Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca: podnosimy kwalifikacje

Milena Kochanowska
Piotr Nowak
Piotr Nowak
Jeśli chcesz wiedzieć jakie prawa i obowiązki będziesz miał, jeśli zdecydujesz się na podnoszenie kwalifikacji - przeczytaj! Na pytania odpowiada Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Czy przed rozpoczęciem nauki pracodawca powinien zawrzeć ze mną umowę?
Piotr Nowak: Zawarcie umowy podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie jest konieczne, jeżeli pracodawca nie jest zainteresowany zatrudnianiem pracownika po zakończeniu jego szkolenia.


Jakie elementy powinna zawierać umowa podnoszenia kwalifikacji zawodowych?

Piotr Nowak: Powinna ona określać między innymi: podmiot prowadzący podnoszenie kwalifikacji, poziom, formę i sposób kształcenia, wymiar urlopu szkoleniowego, wymiar i częstotliwość zwolnień z części dnia pracy, wysokość opłat za podnoszenie kwalifikacji i pozostałych kosztów.


Jakie świadczenia przysługują podnoszącemu kwalifikacje zawodowe?

Piotr Nowak: Pracownikowi przysługują wówczas: urlop szkoleniowy, zwolnienie z całości lub części pracy na czas niezbędny, by punktualnie dotrzeć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, takie jak: opłata za czesne, przejazdy, podręczniki i zakwaterowanie.


Jaki wymiar urlopu szkoleniowego należy się pracownikowi oraz czy za ten czas będzie mi przysługiwało wynagrodzenie?

Piotr Nowak: Urlop szkoleniowy może trwać 6 dni - dla pracowników przystępujących do egzaminu eksternistycznego, maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Urlop w wymiarze 21 dni należy się pracownikowi na ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie przez niego do egzaminu dyplomowego. Urlopu tego udziela się w dni, które są dniami pracy. Za czas urlopu szkoleniowego lub zwolnienie z całości lub części dnia pracy pracownikowi należy się wynagrodzenie.


Co będzie, gdy w trakcie nauki będę musiał na przykład powtarzać rok?

Piotr Nowak: W przypadku powtarzania obowiązkowych zajęć pracodawca nie ma obowiązku płacenia za podnoszenie kwalifikacji pracownika, ani ponoszenia wszelkich innych kosztów z tym związanych. Chyba, że umowa przewiduje taką możliwość.


Jeśli firma zapłaci za moje szkolenie, to czy będę musiał w niej pracować przez jakiś wyznaczony czas?

Piotr Nowak: Tak. Przez okres maksymalnie trzech lat, chyba że pracodawca zawrze z panem umowę na czas krótszy.


Jakie konsekwencje poniosę, gdy w trakcie szkolenia zwolnię się z pracy lub też zrezygnuję z nauki?

Piotr Nowak: Będzie pani musiała zwrócić koszty, jakie w związku z nauką poniósł pracodawca z wyłączeniem kosztów urlopu szkoleniowego. Jeżeli zrezygnuje pani z nauki, a szef wyda pani polecenie służbowe jej kontynuowania, pani nieuzasadniona odmowa może być podstawą do zwolnienia z pracy.


Czy urlop szkoleniowy jest świadczeniem płatnym?

Piotr Nowak: Tak, za czas urlopu szkoleniowego przysługuje wynagrodzenie liczone według tych samych zasad co wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski