Prezydent Andrzej Duda w Bydgoszczy: - Solidarność to piękny ruch społeczny, który zjednoczył Polaków

Redakcja Polska Press Bydgoszcz

Wideo

Zobacz galerię (87 zdjęć)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda bierze udział w obchodach 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Uroczystości w Bydgoszczy są transmitowane przez Telewizję Polską.

Oficjalna część uroczystości z udziałem władz państwowych została zakończona. Zdjęcia w poniższej galerii.

12:50

Przemawia Jan Rulewski, uczestnik wydarzeń marca 81' w Bydgoszczy: - Panie Prezydencie, pana wizytę tutaj traktuję jako gest znaku pokoju. Gdy przyglądam się tym odznaczeniom, osobom tu obecnym moja wyobraźnia sięga ku tym wszystkim których tu nie ma z różnych względów, a tak ja my walczyli o wolność. (...) Na doniosłość wydarzeń składają się trzy rzeczy: uczestnicy, sam przebieg wydarzeń i zakończenie. (...) My skromna delegacja została wtedy zaproszona, a wszyscy z nas mieli na rękach wypisane pochodzenie ze wsi. Mieliśmy naturalną siłę, ale też świadomość czyhającej utraty własności: gospodarstw. W tych zdarzeniach my zaproszeni padliśmy ofiarą. (...) Nie przewidywaliśmy żadnego strajku, ale stanęliśmy w obliczu desperacji. Chcieliśmy debatować. Chcieliśmy móc się zrzeszać.

12:30

Trwają uroczystości w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Prezydent Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe.

 • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jan Rulewski, w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i publicznej, za działalność na rzecz transformacji ustrojowej w Polsce,
 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Wojciech Polak, za wybitne zasługi w pracy naukowo badawczej,
  dydaktycznej i publicystycznej, za upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski,
 • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Marek Majka, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
 • Krzyż Kawaleryjski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Jan Sobociński, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
 • Krzyż Kawaleryjski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Franciszek Ziółkowski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

Okno z transmisją powyżej.

Kulisy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Bydgoszczy

Prezydent Andrzej Duda przyleciał na piątkową wizytę z okazji 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca już w nocy. Policja eskortowała przez miasto samochód z głową państwa na pokładzie - z lotniska do hotelu Holiday Inn przy ul. Grodzkiej, a później przez całą noc funkcjonariusze strzegli bezpieczeństwa prezydenta, pełniąc służbę przed hotelem. Więcej o jego wizycie w hotelu w poniższym materiale.

11:27

Władze krajowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele składają wieńce pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z marca 1981 roku w Bydgoszczy. Prezydentowi towarzyszą uczestnicy wydarzeń marca 81': Andrzej Adamski i Andrzej Mazurowicz. Kolejno wieńce złożył premier RP, Mateusz Morawiecki.

11:26

Zarówno prezydent jak i premier podziękowali uczestnikom wydarzeń marca 81' za ich niezłomność, bohaterskość.

11:25

Następnie przemawiał premier RP, Mateusz Morawiecki: - Marzec 81' wpisał się w historię polskich miesięcy na drodze do odzyskania wolności przez Polskę. To był przełomowy moment. Bydgoszcz pokazała, że w związkach zawodowych tkwi siła i tego przestraszyli się komuniści. (...) Skuteczność walki robotników, rolników o swoje prawa została potwierdzona ówczesnym zwycięstwem, wiosną gdy został zarejestrowany NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Ten test w Bydgoszczy był niezwykle ważnym momentem na drodze do wolności dla Polski (...)

11:20

Najpierw przemawiał prezydent RP, Andrzej Duda - Solidarność to piękny ruch społeczny, który zjednoczył Polaków w dążeniu do wolności. Prezydent wspominał wydarzenia sprzed 40 lat tak...(...) Jest w polskim społeczeństwie grupa, której władza ludowa się boi, której władza ludowa nie pozwala się zorganizować, nie daje wyjść na oficjalną niezależność. To rolnicy. To chłopi. Komuniści nie chcą się zgodzić na legalizację jakichkolwiek ich organizacji. (...). Kto by się spodziewał, że tu właśnie w Bydgoszczy, wtedy szarej, smutnej, biednej - dziś jakże innej - spotykają się i uzyskują możliwość zabrania głosu na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej 19 marca 1981 roku gdzie zorientowawszy się, przedstawiciele władz komunistycznych ścinają posiedzenie i nie dają głosu przedstawicielom rolników. Wobec groźby, że dojdzie do strajku okupacyjnego na sali gdzie odbywa się posiedzenie, władza ludowa wzywa zomo i uderza na ludzi protestujących w pokojowy sposób. (...) Część rolników zostaje skatowanych przez zomo i to jest moment, który w naszych dziejach poskutkował największym strajkiem w skali narodu. (...). Strajk rozlewa się na całą Polskę. To największy pokaz solidarności, który wstrząsnął władzą w efekcie czego komuniści musieli się cofnąć. (...) Stało się karnawał solidarności wtedy przybrał całą swoją moc.

11:10

Na miejscu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy jest wiele policji. Przedstawiciele KOD krzyczą: - "Andrzej Duda będziesz siedział", " Precz z kaczorem dyktatorem". Przeciwnicy władzy Zjednoczonej Prawicy mówią także o ograniczeniu wolności i działaniach policji podczas protestów kobiet.

11:00

Złożono kwiaty w miejscu pamięci Bydgoskiego Marca ’81. Otwarta zostaje także wystawa zdjęć „Bydgoski Marzec ’81" na ul. 19 Marca 1981 roku.

9:45

Po mszy zaplanowano uroczystości upamiętniające wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy przy u. Jagiellońskiej 3. O godz. 12.30 odbędzie się wręczenie odznaczeń państwowych (w siedzibie urzędu wojewódzkiego), a po tej części uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Przemówienie prezydenta RP będzie można obejrzeć na żywo w TVP.

9:30

W dzisiejszych uroczystościach udział weźmie także premier Mateusz Morawiecki, który niedawno wylądował na bydgoskim lotnisku.

9:00

Obchody 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r. rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy o godz. 9.00 (nabożeństwo będzie transmitowana na żywo przez TVP). We mszy udział bierze prezydent Andrzej Duda.

To może Cię zainteresować

***

Co się będzie działo w Bydgoszczy z okazji 40. rocznicy Bydgoskiego marca 1981 r.?

19 marca

 • Oficjalne obchody 40-lecia Bydgoskiego Marca ’81 Organizator: Miasto Bydgoszcz
 • Złożenie kwiatów w miejscu pamięci Bydgoskiego Marca ’81, godz. 11.00, ul. Jagiellońska 3
 • Oficjalne otwarcie Wystawy Zdjęć „Bydgoski Marzec ’81" na ul. 19 Marca 1981 roku, godz. 11.15
 • Ekspozycja wielkoformatowych zdjęć poświęconych wydarzeniom Bydgoskiego Marca ‘81 na ścianie Bydgoskiego Centrum Finansowego, Organizator: Miasto Bydgoszcz (Patron merytoryczny: Fundacja Ośrodka Karta)
 • Inauguracja internetowej wystawy na stronie miasta Bydgoszczy
 • Inauguracja przejazdu Autobusem Wolności
 • Przejazdy zabytkowego autobusu prezentującego: wystawę zdjęć, plakatów Bydgoski Marzec ‘81 oraz muzykę wolnościową,
 • Partner wydarzenia: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy (Organizator: Miasto Bydgoszcz)
 • zasady przejazdów dostosowane do obowiązujących obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią COVID 19.
 • Inauguracja działalności „Wolnego Studia 2.1.” realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
 • Propozycja wydarzeń historyczno-kulturalnych trwających przez cały rok, która w oryginalnej formule scenografii stylizowanej na obudowę starego odbiornika telewizyjnego, przywoływać będzie początki lat 80., przypominając ducha tamtych czasów. Obok pasma muzycznego w „Wolnym Studio 2.1.” znajdą się także pasma m.in. literackie, filmowe, teatralne, związane z architekturą, sztukami wizualnymi, historią regionu, a także pasmo publicystyczne z udziałem znanych i ciekawych osób.
 • Koncert piosenek wolnościowych pn. „Wszystko, czego dziś chcę” w wykonaniu bydgoskich artystów – godz. 20.00 na kanale facebook/bydgoszczpl (Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Miasto Bydgoszcz). Nazwa koncertu nawiązuje do tytułu piosenki śpiewanej przez Izabelę Trojanowską, zaprezentowane zostaną same najlepsze, najbardziej znane polskie przeboje lat 80., pośród których znajdą się także utwory będące hymnami pokolenia i symbolami tamtego trudnego dla Polski czasu.
 • Wydanie publikacji w prasie poświęconej wydarzeniom Bydgoskiego Marca ’81 (Organizator: Miasto Bydgoszcz)
 • SOLIDARNOŚĆ. Wirtualny pokaz zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
 • Organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
 • Bydgoski Marzec '81 – działania edukacyjne realizowane przez cały rok. Uwaga, szczegóły będą podawane na www.muzeum.bydgoszcz.pl.
  ► prezentacja kilku obiektów związanych z Solidarnością na stronie internetowej Muzeum i w „Bydgoskim Informatorze Kulturalnym”,
  ► karta edukacyjna „Wolność jest w nas” wprowadzająca w zagadnienia walki o niepodległość w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej,
  ► karty edukacyjne „Kolekcjonera Wrażeń” z zadaniami odnoszącymi się do zabytków związanych z „Solidarnością” ze zbiorów Muzeum Okręgowego,
  ► tutorial plastyczny „Solidarność - co to znaczy?” - przybliżający znaczenie słowa solidarni
  ► rodzinny tutorial artystyczny „Jak stworzyć plakat?”
 • Wystawa, pn. "Przystań Wspomnień - Bydgoski Marzec '81 w plakacie oraz Fotograficzny Wehikuł Czasu Marka Chełminiaka".
 • Barka Lemara cumuje na Brdzie w okolicach historycznego miejsca, w którym w marcu 1981 roku odbyła się w Bydgoszczy masowa manifestacja, a do tłumnie zebranych przemawiał Lech Wałęsa (Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury oraz Miasto Bydgoszcz)

20 marca

 • Spotkanie autorów publikacji dot. Bydgoskiego Marca ‘81 z udziałem bohaterów historycznych wydarzeń (Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury oraz Miasto Bydgoszcz)
 • Historyczny Spacer Tematyczny "Szlakiem Bydgoskiego Marca '81" (Organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy). Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić miejsca związane z wydarzeniami sprzed czterdziestu lat oraz wysłuchać opowieści świadków tamtych zdarzeń. Dwugodzinny spacer będzie cyklicznie oferowany mieszkańcom miasta oraz turystom przez cały rok. Alternatywnie filmowa relacja z najważniejszych punktów spaceru. Prowadzącym spacer będzie miłośnik historii, pasjonat regionalista, który gwarantuje barwną opowieść, okraszoną materiałem ikonograficznym, dotyczącym działalności różnych grup opozycji w latach 1980-1989. Spacer będzie atrakcyjny zarówno dla młodzieży, jak i dla osób starszych.

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda w Bydgoszczy: - Solidarność to piękny ruch społeczny, który zjednoczył Polaków - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie