Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy VW nie chcą pracować w soboty i walczą o premie. Będzie pikieta

Redakcja
Andrzej Szozda
Rozmowy na temat wyższych pensji, premii, bonusów i dodatków dla wszystkich pracowników Volkswagena Samochodów Użytkowych trwają już od siedmiu miesięcy. W piątek odbędą się kolejne negocjacje. Poprzedzi je pikieta pracowników pod biurowcem Volkswagena w Antoninku.

– Do tej pory odbyło się już jedenaście rund negocjacyjnych, a kolejna jest przewidziana na piątek popołudniu – mówi Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w VWP. I dodaje: – Poprzedni pakiet podpisaliśmy dwa lata temu podczas grudniowego spotkania z pracownikami. Mieliśmy nadzieję, że uda się to powtórzyć również w tym roku, ale pakiet negocjacyjny jest obszerny: zawiera 12 punktów z naszej strony oraz dwa punkty zarządu.

Związkowcy negocjują warunki płacowe dla wszystkich obecnych pracowników Volkswagena (łącznie z osobami zatrudnionymi przez Agencję Pracy Tymczasowej), jak również osób, które dopiero zostaną zatrudnienia. Zarząd spółki chce natomiast zmienić organizację pracy, zgodnie z którą sobota byłaby zwykłym dniem pracy.

Obecnie Volkswagen zatrudnia siedem tysięcy osób w trzech zakładach: Odlewni na Wildzie, Produkcji Samochodów na Antoninku oraz Zakładzie Zabudów Specjalnych w Swarzędzu.
W 2016 roku zostanie uruchomiona produkcja w nowym zakładzie we Wrześni. Jego budowa ruszyła w  ubiegłym roku. Pracę ma tu znaleźć docelowo trzy tysiące osób.

– Częścią negocjacji jest płaca minimalna dla nowo zatrudnionych pracowników, również w zakładach we Wrześni, tak, aby na starcie otrzymali więcej niż minimalną krajową – wyjaśnia Piotr Olbryś.
Jednak to nie czas prowadzenia rozmów budzi  największe niezadowolenie pracowników, ale zapowiadana zmiana organizacji pracy. Zarząd Volkswagena chce wprowadzić sześciodniowy cykl produkcyjny we wszystkich zakładach. Obecnie obowiązuje on tylko w Odlewni.

– Pracodawca proponuje zmianę organizacji czasu pracy. Obecnie pracownicy pracują od poniedziałku do piątku, czyli razem 40 godzin – mówi Piotr Olbryś. – Natomiast docelowo mieliby pracować przez wybrane pięć dni od poniedziałku do soboty. To również 40 godzin, ale wolny dzień może wypaść na przykład we wtorek – dodaje.

Większości pracowników ten pomysł się nie podoba. Stąd w piątek przed południem przed biurowcem Volkswagen Poznań w Antoninku ma się odbyć pikieta, na której związkowcy mają nadzieję zgromadzić jak najwięcej pracowników.

– Przygotowujemy pikietę, aby zarząd zobaczył, że nasze negocjacje mają poparcie pracowników – zapowiada przewodniczący związku.

Wstępnie NSZZ „Solidarność” zapowiedziała pikietę pracowników Volkswagena na sobotnie południe. Ostatecznie zmieniono jednak datę, właśnie ze względu na trwające wciąż negocjacje.
Wśród głównych strategii koncernu – obok przekroczenia sprzedaży o 10 milionów pojazdów rocznie i zdobycia pozycji światowego lidera motoryzacji – jest zdobycie statusu doskonałego pracodawcy. Jednak, pomimo obietnic, zarząd Volkswagena nie udzielił żadnego komentarza w tej sprawie.

 

Wróć na stronę Głosu Wielkopolskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski