Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczamy na mieszkania rzadziej, ale więcej

Monika Kaczyńska
W ubiegłym roku tylko 8 procent kredytów hipotecznych udzielonych w kraju trafiło do Wielkopolski - wynika z danych IdeaExpert. Ponad dwukrotnie częściej (17 proc.) pożyczali na mieszkania i domy mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Liderem w kraju jest województwo mazowieckie. Tam został zaciągnięty co piąty kredyt hipoteczny. Tylko nieco częściej niż Wielkopolanie zaciągali kredyty mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. W tym rejonie kraju podpisano 9 proc. umów kredytowych.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy porównuje się średnią wartość udzielonego kredytu. Wśród pięciu województw, gdzie uruchomiono najwięcej kredytów prowadzi co prawda również mazowieckie, (przeciętna wartość kredytu wynosiła ponad 259 tysięcy zł), ale już na kolejnych pozycjach są województwa wielkopolskie i zachodniopomorskie - odpowiednio 231 i 198 tysięcy zł.

Średnia kwota kredytu hipotecznego dla całej Polski wynosiła w 2013 roku, nieco ponad 212 tysięcy złotych. Jednocześnie, ponad połowa wszystkich kredytów mieszkaniowych opiewała na kwotę od 50 do 200 tysięcy złotych. Około 12 procent stanowiły kredyty najwyższe: na sumy powyżej 350 tysięcy złotych.

Stosunkowo wysoką wartość kredytów hipotecznych zaciąganych w naszym województwie można tłumaczyć kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich są dość wysokie ceny nieruchomości, kolejnym fakt, że aktywność deweloperów koncentruje się w największych miastach regionu (co także znajduje odzwierciedlenie w cenach). Nie bez znaczenia jest także fakt, że to właśnie województwo wielkopolskie może pochwalić się najniższą w kraju stopą bezrobocia, czego pośrednim skutkiem jest większa grupa młodych osób posiadających zdolność kredytową, ale bez oszczędności. Pożyczając na swoje pierwsze mieszkanie zaciągali oni z reguły kredyty na 100 proc. jego wartości.

Potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że największy ruch na rynku kredytowym odnotowano właśnie w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, kiedy jeszcze możliwe było zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od stycznia potencjalny kredytobiorca musi mieć wkład własny równy przynajmniej 5 proc. wartości nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski