Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie koziołki w środę wyglądały inaczej niż zwykle. Dlaczego?

BLD
Poznańskie koziołki w maseczkach mają przypominać mieszkańcom miasta i turystom, że zasłanianie ust i nosa jest nadal obowiązkowe - także w miejscach publicznych, gdy nie da się zachować 1,5-metrowej odległości od innych osób. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Poznańskie koziołki w maseczkach mają przypominać mieszkańcom miasta i turystom, że zasłanianie ust i nosa jest nadal obowiązkowe - także w miejscach publicznych, gdy nie da się zachować 1,5-metrowej odległości od innych osób. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Urząd Miasta Poznania
W środę 5 sierpnia w południe można było zobaczyć na poznańskim Ratuszu koziołki, które wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Miały przypomnieć mieszkańcom i turystom o tym, że epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła.

Poznańskie koziołki w maseczkach mają przypominać mieszkańcom miasta i turystom, że zasłanianie ust i nosa jest nadal obowiązkowe - także w miejscach publicznych, gdy nie da się zachować 1,5-metrowej odległości od innych osób.

Poznańskie koziołki trykają się od 450 lat. To wówczas miejscy radni zamówili u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa z Gubina "zegar kunsztowny". Razem z zegarem miał być sprzężony mechanizm ruchomych koziołków. Wybitny zegarmistrz pracował nad urządzeniem półtora roku.

Ostatecznie zegar wraz z koziołkami zaczął działać 15 marca 1550 r. Po 125 latach koziołki trafił piorun i na długi czas przestały się trykać. Wróciły dopiero w 1913 r., na krótko - zepsuły się w czasie I wojny światowej. Powróciły w 1922 r.

W czasie II wojny światowej wieża ratusza bardzo ucierpiała, a koziołki przepadły. Ich współczesny powrót przypadł na rok 1954. Jednak te koziołki, które obecnie podziwiamy na ratuszowej wieży, powstały jako dzieło Stefana Krajewskiego, pracownika Politechniki Poznańskiej w 1993 r.

ZOBACZ TEŻ:

Samorządowy portal "Wspólnota" opracował tradycyjnie listę najbardziej i najmniej zamożnych samorządów. Specjalnie dla czytelników "Głosu Wielkopolskiego" wybraliśmy z tego zestawienia najbiedniejsze gmin i miasteczek w Wielkopolsce. Tutaj na jednego mieszkańca przypada mniej niż 3 tysiące złotych. Przejdź do rankingu najbiedniejszych gmin i miasteczek Wielkopolski --->

Dziesięć najbiedniejszych gmin i miasteczek Wielkopolski w 2...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski