Praca zdalna szturmem zdobyła wielkopolski rynek. Pracownicy są zadowoleni, pracodawcy korzystają

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Pracownicy pracujący na cały etat zdalnie są bardziej zadowoleni od pracujących tylko w biurze. Zdaniem ekspertów praca zdalna stanie się standardem
Pracownicy pracujący na cały etat zdalnie są bardziej zadowoleni od pracujących tylko w biurze. Zdaniem ekspertów praca zdalna stanie się standardem Pixabay
Praca zdalna w większości firm okazała się skuteczną odpowiedzią na pandemię. Choć przepisy regulują ją tylko do 4 września, polubili ją i pracownicy i pracodawcy. Ostatni na pracownikach poza biurem oszczędzają. Pierwsi - wskazują na wygodę i brak konieczności dojazdów.

Pandemia sprawiła, że praca zdalna, która wcześniej była traktowana jak przywilej, stała się udziałem wielu tysięcy osób: pracowników firm, urzędników, a także nauczycieli.

- Praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści - podkreśla Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog i trener biznesu Uniwersytetu SWPS. - To szansa na, m.in.: większą wydajność i koncentrację, mniejszy poziom stresu i lepszy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Pracownicy, którzy pracowali na cały etat zdalnie deklarowali większe zadowolenie z pracy, ale z mojego doświadczenia wynika, że, że polscy szefowie często obawiają się utraty kontroli nad pracownikiem, gdy nie widzą go w biurze - dodaje.

Trwa głosowanie...

Co sądzisz o pracy zdalnej?

Czytaj także

Choć, jak twierdzi, są tacy, którzy próbują utrzymać stałą kontrolę, dzwoniąc do pracownika co godzinę, wielu przekonało się, że i bez obecności załogi w biurze firma może funkcjonować.

- Dzięki znacznie wcześniej wprowadzonym procedurom oraz dostępności narzędzi technologicznych mogliśmy bez większych problemów kontynuować funkcjonowanie firmy - informuje biuro prasowe „Żabka” Polska. - Przez kilka miesięcy wszystkie spotkania wewnętrzne i zewnętrzne odbywały się online. Obecnie część pracowników, która wyraziła chęć powrotu do biur, pracuje już stacjonarnie.

Taka sytuacja nie jest niczym niezwykłym. - W niektórych firmach padły już deklaracje, że i po pandemii praca zdalna pozostanie jedną z typowych form wykonywania obowiązków zawodowych - zwraca uwagę Puchalska-Kamińska.

Czytaj także

Powód? Bezpieczeństwo i... oszczędność.

- Wbrew temu, co głoszą plotki, w Tarczach Antykryzysowych nie znalazły się przepisy wprowadzające ulgi związane z delegowaniem pracowników do pracy zdalnej - mówi Magdalena Sobiak, ekspert ds. kadr i płac z Biura Rachunkowego Partner. Co więcej, samo pojęcie pracy zdalnej nie jest definiowane w Kodeksie Pracy, a po raz pierwszy w polskim prawie pojawiło się właśnie w Tarczy Antykryzysowej, dając możliwość pracodawcy, wydelegować pracowników do takiej pracy. Ale możliwość obowiązuje tylko do 4 września tego roku. Wielu przedsiębiorców mimo braku ulg wynikających z przepisów dostrzegło korzyści z takiego rozwiązania i poprzez oddelegowanie pracowników oszczędza choćby na wynajmie powierzchni biurowej - zwraca uwagę ekspertka.

Pracodawcy oszczędzają. A pracownicy? Z wyjątkiem nauczycieli, którzy zdalne nauczanie prowadzili z własnych komputerów, większość korzysta ze służbowych. Ale opłaty za prąd, łącze internetowe, a także zapewnienie sobie choćby biurka i krzesła leżą po stronie pracownika. Choć nie musi tak być.

- Istniejące jeszcze przed pandemią przepisy, pozwalają na rozliczenie między pracodawcą i pracownikiem ekwiwalentu za używanie w pracy prywatnego sprzętu - podkreśla Magdalena Sobiak. - Wysokość tego ekwiwalentu jest umowna.
W większości przypadków przepis ten pozostaje na papierze. Do chlubnych wyjątków należy Allegro, które zdecydowało się objąć pracą zdalną niemal wszystkich pracowników.

- Na razie przedłużyliśmy rekomendację do końca października. Chcemy, żeby nasi pracownicy mogli zorganizować sobie łatwiej pracę zdalną (a czasem też życie rodzinne), więc dajemy im informację z wyprzedzeniem na okres ok. 2-3 miesięcy - mówi Agnieszka Czarnecka. - Tuż po wprowadzeniu ograniczeń każdy z pracowników Allegro otrzymał 1000 zł na urządzenie domowego biura, które mógł dowolnie wykorzystać. Wszystkim pracownikom daliśmy również dodatkowy dzień wolny z okazji Dnia Dziecka.

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie