Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dodatkowa: Co trzeba wiedzieć przed jej podjęciem?

Milena Kochanowska
Praca dodatkowa. Co trzeba wiedzieć przed jej podjęciem
Praca dodatkowa. Co trzeba wiedzieć przed jej podjęciem ANDRZEJ BANAS/polskapresse
Praca dodatkowa. Co trzeba wiedzieć przed jej podjęciem? Na pytania czytelników odpowiada Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

» Czy mogę podjąć pracę na podstawie dodatkowej umowy o pracę w tej samej firmie?
- Tak. Jednak nie może być to praca tego samego rodzaju jak praca podstawowa. Mogłoby to prowadzić do obejścia przepisów o czasie pracy i o wynagradzaniu.

» Czy możliwe jest podjęcie pracy w trakcie zatrudnienia w innym zakładzie pracy?
- Tak. W niektórych instytucjach - na przykład urzędach państwowych, policji, służbie cywilnej - wymagana jest jednak zgoda pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie.

» Pracodawca stwierdził, że podjęcie jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia wymaga jego zgody, bo on tak zarządził. Czy ma rację?
- Pracodawca może z pracownikiem zawrzeć w umowie o pracę klauzulę o tym, że podjęcie dodatkowego zatrudnienia wymaga jego zgody. Ograniczenie to nie może jednak zostać wprowadzone, jeśli nie ma uzasadnienia w rzeczywistym interesie pracodawcy. Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia, względnie obowiązku uzyskania na to zgody pracodawcy, które nie spełnia tego wymagania, będzie nieważne.

» Mam warsztat samochodowy. Dowiedziałem się, że mój pracownik, po godzinach pracy, oferuje klientom naprawy aut w niższych cenach. Co mogę zrobić?
- Jednym z obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a dodatkowa działalność zarobkowa pracownika po godzinach pracy jest naruszeniem tej zasady. Pracownik nie może bezkarnie oferować klientowi pracodawcy, że on lub jego bliscy czy znajomi mogą wykonać tę samą usługę. Za coś takiego można nawet zostać zwolnionym dyscyplinarnie.

» W jaki sposób można się zabezpieczyć przed nieuczciwą konkurencją?
- Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, w ramach której pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Nie może też jej świadczyć w ramach trwania stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką samą działalność. Jeśli pracownik bez uzasadnienia odmówi podpisania takiej umowy, może nawet stracić pracę.

» Czy umowa o zakazie konkurencji może być zawarta na okres po zakończeniu zatrudnienia?
- Tak. Pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji także na czas po ustaniu zatrudnienia.

» Jakie konsekwencje grożą pracownikowi, który nie dotrzyma umowy o zakazie konkurencji?
- Pracownik może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność odszkodowawczą. Oprócz tego, umowa o zakazie konkurencji może przewidywać kary umowne za złamanie tego zakazu. Niezależnie od tego, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z tym pracownikiem, nawet dyscyplinarnie.

» Pracuję w dwóch zakładach pracy jednocześnie. W jednym wziąłem urlop wypoczynkowy. Czy w tym czasie mogę pracować w drugiej firmie?
- Tak. Praca w czasie urlopu wypoczynkowego z jednego zakładu pracy, w drugim jest dopuszczalna.

» Czy pracownik pracujący w jednym zakładzie pracy i korzystający ze zwolnienia lekarskiego może w trakcie tego zwolnienia pracować w innej firmie?
- Nie. Praca wykonywana w trakcie zwolnienia lekarskiego jest podstawą do utraty zasiłku chorobowego.

» Pracuję w dwóch firmach. Czy w każdej z nich mam prawo do minimalnego wynagrodzenia przysługującego dla pełnego etatu?
- Tak. Pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy w kilku zakładach jednocześnie ma prawo do minimalnego wynagrodzenia w każdym z nich.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski