Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz, chorujesz – co ci się należy z ZUS-u?

Milena Kochanowska
Jeżeli nie mamy już prawa do zasiłku chorobowego, a nadal chorujemy, możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne
Jeżeli nie mamy już prawa do zasiłku chorobowego, a nadal chorujemy, możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne 123 RF
Po to płacimy składki na ubezpieczenia społeczne, by w przypadkach losowych korzystać z przysługujących nam pieniędzy. Sprawdź co ci się należy!

1 Różne składki. Płacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne daje nam jedynie prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej i korzystania z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawo do świadczeń z ZUS-u, na przykład do zasiłku w czasie choroby, mamy dopiero wtedy, gdy płacimy składki na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

2 Kiedy prawo do chorobowego? Jeśli na ubezpieczenie chorobowe płacimy obowiązkowo, prawo do zasiłku mamy po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Gdy robimy to dobrowolnie, prawo to mamy dopiero, gdy upłynie 90 dni.

3 Bez czekania. Bez żadnego czekania zasiłek chorobowy dostaną między innymi: absolwenci szkół lub uczelni, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym albo przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od skończenia szkoły lub uzyskania dyplomu studiów; ubezpieczeni, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, wypadkiem w pracy albo w drodze do lub z pracy; pracownicy, którzy mają co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

4 Jak długo na chorobowym? Chorobowe dostaniemy maksymalnie przez 182 dni, a chorzy na gruźlicę i kobiety w ciąży przez 270 dni.

5 Ile dostaniemy?

  • 80 procent naszego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających pobieranie zasiłku. Kwota ta zmniejszona jest o potrącone przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne (13,71 procent) i podatek (18 procent)
  • 70 procent tak samo wyliczonego wynagrodzenia – za czas pobytu w szpitalu
  • 100 procent tej kwoty – jeśli przyczyną naszej niezdolności do pracy jest wypadek w pracy, w drodze do lub z pracy; choroba zawodowa lub niezdolność przypada w czasie ciąży; powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla potencjalnych dawców komórek, tkanek i narządów albo wskutek zabiegu ich pobrania.

6 Pieniądze na konto. Zasiłek chorobowy wypłaca nam pracodawca lub ZUS. Ten drugi wariant dotyczy m.in. przedsiębiorców lub pracowników zatrudnionych w firmie, w której pracuje do 20 ubezpieczonych. ZUS kwotę zasiłku przelewa na konto pobierającego zasiłek lub pieniądze przekazuje pocztą.

7 Żeby móc kontynuować leczenie. Jeżeli nie mamy już prawa do zasiłku chorobowego, a nie jesteśmy jeszcze w stanie podjąć pracy, bo nadal chorujemy, możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Możemy je dostawać nie dłużej niż przez 12 miesięcy, ale o tym, czy taka pomoc nam się należy, decyduje lekarz orzecznik ZUS-u. Świadczenie może być przyznane na kilka miesięcy, a potem przedłużane.

8 Ile na rehabilitację? W ciągu pierwszych 90 dni rehabilitacyjne wypłacane jest w wysokości 90 procent zasiłku chorobowego. Przez następne 9 miesięcy wynosi ono już tylko 75 procent tego zasiłku. Jeśli jednak nasza niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w pracy lub chorobą zawodową albo przypada w czasie ciąży dostajemy tyle, ile wynosiło 100 procent zasiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski