Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie Pudełko Życia ratuje seniorów

Karina Olszewska
Poznańskie Pudełko Życia ratuje seniorów
Poznańskie Pudełko Życia ratuje seniorów Łukasz Gdak
Poznańskie Pudełko Życia można już odbierać, jest ono bezpłatne. Ratownik: Ten pomysł ułatwi leczenie.

W Pudełku Życia, przygotowanym przez Centrum Inicjatyw Senioralnych, znajdują się niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia seniora. Na co choruje, jakie zażywa leki czy numery kontaktowe do osób, które należy powiadomić. Ma to zwiększyć poczucie bezpieczeństwa seniorów, ale przede wszystkim usprawnić pracę ratowników medycznych.

Jest to przezroczysty plastikowy pojemnik z różową naklejką. Pudełko z wypełnioną ankietą seniorzy powinni schować do lodówki, a na jej drzwi nakleić naklejkę, taką samą jak na pudełku. Dzięki niej ratownik będzie wiedział, że Pudełko Życia tam jest.

Dotychczas Centrum Inicjatyw Senioralnych przygotowało dla poznańskich seniorów pięć tysięcy pojemników. Jak podkreślają inicjatorzy, jest to dopiero pilotażowy projekt, a liczba pudełek oraz ich dostępność ma się zwiększyć.

- Mamy nadzieję, że w kolejnych latach Pudełko Życia będzie dostępne dla wszystkich seniorów w Poznaniu oraz osób, które mieszkają samotnie - opowiada Magdalena Pietrusik- Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. I dodaje. - Oprócz informacji dotyczących stanu zdrowia, w pudełku znajdują się również informacje o funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. W karcie jest miejsce na wpisanie kontaktu do osoby, której senior chciałby przekazać klucze do mieszkania lub powierzyć zaopiekowanie się zwierzęciem.

Ankieta zawiera informacje o stanie zdrowia pacjenta, stosowanych lekach czy chorobach

Pojemnik jest bezpłatny. Każdy senior może go odebrać w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mickiewicza 9 lub w Centrum Informacji Miejskiej, które znajduje się m.in. przy ul. Ratajczaka 44, na Starym Rynku i w holu dworca PKP.

W środku pudełka znajduje się dokładna instrukcja. Karta informacyjna składa się z dwóch części. W części medycznej powinny się znaleźć wiarygodne informacje dotyczące stanu zdrowia seniora. Zażywanie leków, alergii, przebytych operacji i chorób. Informacje te zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe.

W celu uwiarygodnienia danych wpisanych w część medyczną, senior powinien poprosić o wypełnienie jej przez swojego lekarza. Niezbędny będzie też jego podpis.

- Ratownicy jako pierwsi pojawiają się w domu osoby starszej. W sytuacji, gdy senior, do którego przyjeżdżamy jest nieprzytomny, zebranie informacji na temat przebytych przez nią chorób czy alergii na leki jest niemożliwe - tłumaczy Robert Judek, rzecznik Regionalnej Stacji Pogotowia Ratowniczego. Podkreśla również jak ważne są informacje zawarte w Pudełku Życia. - Zawierają wiarygodne zaświadczenie lekarza o stanie zdrowia pacjenta, a to zdecydowanie przyspieszy czas diagnostyki i leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski