Prawo pracy: zimowe obowiązki pracodawcy

Milena Kochanowska
Prawo pracy: zimowe obowiązki pracodawcy - na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu
Prawo pracy: zimowe obowiązki pracodawcy - na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu
Prawo pracy: zimowe obowiązki pracodawcy - na pytania odpowiada Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Kilka dni temu w naszym biurze temperatura nie wynosiła więcej niż 18 stopni C. Sprzeczaliśmy się z kolegami, czy jest ona jeszcze dopuszczalna, by wykonywać pracę biurową, czy nie. Kto miał rację?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Zgodnie z ogólnymi przepisami bhp, temperatura w pomieszczeniach biurowych lub innych, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną nie może spaść poniżej 18 stopni. Natomiast temperatura równa 18 stopniom C jest jeszcze dopuszczalna.


Pracujemy w magazynie przy dużym markecie, przy rozładunku towaru. Ile powinna wynosić najniższa temperatura, w której możemy jeszcze pracować?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Temperatura musi być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż 14 stopni C. Chyba, że względy technologiczne wymagają jeszcze niższej temperatury - na przykład praca w chłodni. Oczywiście wówczas pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednią odzież chroniącą przed zimnem.


Szef zapowiedział nam już, że będziemy odśnieżać dach hali produkcyjnej. Jakie warunki powinien nam w związku z tym zapewnić?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Do takiej pracy wymagane są aktualne badania lekarskie, z których musi wynikać, że osoba może pracować na wysokości. Pracownik powinien być też przeszkolony w zakresie przepisów bhp dotyczących odśnieżania i zapoznany z ocena ryzyka zawodowego. Pracodawca musi zabezpieczyć pracowników przed upadkiem, na przykład szelkami z linką bezpieczeństwa trwale przymocowaną do konstrukcji budynku.


Jesteśmy pracownikami firmy budowlanej i pracujemy głównie na powietrzu. Słyszeliśmy, że szef powinien ochronić nas przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, na przykład opadami, wiatrem, chłodem itd. W jaki sposób?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Pracodawca powinien zapewnić państwu odzież chroniącą przed niską temperaturą. Prócz tego, w pobliżu miejsca pracy musi zapewnić pomieszczenie, w którym pracownicy mogliby się schronić przed opadami, ogrzać lub zmienić odzież. Pomieszczenie powinno mieć minimum osiem metrów kwadratowych, a temperatura w nim nie powinna być niższa niż 16 stopni C.


Pracujemy przy budowie drogi. Szef zapewnił nam pomieszczenie, w którym możemy zjeść kanapki, ale nie daje nam żadnych posiłków, ani ciepłych napojów. Czy jest to zgodne z przepisami?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Gorące napoje należy zapewnić pracującym na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia niższej niż +10 stopni C. Oprócz tego pracodawca powinien zapewnić państwu możliwość podgrzewania posiłków. Szef więc łamie częściowo przepisy i możecie państwo złożyć na niego skargę do inspekcji pracy.

Zgodnie z przepisami bhp, pracodawcy muszą zapewnić nam w miejscach pracy odpowiednią temperaturę. Co jednak jeśli tego nie zrobią?
Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Kodeks pracy mówi wyraźnie, że za niestosowanie się do przepisów bhp grozi kara grzywny od 1000 do 30 tys. zł.


Do pomieszczeń, w których pracujemy musimy przejść schodami, które ostatnio są mocno oblodzone. Nikt ich nie oczyszcza, bo pracodawca twierdzi, że nie jest to jego budynek, więc nie należy to do jego obowiązków. Czy ma rację?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: To pracodawca, zgodnie z przepisami, musi zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nie interesuje to jego podwładnych w jaki sposób to zrobi. To on będzie odpowiadał w razie ewentualnego wypadku.


Pracujemy na budowie i w dzień, gdy na dworze było - 15 stopni C szef kazał nam iść do domu. Do dziś nie wiemy, czy będziemy mieć za ten dzień zapłacone, bo przecież my do pracy przyszliśmy?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Jeżeli pracodawca nie przydzielił panom innej pracy, wynagrodzenie dostaniecie tylko wtedy, jeśli wynika to na przykład z postanowień układu zbiorowego, regulaminu wynagrodzenia lub wcześniejszych zarządzeń pracodawcy.


Chcemy złożyć skargę na pracodawcę, który ewidentnie narusza przepisy bhp, ale boimy się o swoje miejsca pracy. Co możemy zrobić?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Nie musicie się państwo denerwować, bo inspektor pracy ustawowo zobowiązany jest do nieujawniania nie tylko danych osoby wnoszącej skargę, ale nawet samego faktu wniesienia takiej skargi. Przeprowadzi kontrolę w taki sposób, że pracodawca nie zorientuje się, że spowodowało ją jakiekolwiek doniesienie. W związku z tym skargi anonimowe nie są konieczne, bo bez obaw można się pod nimi podpisać.


Przez cały ubiegły tydzień w sklepie spożywczym, w którym pracuję, temperatura nie była wyższa niż 12 stopni C. Komu może zgłosić ten fakt?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Pani pracodawca naruszył przepisy bhp, a w związku z tym może pani zwrócić się o pomoc do inspekcji pracy. W każdym mieście wojewódzkim jest okręgowy inspektorat pracy, a w innych, większych miastach oddziały OIP.


Według naszych pomiarów temperatura w pomieszczeniach, w których pracujemy jest zbyt niska, szef natomiast przekonuje nas, że na jego termometrze temperatura jest zgodna z przepisami. Kto może rozsądzić nasz spór?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Wskazania zwykłych termometrów pokojowych mogą być niewiarygodne. Takie są natomiast pomiary dokonane termometrem mającym świadectwo wzorcowania wydane przez Obwodowy Urząd Miar. Można je kupić lub też zwrócić się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o przeprowadzenie takiego pomiaru.


Pracuję na umowie zlecenie w firmie przewozowej. Czy mi także przysługuje odzież oraz posiłki i napoje w związku z niskimi temperaturami?

Marcin Jedwabny z Państwowej Inspekcji Pracy z Poznaniu: Zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy, pracodawca organizujący pracę wykonywana przez osoby fizyczne także na innej podstawie niż stosunek pracy, ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Wobec tego, m.in., ciepła odzież, tak zwane posiłki i napoje profilaktyczne należą się Panu.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie