Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?

Milena Kochanowska
Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć? Opiekę nad chorym dzieckiem można teraz dzielić na godziny
Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć? Opiekę nad chorym dzieckiem można teraz dzielić na godziny 123 RF
Jak zmieniły się przepisy dotyczące pracujących rodziców, wyjaśnia Urszula Zielonka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Jak długo i do kiedy tata może teraz skorzystać z urlopu ojcowskiego?
Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do takiego urlopu trwającego 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Podobnie jest, jeśli dziecko przyjmiemy na wychowanie, ale te 24 miesiące liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka. Z urlopu można skorzystać do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Czy te dwa tygodnie można podzielić na części?
Tak, ale nie więcej niż na dwie, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko, które nie ma jeszcze 14 lat przysługują w ciągu roku dwa dni tak zwanej opieki. Czy można wykorzystać ją również w godzinach?
Teraz juz tak. O sposobie wykorzystania tego zwolnienia – na godziny czy dni decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie „opieki”, złożonym w danym roku.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Obecnie urlop rodzicielski może być dzielony. Ile musi trwać każda z jego części?
Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu, nie więcej niż w 4 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wyjątkiem jest pierwsza część urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka nie może być krótsza niż 6 tygodni lub w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Do kiedy możemy wykorzystać urlop rodzicielski?
Część bądź części urlopu rodzicielskiego, mogą być udzielane do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop rodzicielski udzielany w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu można wykorzystać maksymalnie w wymiarze do 16 tygodni.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Jakie urlopy i w jakim wymiarze przysługują przyszłej mamie?
Pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka i urlop rodzicielski wynoszący 32 tygodnie, łącznie 52 tygodnie.

Pracujący rodzice - co powinni wiedzieć?
Czy możliwe jest łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą?
Można łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, ale można pracować co najwyżej na pół etatu. Wówczas urlop rodzicielski wydłuża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeśli więc matka zaczyna pracę na pół etatu podczas ostatnich 6 tygodni rodzicielskiego, to jej urlop rodzicielski wydłuży się o 3 tygodnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski