Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie zoo apeluje o budowę azylu dla zwierząt pochodzących z konfiskat. Walczy też o zakaz organizacji cyrków ze zwierzętami

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Szukając wsparcia wśród polityków, do poznańskiego zoo został zaproszony Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Szukając wsparcia wśród polityków, do poznańskiego zoo został zaproszony Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Poznański ogród zoologiczny wraz z pozarządowymi fundacjami, działającymi na rzecz ochrony zwierząt, chce zmian przepisów dotyczących organizacji cyrków z udziałem dzikich istot, a także budowy azylu - miejsca, gdzie odebrane zwierzęta z przemytu mogłyby odnaleźć spokój. Przyczynkiem do tego typu działań są tygrysy, które cudem przeżyły transport z Włoch do Rosji i przez ostatni miesiąc przebywały w Poznaniu. Szukając wsparcia wśród polityków, do poznańskiego zoo został zaproszony Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. - Pierwsze deklaracje już są, czekamy na ich realizację - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka ogrodu.

Dyrektorka zoo starała się przekonać świeżo wybranych posłów do koniecznych zmian w ustawodawstwie, zaznaczając, że temat jest palący i wymaga szybkich działań. Prezentowała filmy z przechwycenia tygrysów z transportu z Włoch do Rosji, nagranie jednego drapieżnika, który zmarł na granicy polsko-białoruskiej, a także materiał z konfiskaty zwierząt z prywatnego cyrku w Pyszącej pod Śremem.

Jak wygląda przemyt zwierząt w Polsce: Tygrysy uratowane przez zoo w Poznaniu: Są cenniejsze od złota i kokainy. "Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami musi się skończyć"

Posłowie mogli także zobaczyć, gdzie aktualnie przebywają lwy przechwycone z interwencji na Śląsku.

Zoo apeluje o budowę azylu

- Przede wszystkim musi powstać azyl centralny i system azylowania w Polsce, odpowiednie procedury i przepisy, które będą zapobiegały takim transportom śmierci, jak ten ostatni tygrysów. Teraz wygląda to tak, że nikt nie chce ze służb państwowych przejąć odpowiedzialności zarówno za finansowanie i podejmowania decyzji w wypadku zatrzymania i przyjęcia tego typu zwierząt. Z kolei postępowania sądowe trwają długo, a zwierzęta muszą mieć w tym czasie miejsce do życia, jedzenia, opiekę. Bez zmian w prawie, zakazu widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt, który zamknie przyczynę transferowania zwierząt, nie damy rady - mówi dyrektorka zoo Ewa Zgrabczyńska.

Sprawdź też:

Jak pokazuje przykład z ostatnich miesięcy i brak miejsca dla dziewięciu tygrysów, które przeżyły transport z Włoch, budowa azylu jest koniecznością, ponieważ w ogrodach zoologicznych w Polsce nie ma miejsca, by przechowywać zwierzęta pochodzące z interwencji i konfiskat.

- Ogrody nie mają zresztą takiego obowiązku ich przyjmować - zaznacza Katarzyna Topczewska, adwokat reprezentująca zoo.

- Mam nadzieję, że to spotkanie z posłami zapoczątkuje prace legislacyjne nad projektem ustawy, która zakaże wykorzystywania zwierząt dzikich w cyrkach, a po drugie stworzy azyl dla zwierząt pochodzących z konfiskat. W Polsce nie mamy takiego państwowego azylu. Przypadek tygrysów zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej pokazał, że gdyby nie dobra wola zoo w Poznaniu i Człuchowie te drapieżniki by po prostu zmarły - dodaje Katarzyna Topczewska.

- Wszyscy jako organizacje prozwierzęce walczymy o zmianę prawa na co dzień, dlatego też tu jesteśmy. Mamy XXI wiek, dość barbarzyństwa wobec zwierząt - dodała Katarzyna Śliwa-Łobacz, prezes fundacji Mondo Cane.

Sprawdź też:

Budowa azylu: posłowie dają zielone światło

Zebrani w Poznaniu posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt zadeklarowali, że chcą jak najszybciej takie prace rozpocząć.

- Padła obietnica stworzenia azylu i wprowadzenie tego najważniejszego zakazu organizacji cyrku ze zwierzętami, które działając pod taką przykrywką są nielegalnymi hodowlami. Musimy też działać z organizacjami pozarządowymi, prozwierzęcymi na poziomie rządu - mówi Zgrabczyńska.

Czytaj: Prezydent Poznania przyznał nagrodę dyrektorce poznańskiego zoo. Ewie Zgrabczyńskiej przyznano 10 tys. zł, ta jednak ich nie przyjęła

Posłowie, wręczając dyrektorce zoo symboliczny obrazek, zaoferowali pomoc w dążeniu do zmian w ustawodawstwie.

- Minął miesiąc od momentu, gdy złożyliśmy ślubowanie i mam wrażenie, że już sporo zrobiliśmy. Jest przygotowany projekt ustawy zakazującej występowania cyrków ze zwierzętami, zakazu hodowli na futra - mówi posłanka Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Zobacz też:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Wilki - fakty i mity. Widziano je w Pobiedziskach, są też w ...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski