MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawnicy dla pacjentów i lekarzy

Marta Żbikowska
archiwum
Wielkopolscy lekarze i prawnicy wypracowali postulaty zmian w prawie dotyczące ochrony zdrowia, które przedstawili w formie uchwały. Podjęli ją na zakończenie Czwartego Kongresu Prawników Wielkopolski, który w poniedziałek odbył się w Poznaniu.

Opracowanie procedury zgłaszania przez lekarzy przypadków podejrzenia maltretowania dzieci, zwiększenie bezpieczeństwa personelu medycznego, kwestie uregulowania przepisów dotyczących powoływania biegłych sądowych, a także unormowanie prawne relacji pacjent-lekarz to tylko niektóre tematy Czwartego Kongresu Prawników Wielkopolski, który w tym roku odbył się pod hasłem „Prawnicy dla Pacjentów i Lekarzy”. Kwestie te zostały zawarte w podjętej podczas kongresu uchwale, nad którą siedem zespołów merytorycznych pracowało od kwietnia ubiegłego roku.

Kongres został zorganizowany w Poznaniu przez tutejszy Sąd Apelacyjny, z inicjatywy jego prezesa Krzysztofa Józefowicza.
– Jesteśmy w przededniu reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce, to najlepszy czas, aby rozmawiać o doskonaleniu prawa w tym zakresie – mówi Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu RP. – Podczas kongresu możemy poszerzyć nie tylko swoją wiedzę teoretyczną, ale też posłuchać praktyków.

Uczestnicy kongresu przyznają, że jednym z problemów w sprawach sądowych dotyczących błędów medycznych jest powoływanie biegłych.
– Ogromną bolączką są niskie koszty wynagrodzeń dla biegłych – mówi Barbara Dolniak. – Lekarze nie chcą angażować się w sprawy sądowe, gdyż często nie pozwala im na to czas.

Prawnicy nie zgadzają się z pokutującym stereotypem, że zwykły pacjent nie ma szans na wygranie sprawy ze szpitalem lub lekarzem.
– Pacjent nie jest skazany na niepowodzenie, choć nie jest łatwo, gdy swego rodzaju laik staje do walki z profesjonalistą – uważa Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, który brał udział w kongresie. – Sądy jednak w tych sprawach stają na wysokości zadania.

Zgadza się z nim dr Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
– Jeżeli lekarz popełni błąd, to pacjent ma szanse wygrać – mówi Kordel. – Trzeba jednak pamiętać, że nie każde niepowodzenie medyczne jest błędem.

O planowanej reformie systemu ochrony zdrowia mówił wiceminister Zbigniew Król. Wspominał o planie wprowadzenia sieci szpitali oraz planowanych zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski