MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 2,8 mld zł na Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Szkolenia dla nauczycieli, wsparcie dla utalentowanych uczniów

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, jak tłumaczy resort cyfryzacji, zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń.
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, jak tłumaczy resort cyfryzacji, zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń. dai-ke/unsplash
Prawie 2,8 mld złotych ma być przeznaczone na Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. W planach jest przeszkolenie około 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania. W ramach programu ze wsparcia skorzystać mają również młode talenty informatyczne ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczelni. W sumie ma nim zostać objętych 1,5 mln osób. Program zatwierdzony został przez Radę Ministrów.

Spis treści

Co to jest Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych?

Rada Ministrów 22 lutego przyjęła przedłożoną przez ministra cyfryzacji uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu pod nazwą Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Dokument określa działania w ramach pięciu priorytetów na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych:

  • rozwój edukacji cyfrowej,
  • zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych,
  • wsparcie kompetencji cyfrowych osób pracujących,
  • rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych,
  • wzmocnienie zarządzania i koordynacji działań w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Jak informuje KPRM, rząd planuje przeznaczyć 2 mld 789 mln zł na Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Celem programu jest natomiast podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych w społeczeństwie, ale także zwiększenie liczby specjalistów ICT na rynku pracy.

Szkolenia i wsparcie dla cyfrowych talentów

Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, jak tłumaczy resort cyfryzacji, zakłada stworzenie stabilnego i elastycznego systemu edukacji i szkoleń. W jego ramach obywatele mają rozwijać kompetencje cyfrowe, stosownie do ich potrzeb i oczekiwań. Program będzie też uwzględniał zmieniające się uwarunkowania technologiczne, społeczne i gospodarcze. To ważne, bo według projektu, program ma być realizowany do 2030 roku – zatem zarówno program, jak i jego uczestnicy muszą nadążać za rozwojem cyfrowych technologii.

W szkoleniach ma wziąć udział ponad 1,5 mln obywateli, w tym 270 tys. nauczycieli wszystkich poziomów nauczania - także akademickich - oraz innych edukatorów. Szkolenia obejmą też ponad 4 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Przeszkolonych zostanie 77 tys. pracowników administracji publicznej szczebla rządowego i 124 tys. samorządowego oraz 40 tys. pracowników kultury. Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych przewiduje też wsparcie 24 tys. młodych talentów informatycznych. Mają być to zarówno wyróżniający się w tej dziedzinie uczniowie szkół podstawowych, jak i szkół ponadpodstawowych, a także studenci.

Jakie będą efekty?

Według ministerialnych założeń Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych ma sprawić, że w 2030 roku 80 proc. mieszkańców Polski będzie posiadać co najmniej podstawowe kompetencje cyfrowe. Blisko połowa będzie mogła pochwalić się ponadpodstawowymi kompetencjami w tej dziedzinie. Projekt przewiduje, że 6 proc. aktywnych osób na rynku pracy będą stanowić specjaliści ICT. Niemal jedną trzecią w grupie tych specjalistów stanowić mają kobiety. Na szczeblu administracji rządowej funkcjonować ma natomiast ugruntowany i sprawdzony mechanizm koordynacji i monitorowania działań, które na bieżąco będą wspierały rozwój kompetencji cyfrowych.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski