Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier zainteresował się sprawą Jarka Ziętary

Krzysztof M. Kaźmierczak, TR
Przed rokiem minister Krzysztof Kwiatkowski nie odpowiedział na apel w sprawie Jarosława Ziętary, obecnie uważa, że sprawa dziennikarza powinna zostać szczegółowo wyjaśniona
Przed rokiem minister Krzysztof Kwiatkowski nie odpowiedział na apel w sprawie Jarosława Ziętary, obecnie uważa, że sprawa dziennikarza powinna zostać szczegółowo wyjaśniona WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE
Sprawą porwanego w 1992 roku dziennikarza zainteresował się premier Donald Tusk. Poseł Rafał Grupiński rozmawiał wczoraj na temat Jarosława Ziętary z prokuratorem generalnym.

Redaktorzy naczelni "Faktu", "Gazety Wyborczej". "Polski", "Rzeczpospolitej" i "Super Expressu" zaapelowali wczoraj do prokuratora generalnego o spowodowanie podjęcia umorzonego w 1999 roku śledztwa w sprawie Jarosława Ziętary i przekazanie go do prowadzenia prokuraturze spoza Poznania". Wystąpili zarazem do premiera "jako do przełożonego służb specjalnych RP o spowodowanie ujawnienia wszelkich informacji dotyczących Jarosława Ziętary, które mogą znajdować się w posiadaniu tych służb, i przekazanie ich prokuraturze". Apel wywołał liczne reakcje w mediach. Również wczoraj doszło do spotkania posła Rafała Grupińskiego z prokuratorem generalnym.


Czytaj także: ŚMIERĆ W CIENIU SŁUŻB - SPRAWA JAROSŁAWA ZIĘTARY

- Pan Andrzej Seremet zapewnił mnie, że osobiście zajął się sprawą. Poinformował, że w Prokuraturze Generalnej trwa już postępowanie wyjaśniające dotyczące śledztwa. Do połowy maja można spodziewać się jego zakończenia - powiedział nam Grupiński.

Wiceszef klubu parlamentarnego PO zapowiedział w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim", że wkrótce spotka się w sprawie Ziętary z premierem Donaldem Tuskiem i będzie zabiegał, by skorzystał on ze swoich uprawnień dotyczących zwierzchnictwa nad służbami specjalnymi. Chodzi o informacje, jakimi na temat dziennikarza dysponował Urząd Ochrony Państwa, który werbował Ziętarę do pracy i współpracy w okresie poprzedzającym jego uprowadzenie.

Apel redaktorów naczelnych w sprawie Ziętary odbił się szerokim echem w mediach

O tym, że premier już zainteresował się sprawą Ziętary, świadczy wczorajsza wypowiedź rzecznika rządu. Paweł Graś poinformował PAP, że premier Donald Tusk polecił ministrowi sprawiedliwości Krzysztofowi Kwiatkowskiemu przeanalizowanie sprawy i przygotowanie rekomendacji co do dalszych działań.

W lutym 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary" wystąpił do ministra Kwiatkowskiego (wówczas pełniącego zarazem funkcję prokuratora generalnego) z apelem o przekazanie sprawy Ziętary do prokuratury spoza Wielkopolski. Szef resortu sprawiedliwości nie udzielił jednak wtedy żadnej odpowiedzi. Wczoraj wyjaśniał, że był wówczas zainteresowany sprawą.

- Jako prokurator generalny prosiłem o powtórną analizę śledztwa - powiedział przebywający wczoraj w Poznaniu Krzysztof Kwiatkowski. - Niestety, miało to miejsce na krótko przed rozdzieleniem funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Teraz mogę jedynie wyrazić swoje zdanie, że tę sprawę należy wyjątkowo szczegółowo wyjaśnić - stwierdził minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski