MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace w ogródku rozpocznij od uporządkowania trawnika i ziemi. Na pielęgnację jeszcze jest czas

Monika Kaczyńska
Trawnik to z pewnością nie zieleń bezobsługowa. Nie dość, że wymaga sporo pracy, to jeszcze bez regularnego podlewania nie sposób utrzymać go w dobrym stanie.
Trawnik to z pewnością nie zieleń bezobsługowa. Nie dość, że wymaga sporo pracy, to jeszcze bez regularnego podlewania nie sposób utrzymać go w dobrym stanie. 123 rf
Po zimie trzeba trawnik dokładnie posprzątać. Bez tego nie ma szans na gęsty, zielony dywan. Przed nami grabienie liści i zbieranie połamanych, uschniętych gałęzi. Przy okazji nie zapomnijmy o usunięciu z trawnika większych i mniejszych kamieni. Mogą one skutecznie utrudniać koszenie trawy.

Trawnik tylko pozornie jest niekłopotliwy. Aby dobrze się prezentował, wymaga sporo pracy. Jest też wyjątkowo wodochłonnym rodzajem zieleni. Jeśli ma dobrze się prezentować, trzeba dbać o niego przez cały rok. Zaniedbanie wiosennych porządków będzie się mściło przez cały sezon.

Sprawdź też:

Jeśli samo koszenie ma pójść jak z płatka, warto pamiętać o wyrównaniu terenu i zasypaniu dziur, które mogły pojawić się na trawniku zimą. A także o wsiewkach nowej trawy w wyrównane miejsca. Tak przygotowane podłoże spokojnie może czekać na pierwsze koszenie. Teoretycznie, powinno się ono odbyć w pierwszej połowie kwietnia, ale w praktyce, zamiast kierować się kalendarzem, lepiej samemu ocenić stan trawy.

Jeśli jest ona zazieleniona i ładnie podrośnięta, można kosić:

  • trawniki ozdobne kosimy na wysokość około 2-3 cm,
  • trawniki użytkowe nieco wyżej, na wysokość od 3 cm do nawet 4 cm.

Po koszeniu należy zagrabić trawę. Posiadaczy kosiarek z koszami ten punkt nie dotyczy. W koszeniu i pielęgnacji trzeba być systematycznym i dokładnym. Samo koszenie wskazane jest co 7-10 dni, w zależności od tego, jak szybko trawa rośnie. Trzeba też pamiętać o konserwacji kosiarek i ostrzy. Tępe noże zostawią poszarpane źdźbła, które trudno doprowadzić do porządku.

- Z prac ziemnych zostaje też rozgrabienie kopców ziemi, usunięcie okryć i otulin z magnolii, iglaków i hortensji. Najlepiej robić to w dni, kiedy nie jest zbyt ciepło i nie świeci mocne słońce. Chronimy w ten sposób rośliny przed zbytnimi skokami temperatur. To też czas na podsypywanie kompostem - radzi ogrodniczka Ziutka Mieleszczuk.

ZOBACZ TEŻ:

Rośliny mogą dać mnóstwo radości i zająć trochę czasu, nawet jeśli nie jesteś ich wielkim miłośnikiem i znawcą. A wiosna to idealna pora na wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Zastanawiasz się, czym się zająć? Zajmij się roślinami. Oto, co możemy zrobić, również wykorzystując domowe metody i środki.

Siedzisz w domu? Zajmij się kwiatami. Podpowiadamy, co i jak zrobić

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski