Pracownicze Plany Kapitałowe. Czas na decyzję: oszczędzasz, czy rezygnujesz z dopłat. Sprawdź, co trzeba zrobić, kiedy pierwsze wpłaty

MON
PPK to prywatne oszczędności. Można więc z nich skorzystać w każdym momencie, ale robiąc to przed 60 r. ż., traci się m.in. dopłaty państwa, a część wpłat pracodawcy trafia do ZUS
PPK to prywatne oszczędności. Można więc z nich skorzystać w każdym momencie, ale robiąc to przed 60 r. ż., traci się m.in. dopłaty państwa, a część wpłat pracodawcy trafia do ZUS Pixabay
Już w listopadzie pracujący w firmach zatrudniających powyżej 250 osób dostaną pensje niższe o oszczędności na przyszłą emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Można z PPK zrezygnować, ale wtedy przepadną pieniądze od pracodawcy i państwa. Sprawdź, co trzeba zrobić, by zrezygnować, a co żeby dołączyć?

Już listopadowe przelewy na konto pracujących na umowę o pracę lub umowę zlecenie w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób mogą być o kilkadziesiąt złotych mniejsze. Pieniądze te trafią na rachunki Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK), w których będą gromadzone pieniądze na emeryturę. Do oszczędności dołoży się pracodawca i państwo.

Czytaj: PPK startują - poznaj zasady oszczędzania na emeryturę

Pracownicze Plany Kapitałowe - kto rezygnuje, straci

Pracujący, którzy nie ukończyli 55 lat, zostaną objęci PPK automatycznie. Zebrane pieniądze można będzie wykorzystać po ukończeniu 60 roku życia.

Z oszczędzania w PPK można zrezygnować, ale żeby to zrobić, trzeba złożyć u pracodawcy specjalną deklarację. Nie będzie ona bezterminowa. Raz na cztery lata będzie trzeba ją odnowić.

- Dla kogoś, kto uważa, że powinien oszczędzać na emeryturę, ale nie bardzo mu się to udaje, Pracownicze Plany Kapitałowe to szansa, żeby się zmobilizować - twierdzi dr Wojciech Świder, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Ten system jest naprawdę dobrze pomyślany. Ubytku kwoty, która zostanie przekazana na PPK, się nie poczuje, a w perspektywie lat pracy można w ten sposób zgromadzić istotne sumy - podkreśla ekonomista.

To, co ubędzie z pensji, to podstawowa składka pracownika wynosząca 2 proc. płacy brutto. Ale to niejedyne pieniądze, które trafią na PPK. Co najmniej 1,5 proc. płacy brutto dołoży pracodawca. Państwo przeleje na nowe konta w PPK po 250 zł opłaty powitalnej oraz 240 zł każdego roku. Kto zrezygnuje z udziału w PPK, nie otrzyma tych pieniędzy w żadnej innej formie. W przypadku osoby zarabiającej np. 4000 zł brutto przez cztery lata (do najbliższej obowiązkowej deklaracji o rezygnacji z oszczędzania w PPK) to bezpowrotna strata 4090 zł.

PPK - czas na decyzję

Duże przedsiębiorstwa, które dotąd nie miały własnych programów emerytalnych (te zostały zwolnione z tworzenia PPK), mają już kwestie formalne i organizacyjne związane z nowym systemem dopięte niemal na ostatni guzik. Teraz należy zdecydować, co robić, oszczędzać w PPK czy wypisać się od razu.

- Obecnie trwają spotkania informacyjne z pracownikami odnośnie Pracowniczych Planów Kapitałowych - informuje Beata Zduńczyk-Golędzinowska, kierownik ds. komunikacji w Kompanii Piwowarskiej. - Skupiamy się na dostarczaniu rzetelnych informacji w tym zakresie - podkreśla.

Podobnie jest w innych dużych firmach.

- Na etapie wyboru pod uwagę brane były wszystkie instytucje dostępne na rynku - zapewnia Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy HCP. - Strona społeczna określiła kryteria i wytypowała instytucję zarządzającą PPK. Zarząd Spółki przychylił się do tego wyboru, podpisujac umowę z wybranym operatorem. Aktualnie w Spółce prowadzona jest zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjna skierowana do pracowników w zakresie zasad działania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Udostępniamy niezbędne materiały, planujemy również spotkania pracowników z przedstawicielami instytucji zarządzającej PPK w H.CEGIELSKI-POZNAŃ - dodaje.

W ustawie o PPK jest jasno zapisane, że są to prywatne oszczędności. Zatem pod tym względem ich status prawny jest na równi z oszczędnościami w banku.

Nie jest jednak tajemnicą, że wiele osób podchodzi do PPK, najdelikatniej mówiąc, ostrożnie.

- Niestety, to pokłosie tego, co się stało z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi - ubolewa dr Wojciech Świder. - Ale trzeba pamiętać, że w ustawie o PPK jest jasno zapisane, że są to prywatne oszczędności. Zatem pod tym względem ich status prawny jest na równi z oszczędnościami w banku, dlatego byłbym o te środki spokojny. Teraz najważniejsze jest, aby system był stabilny, a ludzie stopniowo się do niego przekonają.

Kto zdecyduje się teraz na wypisanie z PPK, w każdej chwili będzie mógł zmienić decyzję i do PPK przystąpić. Także zrezygnować można kiedykolwiek, ale z konta zostanie potrącony podatek, 30 proc. wpłat pracodawcy trafi do ZUS, wpłaty państwa całe przepadną.

PPK - zrzutka na przyszłą emeryturę

Powszechne Plany Kapitałowe są obowiązkowe dla pracodawców, dobrowolne dla pracowników. Oznacza to, że pracodawca musi stworzyć PKK, ale pracownik może zrezygnować z oszczędzania.

Na oszczędności w PPK złoży się:

  • pracodawca, wpłacając 1,5 proc. - 4 proc. wynagrodzenia brutto,
  • pracownik, wpłacając od 2 do 4 proc. wynagrodzenia brutto,
  • państwo, wnosząc 250 zł opłaty powitalnej i dopłacając 240 zł co roku.

Sprawdź: PPK - ile odciągną ci z pensji, ile odłożysz na emeryturę

Kiedy i na co skorzystamy z oszczędności

Pieniądze z PPK będzie można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia:

  • w całości: płacąc podatek od zysków kapitałowych,
  • jednorazowo wypłacając 25 proc., resztę w minimum 120 miesięcznych ratach - ta opcja jest zwolniona z podatku.

Oszczędności w PPK można wykorzystać przed 60 r. ż. w razie poważnej choroby własnej, małżonka lub dziecka, a także na wkład własny do kredytu mieszkaniowego.

Sprawdź też:

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gina

Ważne, że mamy prawo wyboru. W ppk nie ma przymusu. Mozna w kazdej chwili zrezygnować. To jak ktos chce oszczedzac to jego indywidualna sprawa

Dodaj ogłoszenie