Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy RP: Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk. Rząd chce dobić branżę pożyczkową

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Chodzi tutaj o przepisy wprowadzone w ustawie z 31 marca, na okres 365 dni od uchwalenia ustawy, ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego.
Chodzi tutaj o przepisy wprowadzone w ustawie z 31 marca, na okres 365 dni od uchwalenia ustawy, ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego. 123RF
Pracodawcy RP zwracają uwagę w przesłanym komunikacie, że w projekcie nowelizacji ustawy covidowej, władze chcą przedłużyć obowiązujące od końca marca ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego do końca przyszłego roku. - W efekcie wpędzi najbiedniejsze gospodarstwa domowe w ręce podziemia pożyczkowego, które może otwierać szampana- napisano.

Bez żadnych konsultacji, nagle 9 grudnia wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Pierwotnie akt ten został uchwalony w marcu br. i od tego momentu podlegał licznym nowelizacjom. Przepisy przewidują rozmaite rozwiązania, od tych skierowanych do organów administracji i instytucji publicznych, po instrumenty wspierające przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pandemii- zwracają uwagę Pracodawcy RP i dodają, że ustawa zawiera przepisy niezwiązane z epidemią.

Chodzi tutaj o przepisy wprowadzone w ustawie z 31 marca, na okres 365 dni od uchwalenia ustawy, ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego.

- Tak znacząca ingerencja państwa w działalność przedsiębiorstw przyczyniła się do problemów branży pożyczkowej, przed czym Pracodawcy RP przestrzegali na wiosnę. Wobec ograniczenia możliwości oferowania legalnych pożyczek, głównie krótkoterminowych, klienci stają przed sytuacją, w której potrzebne środki mogą pozyskać wyłącznie w ramach szarej strefy – ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska zarówno dla nich, jak również dla państwa oraz budżetu – mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

W projekcie wniesionym do Sejmu 9 grudnia br. rząd proponuje, by ograniczenia kosztów kredytu zostały przedłużone do końca 2021 r. Ekspert uważa, że jest to o tyle zadziwiające, że trwająca obecnie druga fala zakażeń nie wywołała tak negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, jak wiosenne zamrożenie gospodarki. - Sytuacja na rynku pracy, według oficjalnych danych oraz licznych wypowiedzi członków rządu, jest stabilna – mówi.

daniem przedstawicieli Pracodawców RP nie widać uzasadnienia dla przedłużania ograniczeń uderzających w legalnie działający biznes. Eksperci powołują się na badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH i Związku Przedsiębiorstw Finansowych z któego wynika, że prawie co 5. obywatel, któremu odmówiono udzielenia kredytu lub pożyczki, zwróci się do podziemia pożyczkowego lub odwiedzi lombard.

– Stanowczo sprzeciwiamy się proponowanemu rozwiązaniu oraz trybowi pracy, jaki strona rządowa narzuca w przypadku projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej– podsumowuje Piotr Wołejko. - Chcemy, by otoczenie regulacyjne biznesu było przedmiotem dyskusji oraz uzgodnień, a nie rządowego dyktatu- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracodawcy RP: Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk. Rząd chce dobić branżę pożyczkową - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski