Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów. Trzeba znać przepisy!

Milena Kochanowska
Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów. Karę możemy też zapłacić za niewłaściwą pielęgnację koron drzew
Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów. Karę możemy też zapłacić za niewłaściwą pielęgnację koron drzew 123 RF
Choć początek wiosny jest dość chłodny, prace w ogrodach już się zaczęły. Jeśli zamierzamy wycinać drzewa, musimy znać przepisy

Niektórzy z nas na pewno będą chcieli w tym roku nieco przerzedzić dotychczasowe nasadzenia. Pamiętajmy jednak o przepisach, bo nawet jeśli ogród należy do nas, naszych drzew samowolnie wycinać nie możemy.

Bez zezwolenia wolno wycinać na własnej działce, czy w ogrodzie tylko drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 10 lat (w znowelizowanej ustawie o ochronie przyrody w przepisach dotyczących ochrony terenów zieleni i zadrzewień, które weszły w życie 28 sierpnia 2015 r. określone zostały wielkości obwodów pni drzew, które podlegają obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia – są to średnie obwody drzew 10-letnich), zwykłe owocowe (o ile nie rosną na terenie objętym ochroną przyrodniczą albo konserwatora zabytków) oraz drzewa złamane przez wiatr.

Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów
Na wycięcie wszystkich pozostałych musimy uzyskać w gminie zezwolenie – nawet jeśli roślina uschła. Za wydanie zezwolenia płacimy tylko wtedy, gdy wycięcie ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. drzewo koliduje z budową sklepu). Opłaty możemy uniknąć, zobowiązując się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innym.

Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów
Wniosek o wycinkę składamy w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się posesja, z której chcemy usunąć drzewo lub krzew, w wydziale zajmującym się ochroną środowiska i adresujemy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli działka leży na obszarze chronionym, zgodę wydaje dyrektor parku narodowego, regionalny dyrektor ochrony środowiska albo wojewódzki konserwator zabytków. We wniosku podajemy: dane właściciela nieruchomości; tytuł prawny do niej (numer księgi wieczystej lub aktu notarialnego) i jej przeznaczenie; nazwę gatunku drzewa lub krzewu, który chcemy wyciąć; obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnię zajmowaną przez krzew; przyczynę i termin ewentualnej wycinki; rysunek z zaznaczeniem usytuowania drzewa lub krzewu w stosunku do granic działki, domu, altany itp. Jeśli nie jesteśmy właścicielem nieruchomości, do wniosku dołączamy jego zgodę.

Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów
Przed wydaniem decyzji w sprawie wycinki urzędnicy mogą przyjść zmierzyć i obejrzeć drzewo, które chcemy usunąć. Jeżeli decyzja będzie dla nas pozytywna, możemy mimo wszystko zostać w niej zobowiązani do przesadzenia roślin w nowe miejsce lub zastąpienie ich innymi. W decyzji zostanie też określony termin, w którym można usunąć drzewo czy krzew. Od decyzji odmownej mamy prawo się odwołać w ciągu 14 dni (od jej doręczenia) do samorządowego kolegium odwoławczego.
Za wycięcie roślin bez wymaganego zezwolenia wymierza się wysokie kary – w tym roku są dwukrotnie wyższe niż opłaty za usunięcie drzewa, które co roku określa minister środowiska. Karę możemy również zapłacić za niewłaściwie prowadzoną pielęgnację koron drzew, tzw. ogławianie. Zgodnie z nowymi przepisami, usunięcie powyżej 30 proc. korony podlega karze za uszkodzenie drzewa w wysokości 0,6 opłaty naliczanej za usunięcie drzewa, a powyżej 50 proc. korony jest uznawane za zniszczenie drzewa, za co kara wynosi 2-krotność opłaty.
Prace w ogrodzie: wycinka drzew i krzewów
A co z liśćmi i gałęziami? Warto dowiedzieć się w swojej gminie, jakie przepisy nas obowiązują. Na terenie Poznania jest całkowity zakaz spalania odpadów, nawet tych pochodzenia roślinnego. Jeśli takie mamy, musimy skontaktować się z firmą, która wywozi śmieci i poprosić o dostarczenie harmonogramu wywozu tych odpadów oraz worków z kodami kreskowymi. Gdy odpady mamy spakowane, na dwa, trzy dni przed dniem odbioru powinniśmy zawiadomić firmę, że takie odpady wystawimy przed posesję.

Tegoroczne opłaty
Wysokość opłaty za usunięcie drzewa zależna jest od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Maksymalne stawki opłat za jeden centymetr obwodu pnia (na wysokości 130 cm) wynoszą przy obwodzie: do 25 cm – 99,05 zł; od 26 do 50 cm – 346,67 zł; od 51 do 100 cm – 656,20 zł; od 101 do 200 cm – 772,94 zł; od 201 do 300 cm – 689,81 zł; od 301 do 500 cm – 548,77 zł; powyżej 500 cm – 380,58 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski