Praca dla osób 50+ w Poznaniu — jak i gdzie jej szukać?

Materiał informacyjny Gowork.pl
Osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, nie powinny bać się bezrobocia. Oferty pracy z Poznania zawierają propozycje współpracy kierowane również do nich. Kluczem do ponownego zdobycia pracy jest odpowiednie podejście i aktywność.

Z czym wiąże się poszukiwanie pracy w dojrzałym wieku?

Poszukiwanie pracy w dojrzałym wieku może sprawiać pewne trudności. Po pięćdziesiątce, zamiast myśleć o zmianach, zwykle chętniej odliczamy do przejścia na emeryturę. Ponowne wejście na rynek pracy, z którym nie mieliśmy styczności od wielu lat, może wprawić w co najmniej zakłopotanie.

Często odczuwany jest brak pewności siebie i strach przed tym, czy mamy szansę znaleźć pracę w tym wieku. Uważa się, że pracodawcy wolą zatrudniać młodych, a osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, są w tyle, choćby z kompetencjami cyfrowymi i innymi wymaganymi kwalifikacjami.

Nie wolno się jednak załamywać, bo praca w Poznaniu czeka nawet na seniorów i seniorki, co pokazują m.in. publikowane oferty pracy: https://www.gowork.pl/praca/poznan;l. Najbardziej premiowane jest doświadczenie, a właśnie tego nie brakuje dojrzałym kandydatom.

Praca dla osób 50+ w Poznaniu — czy pomoże urząd pracy?

Jeśli straciliśmy pracę, a nawet, gdy zdecydujemy się na zmiany zawodowe, nie unikajmy kontaktu z instytucją stworzoną właśnie po to, by pomagać osobom bezrobotnym. W Poznaniu możemy skorzystać z usług Powiatowego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Placówki oferują konsultacje z profesjonalnymi doradcami zawodowymi, którzy pomagają spojrzeć na dotychczasowy przebieg kariery i ukierunkować dalsze działania.

Warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, bo wiedzą, m.in. to, jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku zatrudnienia, jakie kompetencje są w cenie i co trzeba zrobić, by skutecznie wrócić do pracy. Ich pomoc może być nieoceniona także w kwestii prawidłowego skonstruowania CV czy przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Urzędy pracy prowadzą także szereg działań aktywizujących osoby bezrobotne. Część z nich jest specjalnie dostosowywana właśnie do potrzeb i warunków tych, którzy ukończyli już pięćdziesiąty rok życia. Mogą to być np. kursy informatyczne, które zniwelują różnice występujące pomiędzy nami a młodszymi kandydatami.

Urząd pracy pomaga także w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na rozkręcenie własnego biznesu, a w przypadku posiadania długoletniego doświadczenia w danej branży, możemy przecież z powodzeniem rozważyć opcję samozatrudnienia.

Kilka źródeł ofert pracy dla osób 50+ z Poznania

Osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia, powinny szukać pracy takimi samymi kanałami, co młodsi kandydaci. Kluczem jest zatem aktywność. Warto popytać rodzinę, znajomych, sąsiadów, dawnych współpracowników i uruchomić kontakty zawiązane w toku dotychczasowej kariery.

Może uda się nam przejść do konkurencji albo firmy, z pokrewnej dziedziny, z którą niegdyś współpracowaliśmy. Pracodawcy, którzy mieli okazję poznać naszą wartość zawodową, mogą chętnie zatrudnić sprawdzonego kandydata, nawet jeśli nie prowadzą obecnie rekrutacji.

Można także sprawdzać ogłoszenia w gazetach z wiadomościami z Poznania i okolic oraz czytywać branżowe magazyny lub nawet samemu rozreklamować się w którymś z czasopism. Część pracodawców wciąż poszukuje pracowników właśnie w ten sposób.

Warto rozwijać kompetencje cyfrowe i odpowiednie podejście

Jednak bezdyskusyjnie najpopularniejszą przestrzenią, w której znajdziemy oferty pracy z Poznania, także dla osób 50+, jest Internet. Jego zasoby są nieocenione.

W sieci funkcjonują nawet specjalne strony, w całości przeznaczone dla osób po pięćdziesiątym roku życia, które szukają pracy. Umiejętność korzystania z Internetu jest zatem kluczowa.

Jeśli jej nie posiadamy, warto zapisać się na odpowiedni kurs lub poprosić kogoś o pomoc. Trzeba zaprzyjaźnić się ze zmianami i nauką i się ich nie bać. Najważniejsze to wypracować w sobie dozę otwartości i odwagi. Gwarantujemy, że reszta będzie tylko kwestią czasu.

Stanowiska przyjazne osobom 50+

Szansą dla bezrobotnych osób po pięćdziesiątym roku życia są również branże, w których brakuje pracowników, a niewątpliwym atutem długoletnie doświadczenie, tak poszukiwane na wielu stanowiskach.

Badanie “Barometru Zawodów”, które monitoruje lokalne rynki pracy, podaje, że obecnie w Poznaniu pracodawcy poszukują m.in. dużej liczby kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, nauczycieli, maszynistów, listonoszy i pracowników poczty, opiekunek dziecięcych, pracowników ds. księgowości i rachunkowości, sprzedawców i kasjerów, pracowników ochrony, konserwatorów, woźnych oraz portierów.

W zależności od posiadanych kompetencji to właśnie te zawody mogą być alternatywą dla osób 50+.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski