacje z prawniczkami, doradczynią zawodową, proponują kurs polskiego lub włączenie się w działania integracyjne.

Sprawdź też:

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie