Rewolucja w przepisach - od 30 kwietnia obowiązują nowe zasady obrotu ziemią. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą o wstrzymaniu sprzedaży państwowych gruntów na 5 lat. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

W świetle nowych przepisów, podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi ma być dzierżawa. Ziemię rolną będzie mógł kupić wyłącznie rolnik indywidualny. Musi on gospodarować na gruntach do 300 ha, posiadać kwalifikacje rolncze i minimum od 5 lat zamieszkiwać gminę, gdzie mieści się przynajmniej jedna jego działka). Prawo pierwokupu będzie należało do Agencji Nieruchomości Rolnych. Nie obejmie to dziedziczenia przez bliskich. 

 

 

Jeśli chodzi o wstrzymanie sprzedaży państwowych gruntów na 5 lat, wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz ziemie przeznaczone np. na cele nierolne (centra biznesowo-handlowe, budownictwo mieszkaniowe czy magazyny). 

 

Zezwolenie na zakup i sprzedaż ziemi mają związki wyznaniowe, Kościół. To spotkało się z krytyką opozycji, która zarzuciła, iż nowa ustawa jest niezgodna z konstytuacją i unijnym prawem.

 

Przeczytaj również: Rewolucja na wsi. Ustawa PiS dzieli rolników

 

Nowe przepisy wejdą w życie w sobotę (30 kwietnia). 1 maja kończy się bowiem dwunastoletnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.