Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Rower Miejski już nie tak popularny? Coraz mniej wypożyczeń przez niską jakoś sprzętu, brak ścieżek rowerowych

MRT
To w stolicy Wielkopolski jest także największy spadek efektywności, czyli liczby wypożyczeń w przeliczeniu na jeden oferowany pojazd, bo aż o 51 procent.
To w stolicy Wielkopolski jest także największy spadek efektywności, czyli liczby wypożyczeń w przeliczeniu na jeden oferowany pojazd, bo aż o 51 procent. Waldemar Wylegalski
Poznański Rower Miejski już nie bije rekordów popularności. Jak wynika z raportu Mobilnego Miasta, coraz mniej osób decyduje się na wypożyczenie jednośladu, mimo powstających nowych stacji i dostępności nowych pojazdów. Bikesharing w Poznaniu okres świetności ma już za sobą?

Raport „Ostre hamowanie roweru miejskiego” opracowany przez stowarzyszenie Mobilne Miasto wskazuje, że bikesharing jest w Polsce coraz mniej popularny. Spada liczba wypożyczeń rowerów miejskich w 15 największych polskich miastach. Także Poznański Rower Miejski, zgodnie z danymi raportu, czas świetności ma już za sobą.

Czytaj: Rusza sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Na rowerzystów czeka sporo nowości m.in. panele solarne w koszykach

Poznański Rower Miejski 2020 od 1 marca

1 marca ruszył 9. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców oddano 113 stacji PRM i blisko 1000 jednośladów. Dodatkowo w tym roku poznaniacy mogą korzystać i wypożyczać rowery bezstacyjne 4. generacji. Jest ich aż 562.

Operator, firma Nextbike Polska wprowadziła także dla użytkowników udogodnienia, mające zwiększyć komfort korzystania z rowerów, zwłaszcza tych bezstacyjnych.

Pomimo tego, bikesharing, także w Poznaniu, traci na popularności. Stowarzyszenie Mobilne Miasto wzięło pod lupę 15 polskich, dużych miast, by sprawdzić czy faktycznie rower miejski w Polsce ma się dobrze. Niestety, wnioski nie są zadowalające.

Sprawdź też:

Aż 87 proc. badanych systemów zanotowało zmniejszenie liczby wypożyczeń w stosunku do 2018 roku - średnio o 19 proc. Nastąpiło to mimo zwiększającej się liczby rowerów, ich dostępności i powstających stacjach rowerowych.

Trwa głosowanie...

Czy korzystasz z Poznańskiego Roweru Miejskiego?

Głos Wielkopolski

- Nieliczne wzrosty, które odnotowano we Wrocławiu czy Katowicach, związane są ze znacznym zwiększeniem podaży rowerów w danych miastach - czytamy w raporcie „Ostre hamowanie roweru miejskiego”.

Wszystkich 15 największych systemów zanotowało mniejszą liczbę wypożyczeń w przeliczeniu na jeden rower.

Poznański Rower Miejski 2020. Spada liczba wypożyczeń

Największe spadki wypożyczeń, aż o 32 procent, odnotowano właśnie w Poznaniu. To tutaj jest także największy spadek efektywności, czyli liczby wypożyczeń w przeliczeniu na jeden oferowany pojazd, bo aż o 51 procent. Stało się tak pomimo zwiększenia floty jednośladów aż o 40 procent.

Sprawdź też:

Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, który skomentował wyniki raportu, stwierdził, że rok 2019 był szczególny z uwagi na rozbudowę systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego o rower bezstacyjny. - Była to nowość, która jeszcze nie funkcjonowała tak, jakbyśmy sobie życzyli, jednak mamy nadzieję, że ten rok będzie dużo lepszy - stwierdził.

Miejski rower mniej popularny przez hulajnogi?

Gosiewski w komentarzu do danych z raportu stwierdził także, że wpływ na spadek popularności rowerów miejskich ma też pojawienie się w miastach kolejnych atrakcyjnych sposobów przemieszczania się jak hulajnogi elektryczne czy skutery. - Mimo to mamy nadzieję, że w zbliżającym się sezonie zdrowy i ekologiczny rower będzie się cieszył dużym zainteresowaniem - mówi.

Zobacz też: Rower, hulajnoga, samochód czy skuter? Pojazdy na minuty. Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Faktycznie, jak wynika z raportu, przy wprowadzeniu w Poznaniu hulajnóg elektrycznych popularność Poznańskiego Roweru Miejskiego spadła o 32 procent. Jednak w innych miastach, jak w Warszawie, Krakowie czy Łodzi była to kwestia zaledwie kilkunastu procent.

Sprawdź też:

- Obecnie, w świetle przedstawionych danych, uznawanie e-hulajnóg na minuty za pierwszoplanową lub jedną z głównych przyczyn spadków wypożyczeń rowerów wydaje się jednak bezpodstawne - uważają twórcy raportu.

Miejski rower mniej popularny przez brak dróg rowerowych

Specjaliści ze stowarzyszenia Mobilne Miasto uważają, że ogólny spadek popularności bikesharingu może mieć związek z innymi czynnikami, niż tylko dodatkowe możliwości komunikacyjne. To przede wszystkim:

  • obawy rowerzystów o bezpieczeństwo,
  • zbyt powolny przyrost infrastruktury rowerowej,
  • niska jakość systemów roweru miejskiego,
  • umowy, które nie zachęcają operatorów do zwiększenia liczby wypożyczeń,
  • duża dostępność tanich usług samochodowego transportu pasażerskiego.

- Pamiętajmy, że część osób po 1-2 latach korzystania z roweru publicznego zdecydowała się na zakup własnego jednośladu. To naturalny kierunek zmian i rozwoju świadomości społecznej, ma jednak wpływ na ograniczenie używania rowerów publicznych. Ale potencjał rozwoju wciąż jest - uważa z kolei Jakub Giza, dyr. ds. Rozwoju Systemów Rowerowych Nextbike Polska S.A..

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że:

Głos Wielkopolski

Co zrobić, by na nowo zachęcić poznaniaków do rowerów miejskich? Zdaniem twórców raportu samorządy, jak i operatorzy powinni zastanowić się nad zwiększeniem atrakcyjności rowerów dla mieszkańców, być może zrezygnować z 20-30 minut darmowego przejazdu. Miasta powinny także rozważyć zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez dopuszczenie innych firm z mobilnymi usługami.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski