Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą - ubezpieczenia w Polsce

Milena Kochanowska
Anna Chuda
Anna Chuda Grzegorz Dembiński
W jakim kraju płacimy składki na ubezpieczenia społeczne, gdy pracujemy za granicą wyjaśnia Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

W tym roku kończę studia. Od października zostanę zatrudniony w polskim przedsiębiorstwie, ale mój pracodawca od razu wyśle mnie do pracy, do Holandii. Jakiemu będę podlegał ustawodawstwu?
Anna Chuda: Będzie pan podlegał polskiemu ustawodawstwu pod warunkiem, że pracodawca prowadzi swoją działalność w Polsce, a przewidywany czas pracy w innym państwie członkowskim nie przekroczy 24 miesięcy. Ważne również, żeby bezpośrednio przed delegowaniem podlegał pan ustawodawstwu polskiemu. Warunek ten spełnia student, który jako osoba ubezpieczona zgodnie z miejscem zamieszkania podlegała bezpośrednio, miesiąc przed delegowaniem systemowi ubezpieczenia społecznego w Polsce.

Chcę się zatrudnić w niemieckiej firmie, która nie ma w Polsce swojej siedziby, ale pracował będę w Poznaniu. W którym kraju pracodawca będzie płacił za mnie składki na ubezpieczenia społeczne?
Anna Chuda: Pracodawca niemiecki musi płacić za pana składki w Polsce. Jeśli nie ma siedziby w naszym kraju, jest możliwość żeby to pan, na podstawie porozumienia zawartego z szefem, przejął te jego obowiązki. Płacąc składki w imieniu pracodawcy zagranicznego, pracownik będący obywatelem Polski wykorzystuje do tego celu osobisty NIP.


Wyjeżdżam do pracy w Holandii. Na weekendy i na święta będę jednak wracał do Polski, gdzie mieszkam na stałe. W którym kraju będę podlegał ubezpieczeniom społecznym?

Anna Chuda: Z rozporządzeń unijnych w zakresie ubezpieczeń społecznych wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne powinny być zawsze płacone na terytorium państwa, w którym wykonywana jest praca. W pana przypadku więc, składki na ubezpieczenia społeczne będą płacone w Holandii.


Od roku prowadzę zakład ślusarski. W przyszłym miesiącu wyjeżdżam do Belgii, gdzie przez pół roku będę wykonywał usługi stolarskie. Czy dostanę w ZUS-ie poświadczenie na formularzu A 1, który uprawnia do płacenia składek w Polsce?

Anna Chuda: Formularz A 1 w tej sytuacji nie zostanie wystawiony, bo zakres usług, które będzie pan wykonywał w Belgii jest inny niż zakres działalności prowadzonej w Polsce. Będzie pan więc podlegał ubezpieczeniom w Belgii.

W Polsce pracuję jako nauczycielka. W czasie letnich wakacji chcę pracować sezonowo w Niemczech. Pracodawca niemiecki poprosił mnie o przedstawienie formularza A 1. Jak mogę go uzyskać?
Anna Chuda: W swojej placówce ZUS-u musi pani złożyć pisemny wniosek o poświadczenie formularza A1 z podaniem swoich danych identyfikacyjnych - PESEL i numer dowodu osobistego, danych adresowych i miejsca zatrudnienia w kraju. Może pani skorzystać z przygotowanego przez ZUS druku "oświadczenie". Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od polskiego pracodawcy o okresie udzielonego urlopu wypoczynkowego oraz umowę zawartą z pracodawcą niemieckim. Jeżeli wiadome jest, że umowę tę dostanie pani dopiero na miejscu, we wniosku trzeba wskazać nazwę lub imię i nazwisko pracodawcy niemieckiego, jego adres oraz okres na jaki zostanie zawarta umowa.

ZUS wystawił moim pracownikom oddelegowanym do pracy w Danii poświadczenie na formularzach A 1 na 24 miesiące. Prace przedłużą się o kilka miesięcy. Co powinienem zrobić?
Anna Chuda: Jeśli okres oddelegowania przedłuża się powyżej 24. miesięcy, pracodawca lub zainteresowany pracownik może postarać się o utrzymanie na kolejne miesiące polskiego ustawodawstwa. Oddział ZUS-u w Kielcach, w interesie niektórych osób, bądź też grup ubezpieczeniowych, może wystąpić do instytucji ubezpieczeniowej w Danii o zawarcie porozumienia w celu pozostawienia tych pracowników w polskim ustawodawstwie, pomimo dalszego wykonywania pracy na terenie innego kraju.


Kontrahent, z którym podpisałem umowę zmienił miejsce wykonywanych prac. Czy w tej sytuacji wystawione przez ZUS poświadczenia dla oddelegowanych pracowników tracą ważność?

Anna Chuda: Jeżeli w trakcie delegowania uległo zmianie miejsce pracy, wówczas wymagane jest wystawienie od tego momentu kolejnego formularza A 1 z podaniem nowego adresu miejsca pracy. Powinien pan zawiadomić ZUS o zmianie, a wówczas dla delegowanych pracowników zostaną wystawione nowe formularze z uwzględnieniem dotychczasowego okresu pracy nie przekraczającego łącznie 24 miesięcy.

Prowadzę firmę transportową. Moi pracownicy przewożą towar z Polski do Niemiec i Holandii. Jakiemu ustawodawstwu powinni podlegać? Co z formularzem A 1?
Anna Chuda: Zgodnie z przepisami, zatrudnieni w transporcie są traktowani jak osoby wykonujące pracę najemną w dwóch lub kilku państwach członkowskich. Osoby te podlegają ustawodawstwu państwa członkowskiego, na terytorium którego znajduje się siedziba lub miejsce prowadzenia działalności przez firmę ich zatrudniającą. Oddział ZUS wystawi dla pana pracowników poświadczenia na formularzach A 1. We wniosku o wydanie takich formularzy należy podać wszystkie kraje unijne, w których pracownicy będą wykonywać swoją pracę oraz dołączyć oświadczenie pracowników o miejscu ich zamieszkania.

Podpisałem umowę na wykonywanie przez moją firmę usług w Szwecji. Na sześć miesięcy muszę delegować tam kilku moich pracowników. Czy nadal będę mógł płacić za nich składki w Polsce?
Anna Chuda: Przez 24 miesiące za delegowanych pracowników może pan nadal płacić składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce. Żeby jednak było to możliwe, pan jako pracodawca delegujący, oraz pana pracownicy muszą spełniać pewne warunki. Wysłanie za granicę musi nastąpić w trakcie trwania umowy o pracę lub umowy zlecenia, a nie np. w trakcie trwania urlopu bezpłatnego. W okresie pracy za granicą pracownicy będą podporządkowani pana poleceniom co do czasu, miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. Pan jako przedsiębiorca wysyłający musi w Polsce prowadzić swoją zwykłą działalność, zatrudniając innych pracowników, poza administracją i osiągać obroty zarówno w Polsce jak i Szwecji. Po spełnieniu kryteriów, które są badane przez ZUS w przypadku każdej firmy delegującej, Zakład poświadcza dla delegowanych pracowników formularz A1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski