Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

MRT
Poznańskie obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej
Poznańskie obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej Waldemar Wylegalski
Zabili 21 tys. polskich obywateli. Zabili strzałem w tył głowy. Polacy zginęli w lasach sowieckiej Rosji z decyzji Stalina. I chociaż dopiero po upadku PRL można głośno o zbrodni katyńskiej mówić, pamięć o ofiarach wciąż jest żywa.

- W 75. rocznicę zbrodni katyńskiej jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie. Nie w imię zemsty i nienawiści, ale po to, by taka zbrodnia nie mogła się już powtórzyć i by świat nie zapomniał czym jest totalitaryzm - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego na dzisiejszych obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej.

Pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka odbyły się w Poznaniu uroczystości, przygotowane między innymi przez organizacje kombatanckie: Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu, Wojewódzką Radę Związku Sybiraków Wielkopolska i Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939".

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru, poprzedziła msza święta odprawiona w kościele ojców Dominikanów.

- Pod tym pomnikiem czcimy pamięć bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy w lasach katyńskich: oficerów wojska polskiego, policjantów, księży i funkcjonariuszy państwowych. Oddajemy też hołd tym, którzy zostali wywiezieni w pustkę Syberii i Kazachstanu na głód, poniewierkę i powolne konanie - mówił Marek Woźniak.

Wśród zaproszonych gości był wojewoda Piotr Florek, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele służb konsularnych w Polsce, delegacje służb mundurowych, poznaniacy a także liczne poczty sztandarowe poznańskich szkół.

- Nasz tak liczny udział w tej uroczystości daje pewność, że to cierpienie i śmierć nie zostały zapomniane. Ta bolesna historia sprzed kilkudziesięciu lat splotła się ze współczesnością. Oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, już zawsze kierować będziemy nasze myśli ku tym, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie smoleńskiej - dodał Marek Woźniak.

Na zakończenie uroczystości zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem. Prezes Stowarzyszenia Katyń, Tadeusz Patecki zwrócił też uwagę na wyjątkowe odznaczenie, którym ofiary zbrodni katyńskiej zostały wyróżnione.

- W dniu pamięci, pomnik jak i wszyscy polegli zostali wyróżnieni wstęgą krzyża Virtuti Militari. Zbrodnia otoczona zmową milczenia i kłamstwem, dzisiaj w 75. rocznicę wciąż wołamy do świata o prawdę i sprawiedliwość - mówił Tadeusz Patecki, prezes Stowarzyszenia Katyń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski