Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznański szpital MSWiA nie będzie placówką dla pacjentów z COVID-19. Wojewoda wielkopolski zmienił decyzję ze względu na dobro pacjentów

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Szpital MSWiA w Poznania ma podpisaną między innymi umowę na zabezpieczenie opieki medycznej żołnierzy NATO
Szpital MSWiA w Poznania ma podpisaną między innymi umowę na zabezpieczenie opieki medycznej żołnierzy NATO Grzegorz Dembiński
Poznański szpital MSWiA przy ulicy Dojazd nie będzie szpitalem jednoimiennym dla pacjentów z COVID-19. Dyrekcja placówki została poinformowana, że wojewoda wielkopolski cofnął decyzję w tej sprawie, kierując się dobrem pacjentów, którzy są leczeni w szpitalu MSWiA.

Na czwartkowej konferencji Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski twierdził, że nie ma decyzji, dotyczącej przekształcenia szpitala MSWiA w placówkę wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem. W informacji nadesłanej w piątek także zaprzeczył, aby wydał decyzję w sprawie przekształcenia szpitala MSWiA w Poznaniu w placówkę dedykowaną do walki z COVID-19. Wojewoda prowadził w tej kwestii konsultacje z wielkopolskim oddziałem NFZ, konsultantem wojewódzkim i dyrekcją szpitala MSWiA.

– W ostatnich dniach pracowaliśmy nad różnymi scenariuszami, jednak żadna decyzja w sprawie szpitala MSWiA nie zapadła. Zgodnie z naszymi analizami na tym etapie walki z epidemią szpital MSWiA nie będzie placówką dedykowaną do walki z koronawirusem – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk. I dodaje, że w piątek przed południem przekazał tę informację dyrekcji szpitala MSWiA.

Czytaj też: Lekarze odchodzą ze szpitala zakaźnego. "Na adrenalinie, wierze w Boga i Hipokratesa długo w czasie pandemii koronawirusa nie pociągniemy"

Zupełnie inaczej tę sytuację przedstawiają pracownicy szpitala MSWiA oraz pacjenci placówki.
- Dyrektorowi naszego szpitala zostało postawione ultimatum: ma tydzień na rozdysponowanie pacjentów w innych placówkach, a następnie ma przygotować się do przyjęcia zarażonych SARS-COV-2. Słyszeliśmy, że była to decyzja szefowej NFZ – mówi jeden z lekarzy. I dodaje: - My tutaj mamy ciężko chorych onkologicznie pacjentów, z padaczkami, urazami ortopedycznymi. Kto ich przejmie? Okazuje się, że to nasze zmartwienie.

Karolina Meller, córka chorego na białaczkę twierdzi, że w czwartek ojciec został poinformowany, że nie będzie możliwości dalszego leczenia, ponieważ szpital zostanie przekształcony na placówkę leczącą pacjentów covidowych.

- Tata miał mieć od poniedziałków drugą chemię. Pytaliśmy, co mamy robić. Lekarze rozkładają ręce – twierdzi, płacząc Meller. - Pierwszeństwo mają pacjenci przebywający na oddziałach, których muszą przetransportować do innych szpitali. My zostaliśmy zostawieni sami sobie. Nie wiemy co robić.

Personel medyczny stanął po stronie pacjentów, niektórzy twierdzili, że „rzucą papierami”.

W piątek około południa dyrekcja szpitala została poinformowana, że szpital nie zostanie przekształcony w placówkę, która będzie zajmować się pacjentami z koronawirusem.

Przypomnijmy, że w czwartek wojewoda wielkopolski poinformował o utworzeniu w ciągu najbliższego tygodnia ponad 300 łóżek dla pacjentów z koronawirusem w wielkopolskich szpitalach. Dzięki temu do dyspozycji pacjentów z Covid-19 będzie do 1200 łóżek. W piątek, w wielkopolskich szpitalach było wolnych 276 łóżek "covidowych".

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski