Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą - ubezpieczenie w Polsce?

Milena Kochanowska
Praca za granicą - ubezpieczenie w Polsce? W niektórych przypadkach jest to możliwe
Praca za granicą - ubezpieczenie w Polsce? W niektórych przypadkach jest to możliwe 123RF
Praca za granicą - ubezpieczenie w Polsce? Wyjaśnia Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu. Pracujesz za granicą? Przeczytaj koniecznie!

Pobieram w Polsce rentę z ZUS-u, ale na kilka miesięcy wyjeżdżam do Irlandii i zamierzam tam podjąć pracę. W którym kraju pracodawca irlandzki będzie musiał płacić za mnie składki na ubezpieczenie?
Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Jeśli osoba jednocześnie otrzymuje świadczenia długoterminowe w jednym państwie członkowskim i wykonuje pracę w innym, nie jest to uznawane za wykonywanie pracy w dwóch lub kilku państwach członkowskich. Pracodawca zapłaci więc składki za panią w Irlandii.


Od kilku lat pracuję w Polsce jako ślusarz. Otrzymałem zlecenie wykonania takich usług przez miesiąc w Czechach. Czy powinienem załatwić jakieś formalności w ZUS-ie?

Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Osoba prowadząca działalność na własny rachunek, która przenosi czasowo działalność do innego państwa członkowskiego, powinna wystąpić do ZUS-u o wydanie poświadczenia o polskim ustawodawstwie na formularzu A1. Wniosek można wydrukować ze strony internetowej ZUS-u. Do wniosku musimy dołączyć umowę lub zamówienie usługi przez klienta zagranicznego.

Na podstawie umowy o pracę z firmą belgijską wykonuję pracę w Polsce. W którym państwie będę podlegał ubezpieczeniom społecznym?
Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Ponieważ wykonuje pan pracę w Polsce, pracodawca belgijski ma obowiązek płacić za pana składki do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Jeśli pracodawca zagraniczny nie ma siedziby w Polsce, musi uzyskać numer NIP i zgłosić pana do ubezpieczeń społecznych. Może też pan, na podstawie zawartego z pracodawcą porozumienia, przejąć obowiązki płatnika składek. Wówczas posługując się osobistym NIP-em dokonuje pan wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem do ubezpieczeń i płaceniem składek.

Pracuję jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Jestem zatrudniony u pracodawcy, który ma siedzibę w Szwecji. Mieszkam na stałe w Polsce, ale tu nie pracuję. Mój pracodawca poinformował mnie, że moje ubezpieczenie opłacane jest w Szwecji. Czy to jest prawidłowe?
Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Kierowców ciężarówek na trasach międzynarodowych obejmują przepisy dla osób wykonujących pracę w dwóch lub kilku państwach członkowskich. Zgodnie z tymi przepisami, osoba, która nie wykonuje znacznej części swojej pracy w państwie zamieszkania podlega ustawodawstwu państwa, w którym pracodawca ma swoją siedzibę. Pana szwedzki pracodawca postąpił więc prawidłowo.


Jakie warunki musi spełniać pracodawca delegujący, żeby wysyłani do pracy w Belgii pracownicy nadal podlegali ubezpieczeniom społecznym w Polsce?

Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Pracodawca delegujący musi spełniać warunki określone w przepisach wspólnotowych, m.in. prowadzić działalność w Polsce zatrudniając poza administracją innych pracowników. Oprócz zlecenia wykonywanego dla zagranicznego kontrahenta, firma musi wykonywać również usługi na terenie Polski. Przez cały okres delegowania musi istnieć bezpośredni związek między delegującym pracodawcą i pracownikiem delegowanym.

Ze względu na charakter wykonywanej pracy, osoby zatrudnione w mojej firmie pracują na terenie kilku państw. Czy w takim przypadku nadal mają zastosowanie przepisy dotyczące delegowania?
Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Powinien pan wystąpić do ZUS-u o ustalenie ustawodawstwa dla pracowników na wnioskach dotyczących osób wykonujących pracę w dwóch lub kilku państwach członkowskich. Wzory wniosków dostępne są na stronie www.zus.pl.

Pracuję w Polsce jako taksówkarz. W przyszłym miesiącu wyjeżdżam do Austrii, gdzie przez pięć miesięcy będę wykonywał usługi rehabilitacyjne. Czy otrzymam w ZUS-ie poświadczenie na formularzu A1?
Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: W tej sytuacji formularz A1 nie zostanie poświadczony, bo zakres usług, które mają być wykonywane w Austrii jest inny niż zakres działalności prowadzonej przez pana w Polsce. Będzie pan podlegał ustawodawstwu Austrii.


Wysyłam na kilka miesięcy do pracy we Francji swoich pracowników do wykonania w imieniu mojej firmy usług budowlanych. Czy otrzymam formularze A1?

Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Przedsiębiorstwo, które deleguje pracowników do innego państwa członkowskiego w celu wykonywania tam pracy dla tego przedsiębiorstwa musi zgłosić w ten fakt w ZUS-ie. Zakład ustali, czy dla tych osób mogą być zastosowane przepisy dotyczące pracowników delegowanych. Jeśli kryteria są spełnione, ZUS poświadcza w formularzach A1 ustawodawstwo polskie.


Czy dla osoby, która była zarejestrowana jako bezrobotny od maja do lipca, a od 15 września podejmie pracę w naszej firmie i będzie delegowana do Niemiec zostanie poświadczone polskie ustawodawstwo na formularzu A1?

Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Zasady dotyczące delegowania pracowników mogą obejmować osoby, które są rekrutowane do delegowania do innego państwa członkowskiego. Przepisy wspólnotowe wymagają, żeby bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia osoba delegowana do innego państwa członkowskiego była objęta system ubezpieczeń społecznych państwa członkowskiego, w którym jej pracodawca posiada siedzibę. Warunek ten spełniają również osoby bezrobotne, studenci, renciści, emeryci lub osoby ubezpieczone z racji zamieszkania i objęte system zabezpieczenia społecznego państwa wysyłającego.


Jakie warunki powinien spełnić pracownik, aby mogło mieć do niego zastosowanie ustawodawstwo polskie w okresie delegowania do pracy za granicą?

Anna Chuda z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu: Pracownik bezpośrednio przed delegowaniem musi być objęty systemem ubezpieczeń w Polsce. Delegowanie pracownika następuje w trakcie obowiązującej umowy o pracę. Za okres spełniający ten wymóg można uznać okres co najmniej jednego miesiąca. Krótsze okresy wymagają indywidualnej oceny z uwzględnieniem wszelkich istotnych czynników. Zatrudnienie przez jakiegokolwiek pracodawcę w państwie delegującym spełnia ten wymóg.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski