Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zdecyduje, czy przy zakupie sprzętu dla POSUM zostało złamane prawo

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zwrócił się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęcie kontroli trzech przetargów oraz wystąpienie do sądu o unieważnienie trzech umów, które zawarto z wykonawcami wyłonionymi w tych postępowaniach.

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zwrócił się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęcie kontroli trzech przetargów oraz wystąpienie do sądu o unieważnienie trzech umów, które zawarto z wykonawcami wyłonionymi w tych postępowaniach.

Czytaj też: POSUM słono zapłacił za sprzęt

Obecne szefostwo POSUM dopatrzyło się w tych przypadkach naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych, a także możliwym zawyżeniu cen sprzętu, które ośrodek pozyskał. Chodzi o leasing sprzętu i wyposażenia dla kliniki leczenia krótkoterminowego (tzw. jednodniówki), zakup na raty urządzeń do medycyny estetycznej oraz dzierżawę sprzętu do endoskopii.

Zobacz również: CBA zawiadamia prokuraturę

– Co najmniej umowa, dotycząca leasingu powinna być unieważniona – uważa Ewa Jemielity, radna PiS, należąca do specjalnego zespołu radnych, który wziął pod lupę POSUM. To właśnie radna zaprotestowała, gdy urzędnicy postanowili przekazać zakupiony przez POSUM sprzęt szpitalom miejskim. Dlaczego? Twierdziła, że wartość urządzeń została wielokrotnie przeszacowana, a część straciła już gwarancję.

Sprzęt od miesięcy jest niewykorzystywany, ponieważ pomieszczenia, w których się znajduje zostały przebudowane bez pozwolenia na budowę. Z tego powodu postanowiono przekazać go szpitalom Raszei i Strusia. To zalecenie znalazło się także w programie naprawczym, który został przygotowany przez jedną z poznańskich kancelarii.

Sprawdź: Starcie w POSUM-ie

Pomysł storpedowała radna PiS, udowadniając, że sprzęt kupiony przez POSUM jest dostępny na rynku po znacznie niższych cenach. Powołany przez POSUM biegły rzeczoznawca to potwierdził. Jedynie w przypadku zakupu sprzętu do endoskopii ceny były zbieżne z obowiązującymi na rynku. Natomiast wartość urządzeń do medycyny estetycznej została zawyżona o 37 proc. Największe rozbieżności w cenach wystąpiły przy leasingu sprzętu dla tzw. jednodnodniówki, zostały zawyżone o 78 proc. ,

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski