MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawa niepełnosprawnych - wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Milena Kochanowska
Anna Skupień z POPON-u
Anna Skupień z POPON-u popon
Prawa niepełnosprawnych - wszystko, co powinniście o nich wiedzieć. Na pytania czytelników odpowiada Anna Skupień z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Mam prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy mogę zatrudnić się chociaż na pół etatu?
- Posiadanie uprawnienia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy nie jest przeszkodą, żeby podjąć zatrudnienie. Osiągnięcie określonego przychodu może jednak wpłynąć za zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia. Podjęcie zatrudnienia przez taką osobę może mieć również wpływ na decyzję lekarza orzecznika ZUS-u w sytuacji ubiegania się o przedłużenie renty.

Czy osoba ze stopniem niepełnosprawności może pracować w godzinach nocnych?
- Bez względu na posiadany stopień, osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątek stanowią osoby zatrudnione przy pilnowaniu oraz te, które złożą wniosek poparty zgodą lekarza na pracę w pełnym wymiarze godzin przewidzianym dla osób sprawnych.

Czy jako osoba niepełnosprawna mogę pracować na otwartym rynku pracy, czy tylko na chronionym?
- Osoba ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może być zatrudniona u pracodawcy niebędącego zakładem pracy chronionej, jeśli: zapewni on przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudnia pracownika w formie telepracy. Kontrolę spełniania warunku przystosowania stanowiska pracy przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy. Natomiast osoba niepełnosprawna, mająca orzeczenie o lekkim stopniu niepełno-sprawności, może zostać zatrudniona na otwartym rynku pracy bez obowiązku spełnienia tych warunków.

Czy z lekkim stopniem niepełnosprawności też pracuję 7 godzin?
- Skrócony czas pracy - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - przysługuje jedynie osobom zaliczanym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i to wtedy, gdy przedstawią zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy lub lekarza sprawującego opiekę nad nimi o konieczności stosowania skróconych norm czasu pracy oraz orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Czas pracy osoby zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności może maksymalnie wynosić 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Czy jako osoba niepełnosprawna mam prawo do jakiejś dodatkowej przerwy w pracy, prócz tej przewidzianej przepisami Kodeksu pracy?
- Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Przerwa wynosi 15 minut i jest wliczana do czasu pracy.

Czy mam jakieś szczególne uprawnienia, gdy pracodawca rozwiązuje ze mną umowę o pracę?
- Nie. Przy zwalnianiu z pracy osoby niepełnosprawnej obowiązują te same postanowienia Kodeksu prawa pracy, jak przy zwalnianiu osoby pełnosprawnej.

Nie złożyłem u pracodawcy wniosku o dodatkowy urlop przysługujący mi z racji stopnia niepełnosprawności. Czy wobec tego mam do niego prawo?
- Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełno- sprawności, nawet jeśli nie wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o jego przyznanie. Urlop ten wynosi 10 dni roboczych dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Prawo do pierwszego takiego urlopu dodatkowego nabywamy jednak dopiero po przepracowaniu pełnego roku - nawet u kilku pracodawców, po dniu zaliczenia nas do jednego ze stopni niepełnosprawności.

W jakim terminie potencjalny pracodawca powinien udzielić mi odpowiedzi o decyzji ewentualnego zatrudnienia mnie?
- Nie ma przepisów prawnych nakładających na pracodawcę obowiązek przekazania informacji zwrotnej po spotkaniu z potencjalnym pracownikiem. Udzielenie takiej informacji jest kwestią zasad obowiązujących w firmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski