Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie koziołki mają się trykać dwa razy dziennie! Trwają rozmowy

OPRAC.: M.S.
Poznańskie koziołki trykają się o godz. 12. Czy będzie kolejny pokaz o godz. 15?
Poznańskie koziołki trykają się o godz. 12. Czy będzie kolejny pokaz o godz. 15? Waldemar Wylegalski
Poznańskie koziołki to znak rozpoznawczy Poznania i Starego Rynku. Poznaniacy i turyści tłumnie oglądają o godz. 12, jak z wieży ratuszowej wyjeżdżają mechaniczne koziołki i trykają się, nawiązując tym samym do poznańskiej legendy. Trwają rozmowy, żeby drugi pokaz odbywał się po południu. Ma to zwiększyć atrakcyjność Starego Rynku.

Poznańskie koziołki

Nad popularnymi poznańskimi koziołkami kontrole sprawuje Muzeum Narodowe. To ono ma zlecić przeprogramowanie mechanizmu, który umożliwi pokazy dwa razy dziennie. Obecnie widowisko można oglądać codziennie o godz. 12.

O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”. W rozmowie z gazetą Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka i UMP zaznacza, że zwiększenie częstotliwości pokazów koziołków ma zwiększyć atrakcyjność odwiedzania Starego Rynku.

Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP potwierdziła, że między Muzeum Narodowym w Poznaniu a Miastem toczone są rozmowy w celu przeprojektowania mechanizmu koziołków. Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego również dodała w rozmowie z dziennikarzami, że umowa na pewno zostanie podpisana.

Planowaną godziną trykania mechanicznych koziołków ma być godzina 15. Nie ma jeszcze ustalonej daty inauguracji, ale na łamach gazety Aleksandra Sobocińska proponowała 29 czerwca, czyli imieniny patronów Poznania Piotra i Pawła.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski