Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie koziołki wróciły na plac Kolegiacki. Niestety, przypomniały o wstydliwym problemie w centrum miasta

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Koziołki wróciły na swoje stare miejsce na placu Kolegiackim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Koziołki wróciły na swoje stare miejsce na placu Kolegiackim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Koniec wędrówki poznańskich koziołków z placu Kolegiackiego: przeniesione przed remontem placu na ul. Wodną, wróciły właśnie na swoje dawne miejsce. Ale jednocześnie – przypomniały o wstydliwym problemie ścisłego centrum miasta.

Trykające się koziołki stały na skwerku u zbiegu ul. Gołębiej z placem Kolegiackim, przy wejściu do Urzędu Miasta Poznania od 2002 roku i były atrakcją dla turystów i dzieci. Przeniesiono je w sierpniu 2019 roku początkowo do parku Chopina, a następnie na skwer u zbiegu placu i ul. Wodnej, skąd w tle widać było budynek urzędu. Jednak ta lokalizacja nie była zbyt szczęśliwa.

- Wykonywanie zdjęć koziołków z innej perspektywy było problematyczne, w szczególności z uwagi na mało atrakcyjne budynki w otoczeniu, samochody stojące w pobliżu, a także zabrudzenia skwerku i częstą obecność osób prezentujących postawy dysfunkcyjne społecznie – pisał w interpelacji do prezydenta miasta radny Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto.

Zobacz też: Od 1 sierpnia zmiana rozkładu jazdy MPK Poznań. Remont trasy PST wymusi wycofanie części linii tramwajowych

Na szczęście koziołki już nie są skazane na towarzystwo psich odchodów i amatorów alkoholu pod chmurką – we wtorek 19 lipca wróciły na swoje pierwotne miejsce w sąsiedztwie ul. Gołębiej.

- Wschodnia część placu, przy ul. Wodnej, pozostaje jednak do zagospodarowania, do odnowienia, co nie będzie łatwe – mówi Tomasz Dworek, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Stare Miasto. - Fragment ten początkowo pojawił się w projektach rewitalizacyjnych. Zapewne względy finansowe i własnościowe spowodowały wycięcie tej części z całościowej koncepcji. Trzy działki, w tym fragment układu drogowego są prywatną własnością. Co nie znaczy, że nie powinniśmy myśleć o sensownym zaplanowaniu tego fyrtla i włączeniu go w miejską strukturę. Ta część placu Kolegiackiego powinna być mądrze zrewitalizowana z potrzebną zielenią. Część tej działki należy do prywatnego właściciela, który chciałby ją zabudować. Tu rada osiedla w ramach procedowanego miejscowego planu postulowała wykup tego terenu i aranżację skweru.

Nie jest to nowy pomysł – myślały o tym jeszcze przed II wojną światową władze miasta, tym bardziej, że tutaj właśnie pod ziemią znajduje się próg średniowiecznej Bramy Wodnej.

- Ten cały fragment to pole do społecznych działań i stworzenia przestrzeni, która nie będzie wzbudzała takich kontrowersji, a jednocześnie będzie w pełni zieloną przestrzenią – kończy Tomasz Dworek.

Poznańskie koziołki wróciły na swoje miejsce. Zobacz zdjęcia:

Koziołki wróciły na swoje stare miejsce na placu Kolegiackim.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznańskie koziołki wróciły na plac Kolegiacki. Niestety, pr...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski