Poznańskie sądy wracają do "normalnej" pracy w czasach koronawirusa. Jak będą wyglądały rozprawy w nowej rzeczywistości?

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Do „normalnej” pracy wracają także poznańskie sądy. Coraz więcej z nich wznawia już przeprowadzanie rozpraw Łukasz Gdak
Po ponad dwóch miesiącach przerwy do „normalnej” pracy powracają także sądy. W Poznaniu od kilku dni rozprawy jawne odbywają się w Sądzie Apelacyjnym. Z kolei od poniedziałku jawne rozprawy wrócą także na wokandę Sądu Okręgowego. Jak będzie wyglądała nowa sądowa rzeczywistość?

Kiedy w marcu epidemia koronawirusa coraz bardziej rozprzestrzeniała się po Polsce i Wielkopolsce, prezesi poszczególnych sądów podejmowali decyzję o zawieszeniu rozpraw, z wyjątkiem spraw pilnych takich jak ogłoszenia wyroków czy np. posiedzenia aresztowe.

Ponad dwumiesięczna przerwa w pracy sądów powoli dobiega końca. W Poznaniu już od tego tygodnia do „normalnej” pracy powrócił Sąd Apelacyjny, gdzie ponownie rozpatrywane są wszystkie sprawy. Doszło jednak do kilku zmian.

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Pierwsza z nich dotyczy osób, które mają prawo wejść na teren sądu. Na razie, na mocy uchwały prezesa Sądu Apelacyjnego, do budynku mogą wejść jedynie osoby wezwane na termin danej rozprawy, ich pełnomocnicy oraz prokuratorzy. Poza tym do sądu mogą wejść też osoby, które umówiły się na przeglądanie akt sprawy, funkcjonariusze policji, straży pożarnej, lekarze i ratownicy medyczni czy osoby dokonujące wpłat w kasie sądu. Wejście jakiejkolwiek innej osoby do sądu jest możliwe jedynie za zgodą prezesa Sądu Apelacyjnego. To oznacza, że znacząco utrudniona będzie np. obecność publiczności na rozprawach.

Podobne obostrzenia wprowadzono także w poznańskim Sądzie Okręgowym, gdzie już od poniedziałku powrócą wszystkie rozprawy.

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

Po wejściu do budynku sądu każdy będzie miał obowiązkowo mierzoną temperaturę ciała. - W przypadku stwierdzenia przez pracowników służby BHP u osoby wchodzącej do budynku sądu temperatury powyżej 37,5 stopni Celsjusza, osoba ta będzie musiała natychmiast opuścić budynek - informuje Andrzej Daczyński, prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Z kolei Krzysztof Lewandowski, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, postanowił, że wejście do sądu będzie możliwe nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem danej rozprawy. Pracownicy ochrony będą dysponowali wykazem rozpraw wraz z osobami wezwanymi na daną sprawę.

Poznań: Najgłośniejsze wypadki drogowe w ostatnich latach. J...

Osoby wchodzące do sądu będą musiały też zakrywać nos oraz usta, zaś przed wejściem na sale rozpraw wymagana będzie dezynfekcja rąk. Wymagane jest też zachowanie odległości dwóch metrów między ludźmi oraz korzystanie z jak najkrótszej drogi, by dotrzeć na salę rozpraw. Z kolei tuż po zakończeniu rozprawy trzeba będzie opuścić sąd. Poszczególne sprawy będą wywoływane nie przez protokolantów, lecz przy zastosowaniu elektronicznego systemu głosowego.

Na razie jeszcze nie są znane terminy powrotu do pracy wszystkich sądów rejonowych w Wielkopolsce. I tak np. wiadomo już, że poznański sąd rejonowy na Starym Mieście powróci do rozpatrywania wszystkich spraw od 1 czerwca.

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

Miejscy wspinacze - wchodzą na wysokie kominy, maszty, dźwig...

Wejście do UE, śmierć papieża, katastrofa smoleńska, Euro 20...

Terroryzm, protesty, nowi przywódcy, pożar Notre Dame i koro...

Sprawdź też:

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

31wB
25 maja, 8:56, Hik:

OOOkręgowy i Apelalalacyjny. Czyli naylepsze w swej kategorii w Polsce. Jak tam Hossik i pozostałe bulwersująco zakończone sprawy? Czkawka jest?

No nie ma...mają dobre samopoczucie...31

H
Hik

OOOkręgowy i Apelalalacyjny. Czyli naylepsze w swej kategorii w Polsce. Jak tam Hossik i pozostałe bulwersująco zakończone sprawy? Czkawka jest?

31wB

Panie Kowalski! Toż to jawne łamanie konstytucji jakimś świstkiem prezesa sądu! Konstytucja, konstytucja, konstytucja...Konstytucji nie wolno łamać!!!! Zobowiązuję pana Kowalskiego do opisania łamania konstytucji przez prezesa sądu. 31

Dodaj ogłoszenie