Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pracy 2021: Zmiany w umowach o dziełach, pracy zdalnej, badaniach okresowych i karach za zatrudnianie na czarno alimenciarzy

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W tym roku pracowników i pracodawców obowiązują nowe przepisy. Dotyczą one m.in. wysokości pensji minimalnej, długości ważności badań okresowych,i umów o dzieło. Uregulowano też kwestię pracy zdalnej i zaległego urlopu. Wprowadzono też wysokie kary dla pracodawców, którzy wypłacają "pod stołem" pieniądze alimenciarzom. Zobacz szczegóły zmian w prawie pracy ---->
W tym roku pracowników i pracodawców obowiązują nowe przepisy. Dotyczą one m.in. wysokości pensji minimalnej, długości ważności badań okresowych,i umów o dzieło. Uregulowano też kwestię pracy zdalnej i zaległego urlopu. Wprowadzono też wysokie kary dla pracodawców, którzy wypłacają "pod stołem" pieniądze alimenciarzom. Zobacz szczegóły zmian w prawie pracy ---->James De Mers/pixabay
2021 rok przyniósł zmiany w prawie pracy. Dotyczą one m.in. wysokości pensji minimalnej, długości ważności badań okresowych,i umów o dzieło. Uregulowano też kwestię pracy zdalnej i zaległego urlopu. Wprowadzono też wysokie kary dla pracodawców, którzy wypłacają "pod stołem" pieniądze alimenciarzom. Zobacz szczegóły.

W 2021 roku obowiązuje szereg nowych przepisów dotyczących pracy. Część z nich znalazła się w kodeksie pracy, inne zostały tymczasowe uregulowane tzw. ustawą covidową. Rząd zapowiada jednak dalsze nowelizacje kodeksu pracy.

Jak dostać 13. i 14. emeryturę? Zobacz wideo:

Prawo pracy 2021 - zmiany

W tym roku obowiązuje już szereg nowych przepisów dotyczących pracowników i pracodawców. Część z nich to uregulowania znowelizowanego kodeksu pracy, inne - znalazły się w przepisach covidowych, choć jak zapowiada rząd jeszcze w pierwszym kwartale trafią do kodeksu pracy.

Zmiany to:

  • przedłużenie okresu obowiązywania badań wstępnych i okresowych w czasie pandemii
  • kary dla pracodawców zatrudniających na czarno lub zaniżających wynagrodzenia alimenciarzy
  • obowiązek zgłaszania przez pracodawców do ZUS umów o dzieło

Czytaj także

Umowy o dzieło w ZUS

Od 1 stycznia pracodawcy mają obowiązek zgłaszać do ZUS zawierane umowy o dzieło. Obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych zlecających wykonanie dzieła. Choć Gertruda Uścińska, prezes ZUS, twierdzi, że informacje te będą wykorzystywane jedynie do celów statystycznych i mają pomóc oszacować skalę zjawiska, można sądzić, że to pierwsza przymiarka do oskładkowania tych umów. Zapowiedzi takich rozwiązań pojawiły się w ubiegłym roku.

Tym niemniej obecne zmiany z punktu widzenia wykonującego umowę o dzieło nie zmieniają niczego.

Przedsiębiorcy zatrudniający na umowę o dzieło będą zwolnieni z obowiązku zgłaszania umowy do ZUS, gdy:

  • umowę o dzieło będą podpisywali z własnym pracownikiem
  • zawrą umowę o dzieło z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, pod warunkiem, że praca wchodzi w zakres prowadzonej działalności
  • umowa o dzieło zostanie podpisana między pracownikiem a innym podmiotem, ale będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy

W praktyce więc, jeśli przedsiębiorca podpisze umowę o dzieło na np. ułożenie glazury z osobą, która prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług budowlanych - nie będzie musiał zgłaszać umowy. Zwolnienie będzie obowiązywało także, kiedy pracownik firmy zostanie zatrudniony przez inne przedsiębiorstwo na umowę o dzieło, ale po to, by u swojego pracodawcy np. wymalować ściany.

Zatrudnianie alimenciarzy - kary za ukrywanie ich zarobków w kodeksie.

Karą od 1500 do 45 tys. zł będzie zagrożony przedsiębiorca, który zatrudni "na czarno" osobę zalegającą ponad 3 miesiące z płaceniem zasądzonych alimentów lub taką, którą z tytułu zaległości alimentacyjnych ściga komornik. Identyczna kara grozi przedsiębiorcy, który zaniża dochody alimenciarza.

Na uwagę zasługuje fakt, że za zatrudnienie na czarno osoby bez długów alimentacyjnych maksymalna kara to 30 tys. zł.
To zmiana wprowadzona do kodeksu pracy w grudniu 2020 roku. Mam na celu skuteczniejsze ściganie dłużników alimentacyjnych.

Czytaj także

Zaległy urlop i praca zdalna - na razie w ustawie covidowej

Jak zapowiada rząd, do końca marca kodeks pracy czeka kolejna nowelizacja. Będzie dotyczyła przede wszystkim uregulowania kwestii pracy zdalnej. Otwarta kwestia, jak zostanie rozwiązana sprawa zaległych urlopów. Obecnie obie te sprawy reguluje ustawa covidowa.

W przypadku pracy zdalnej - dyskusja toczy się o szczegółach rozwiązań, które mają zostać wprowadzone do kodeksu. Związkowcy chcą, by do oddelegowania do pracy zdalnej potrzebna była zgoda pracownika. Na razie nie wiadomo też, jak miałaby zostać rozwiązana sprawa kosztów przez niego ponoszonych, a także odpowiedzialności za ewentualne wypadki przy pracy.
Gdy chodzi o urlop - zaległego, z 2020 roku pracodawca ma obowiązek udzielić do 30 września. Jeśli tego nie zrobi - grożą mu kary. Ustawa covidowa pozwala wysłać pracownika na urlop przymusowo.

Badania okresowe dłużej ważne

Dla pracowników ma znaczenie fakt przedłużenia ważności badań okresowych oraz badań wstępnych. Na ich wykonanie będzie 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Zobacz też:

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski