Poznańskie kluby wysoko w klasyfikacji medalowej Młodzieżowych MP i MP Młodzików w kajakarstwie. Na Malcie błysnęli zawodnicy Posnanii

Medale i trofea czołowym zawodnikom poznańskich zawodów wręczał prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego, Ireneusz Pracharczyk Fot. Maciej Młodzik
Pierwsze miejsce z dorobkiem 6 medali w klasyfikacji medalowej 19. Mistrzostw Polski Młodzików zajęła Posnania Poznań. Poznański klub okazał się lepszy m.in. od Warty Poznań i Zawiszy Bydgoszcz. Natomiast w klasyfikacji medalowej 35. Młodzieżowych Mistrzostw Polski zwyciężyła Zawisza Bydgoszcz. Drugie miejsce zajął AZS-AWF Poznań, a na trzecim uplasowała się Posnania Poznań. Tym samym w niedzielę 26 lipca w Poznaniu zakończyły się dwudniowe zmagania kajakarzy w ramach 35. Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz 19. Mistrzostw Polski Młodzików.

W sumie rozdano 35 kompletów medali, a duża część z nich zawisła na szyjach poznańskich wodniaków.

W konkurencji C-1 1000 m Młodzieżowych Mistrzostw Polski bezkonkurencyjny okazał się zawodnik Posnanii Poznań Dominik Nowacki, który na mecie wyprzedził m.in. Normana Zezulę (Zawisza Bydgoszcz) i Mateusza Borgieła (Politechnika Opole). Bardzo dobrze zaprezentowała się również Katarzyna Szperkiewicz (AZS-AWF Poznań), która w finale C1 500 m wyprzedziła m.in. Sylwię Szczerbińską (Cresovia Białystok) i swoją klubową koleżankę Ewelinę Antos. Szperkiewicz wywalczyła także złoto w duecie C2 500m z Patrycją Mendelską. W tej konkurencji na drugim miejscu uplasowały się siostry Antos (Adrianna i Ewelina). W konkurencji K2 500 m najlepsze były zawodniczki poznańskiego Energetyka - Klaudia Cyrulewska i Martyna Klatt.

Dziewczyny wspólnie Patrycją Lebiodą i Weroniką Aleksandrowicz dołożyły do swojego dorobku również brązowy medal w K4 500 m (zwyciężyła osada Zawiszy Bydgoszcz w składzie: Nicola Gapska/ Katarzyna Kołodziejczyk/ Sandra Ostrowska i Helena Wiśniewska). Po złoto w K4 1000 m popłynęła osada AZS-AWF Poznań w składzie Piotr Gajewski/ Jakub Stepun/ Kacper Misztak i Dastin Malinowski.

W konkurencji K2 200 m dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy poznańskich klubów. Po złoto popłynęli Jakub Michalski i Wojciech Tracz (Posnania Poznań), a po srebro Sławomir Witczak i Robert Nowakowski (Energetyk Poznań).

Po złoto w K4 500 m popłynęła również osada Posnani Poznań w składzie Jakub Michalski, Stanisław Szafraniec, Wojciech Tracz, Filip Weckwert. Srebrne medale w tej konkurencji zawisły na szyjach zawodników z Czechowic Dziedzic, brązowe natomiast trafiły do kajakarzy poznańskiego Energetyka.

Srebro w K1 200 m wywalczył Jakub Michalski (Posnania Poznań). Złoto w tej konkurencji dla zawodnika OKSW Olsztyn Bartosza Grabowskiego, brąz dla Jakuba Stepuna (AZS-AWF Poznań).

Brązowy medal w K1 1000 m wywalczył Sławomir Witczak. Zawodnika poznańskiego Energetyka na mecie wyprzedził jedynie Przemysław Korsak (GPower Gorzów) i Michał Bil (Politechnika Opole). Również po brąz w K2 1000 m popłynęli Marcin Nowacki i Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań). Poznańską osadę wyprzedzili zawodnicy Politechniki Opole – Piotr Morawski i Michał Bil oraz GPower Gorzów – Przemysław Korsak i Adrian Zychowicz.

W K1 500 m zwyciężyła Justyna Iskrzycka (AZS-AWF Katowice). Na tym samym dystansie rywalizowały nasze kadrowiczki wśród których najlepsza okazała się Anna Puławska (Zawisza Bydgoszcz) przed Beatą Rosolską (Kopernik Bydgoszcz) i Karoliną Nają (Posnania Poznań).

W K1 200 m najlepsza okazała się Katarzyna Kołodziejczyk (Zawisza Bydgoszcz). W wyścigu kadrowiczek na 200 m najlepsza okazała się Marta Walczykiewicz, która wyprzedziła m.in. Anną Puławską (AZS-AWF Gorzów) i Karolinę Naję (Posnania Poznań).
Pozostali zwycięzcy Młodzieżowych MP: C2 1000m – Sebastian Aleksandrowicz/ Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz)
C1 200m – Norman Zezula (Zawisza Bydgoszcz).

Rywalizacja Mistrzostw Polski Młodzików odbywała się na dystansie 2000 m. A oto zwycięzcy poszczególnych konkurencji:

Dziewczęta:

Rocznik 2006:
K1 – na drugiej pozycji uplasowała się Wiktoria Loba (Posnania Poznań), która dała się wyprzedzić jedynie Julii Piaseckiej (Copal Trzcianka)
K2 – Julia Piasecka/ Karolina Zapała (Copal Trzcianka)
C1 – Amelia Sołtysińska (Posnania Poznań).
C2 – Jagoda Machelska/ Jagoda Stodulska (Włókniarz Chełmża)
Rocznik 2007:
K1 – Agnieszka Bobowska (Yacht Club Kraków)
K2 – Martyna Kraszewska/ Wiktoria Zaręba (Nowa Sól)
C1 – na trzeciej pozycji dopłynęła Agata Kowalak (AZS-AWF Poznań), zwyciężyła Julia Kończal-Bohn (Zawisza Bydgoszcz)
K4 (2006/2007) – Julia Piasecka/ Zuzanna Borowiak/ Nicola Budnik/ Martyna Malak (Copal Trzcianka)

Chłopcy

Brąz w K1 wywalczył Jan Foć (AZS-AWF Poznań). Przed nim do mety dopłynęli Oskar Lewandowski (UKS 4 Katowice) i Norbert Midloch (Admira Gorzów).

Srebrne medale w K2 zawisły na szyjach Mateusza Purczyńskiego i Mateusza Rechula (AZS-AWF Poznań). Złoto w tej konkurencji dla osady GPower Gorzów – Mateusz Kubalski i Kacper Kleist.

Po brązowy medal w konkurencji C1 sięgnął zawodnik Warty Poznań Alex Wilga. Złoto wywalczył Dominik Stańczewski (Korona Elbląg), a srebro Jacek Lewandowski (Włókniarz Chełmża).
Srebro wywalczył duet kanadyjkarzy C2 Krzysztof Brzeziński i Wojciech Machowiak (Posnania Poznań). Złoto w tej konkurencji dla osady Astorii Bydgoszcz w składzie Alan Szymański i Krystian Żurawski.

K1 – Patryk Strękowski (Astoria Bydgoszcz)
Brąz w K2 wywalczyli Szymon Szot i Igor Płaczek (Posnania Poznań. Złoto dla zawodników Motława Gdańsk – Tymoteusz Dzwonkowski i Karol Wyrwisz.

W konkurencji C1 2000 m srebrny krążek zawisł na szyi Marcelego Krawca z Warty Poznań, którego wyprzedził jedynie Rafał Poklepa (Nowa Sól). Krawiec wspólnie z Krystianem Kubicą byli bezkonkurencyjni w C2 zwyciężając m.in. ze swoimi klubowymi kolegami – Antonim Michalakiem i Declanem Sobczakiem. Podium w tej konkurencji uzupełniła osada Zawiszy Bydgoszcz – Kamil Tymek i Gracjan Nowakowski. Zawodnicy Warty (Krystian Kubica/ Alex Wilga/ Antoni Michalak i Declan Sobczak) byli również najlepsi w C4 wyprzedzając m.in. osadę Korony Elbląg i Posnani Poznań.
Najlepsi w K4 (2006/2007) okazali się Dominik Dudziak, Szymon Szot, Thomas Sciblia i Igor Płaczek (Posnania Poznań).

Regaty dofinansowane ze środków: Ministerstwa Sportu, Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego.