Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie Centrum Badań DNA proponuje testowanie obecności koronawirusa... w ciągu pięciu minut. Jest petycja do Ministerstwa Zdrowia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Krok 1 - pobranie próbki śliny
Krok 1 - pobranie próbki śliny CBDNA
Czy jest możliwe masowe przeprowadzanie bezpłatnych, albo bez porównania dużo tańszych testów na koronawirusa, których wynik byłby znany już po pięciu minutach od pobrania próbki śliny osoby badanej? Tak – pomysł taki pojawił się w Poznaniu, a Fundacja Generis już rozpoczęła ogólnokrajową akcję informacyjną, w której zapewnia o możliwości masowego testowania przy użyciu nowych technologii.

Do tych ostatnich należy opracowany przez Centrum Badań DNA pięciominutowy genetyczny test wykorzystującego technologię RT-LAMP. Fundacja zapewnia, że nowy test genetyczny jest prawie 80 razy szybszy oraz pięciokrotnie tańszy od obecnie stosowanych testów metodą RT-PCR.

Czy testy mogą być bezpłatne?

- Celem akcji o nazwie „Testujemy Całą Polskę” jest zabezpieczenie polskiego społeczeństwa przed rozszerzaniem pandemii, poprzez wykonywanie jak największej ilości testów genetycznych w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. - informuje Centrum Bada DNA w Poznaniu. - Chcemy nawiązać współpracę z Ministerstwem Zdrowia i wspólnie rozpocząć ogólnopolską walkę z pandemią koronawirusa SARS CoV-2, udostępniając możliwość masowego diagnozowania obywateli polskim pięciominutowym testem genetycznym przeciw SARS CoV-2. Chcemy, aby Polska była pierwszym krajem na świecie, w którym każdy może bezpłatnie przebadać się wiarygodnym testem genetycznym na obecność SARS CoV-2.

Przychodnie zachęcają do teleporad. Zobacz wideo

Nowa metoda nie ustępuje starej

W efekcie Centrum chce zaoferować pięciokrotnie niższą cenę testu genetycznego metodą RT-LAMP w stosunku do obecnej ceny tak samo czułych testów RT-PCR, dostarczenie testów do wybranych i wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia placówek (np. stacji sanepidu, szpitali, zakładów pracy, szkół, uniwersytetów itd.), a przede wszystkim – zapewnić wynik testu genetycznego już w czasie pięciu minut.

Badanie polega na pobraniu próbki śliny, podgrzaniu testu do 65 stopni na podgrzewaczu i po pięciu minutach odczytanie wyniku pozytywnego lub negatywnego, dzięki zmianie barwy odczynnika.

Jest petycja do ministerstwa

Namawiając do podpisania na stronie „Testujemy Całą Polskę” petycji do Ministerstwa Zdrowia, autorzy inicjatywy informują, że codziennie na testowanie Polaków – i to osoby z pełnymi objawami zakażenia - metodą RT-PCR wydawane jest ponad 12 000 000 zł. Czas potrzebny na uzyskanie wyniku wynosi około 7 godzin, lecz w praktyce jest to nawet kilka dni z uwagi na obciążony do granic personel laboratoriów. Dzięki testom genetycznym metodą RT-LAMP będzie można przetestować pięciokrotnie więcej osób przy tym samym budżecie.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski