Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla młodych. Najpierw staż, potem praca

Anastazja Bezduszna
Pracodawcy przychylniej patrzą na kandydatów do pracy, jeśli ci w cv wpisane mają na przykład wakacyjną pracę jako kelnerka.
Pracodawcy przychylniej patrzą na kandydatów do pracy, jeśli ci w cv wpisane mają na przykład wakacyjną pracę jako kelnerka. Andrzej Banas
Co czwarty bezrobotny jest młody. Są to nie tylko absolwenci szkół ponadgimnazjalnych czy szkół zawodowych. Wzrasta także liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem - w ciągu roku wskaźnik ten wzrósł o niecałe 13 procent. W czerwcu wśród wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych było aż 243 tysięcy absolwentów szkół wyższych.

Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego, zwraca uwagę na fakt, że młodzi często odkładają decyzje o podjęciu pierwszej pracy. A to dlatego, że - po pierwsze: młodym trudniej znaleźć pracę, która by ich interesowała, a po drugie: proponowane zajęcia są mało opłacalne. Taka decyzja, ma swoje konsekwencje w przyszłości. Bo im później rozpoczynamy pracować, tym trudniej będzie nam potem odnaleźć się na rynku.

Z raportu podsumowującego III edycję badań „Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce” wynika że dyplom ukończenia studiów nie zawsze jest potwierdzeniem posiadania odpowiednich umiejętności i kwalifikacji młodego pracownika. Z tego powodu, pracodawcy zaczęli zwracać większą uwagę na doświadczenie zawodowe. Stąd liczne staże i praktyki zawodowe, oferowane młodym.

Dla przykładu, wakacyjna praca w handlu lub usługach: sprzedaż okularów słonecznych, praca na kiermaszach, kelnerowanie w pubie czy restauracjach pomogą młodym ludziom zrozumieć reżim pracy, nauczą dyscypliny i punktualności. Wakacyjna praca na stanowisku kasjera, pracownika pomocniczego w hipermarkecie czy doradcy klienta - umieszczone w CV – są dla dla pracodawcy potwierdzeniem punktualności, dobrej samoorganizacji oraz umiejętności szybkiego reagowania w stresowych sytuacjach.

Najwięcej możliwości na zdobycie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, a dodatkowo na zarobienie pieniędzy mają studenci. To dla nich uczelniane biura karier przygotowują staże i praktyki w renomowanych firmach i współpracują z agencjami pracy tymczasowej. Zwłaszcza, że pracodawcy coraz większą wagę przykładają do tego, czy kandydat w swoim CV ma w rubryce doświadczenie wpisane staże i praktyki zawodowe. I co ciekawe, liczy się też ich ilość. Im więcej, tym pracownik wydaje się być wszechstronniejszy.

Praktyki, to nie tylko kolejny punkt w CV, to także początek pierwszej - być może stałej - pracy. Jak pokazuje badanie „Studenci a wyzwania rynku pracy” aż 85 procent studentów uważa, że doświadczenie zdobyte na praktykach jest istotne dla pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski