Prezydent Poznania apeluje o szacunek dla medyków. Zwróci się też do dyrektora szpitala Strusia o testowanie większej liczby personelu

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
U 17 pracowników Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu potwierdzono koronawirusa. Dotychczas przebadano tutaj 178 osób z personelu na 1300 pracowników. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zastanawia się, czy nie należy wykonywać więcej testów medykom ze Szwajcarskiej.
U 17 pracowników Szpitala Miejskiego im. Strusia przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu potwierdzono koronawirusa. Dotychczas przebadano tutaj 178 osób z personelu na 1300 pracowników. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zastanawia się, czy nie należy wykonywać więcej testów medykom ze Szwajcarskiej. Waldemar Wylegalski
- Apeluję o szacunek dla tych, którzy dzisiaj walczą o nasze zdrowie i życie, dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Jeśli zachowacie środki ostrożności, będziecie dezynfekować ręce, nosić maseczki, zachowywać dystans, nic państwu się nie stanie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To odnosi się też do cudzoziemców, bo to, że ktoś ma inny kolor skóry, inne rysy, nie oznacza, że stanowi zagrożenie.

Jacek Jaśkowiak na zakończenie piątkowej telekonferencji nawiązał do pojawiających się w mediach informacji, dotyczących dyskryminacji medyków i cudzoziemców przez osoby, które uważają, że roznoszą oni koronawirusa. - Nie popadajmy w panikę – wzywa prezydent Poznania. I apeluje o solidarność oraz rozwagę.

Z przedstawionych przez prezydenta wykresów wynika, że systematycznie rośnie liczba zakażonych Covid-19, którzy trafili do Szpitala Miejskiego im. Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu. - Nie oznacza to radykalnego wzrostu zakażeń w Poznaniu i powiecie poznańskim, bo szpital Strusia obsługuje całe województwo – zaznacza Jaśkowiak. I dodaje: - W Poznaniu jest 56 zakażonych, a w powiecie 53.

Od 16 marca w szpitalu przy Szwajcarskiej wykonano ponad 2,7 tys. testów na obecność koronawirusa, wyzdrowiało 39 osób, odnotowano 62 zgony.

- Obecnie w szpitalu hospitalizowanych jest 203 pacjentów, w tym 178 z potwierdzonym koronawirusem. 13 osób jest podłączonych do respiratora – mówi Jaśkowiak.

Wśród osób hospitalizowanych w szpitalu Strusia znajduje się 115 pensjonariuszy DPS-ów oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

- To jest problem organizacyjny i wyzwanie, ponieważ część pacjentów to osoby niesamodzielne, które trzeba karmić, przewijać – wskazuje Jaśkowiak. - Rozumiem, gdy na Szwajcarską trafiają z DPS-ów osoby ze zdiagnozowanym koronawirusem. Jednak, jeśli będą tam trafiać także niezarażeni, to szpital nie będzie w stanie pełnić funkcji, do której został powołany.

Czytaj też: Wielkopolski test wykrywający koronawirusa coraz bliżej seryjnej produkcji. "Chcemy opracować testy drugiej i trzeciej generacji"

Jaśkowiak twierdzi, że ten problem był wcześniej sygnalizowany wojewodzie wielkopolskiemu, który zdecydował o utworzeniu kolejnego szpitala jednoimiennego w Wolnicy, co nieco poprawia sytuację. I zapowiada, że zamierza spytać wojewodę, na ile sytuacja w DPS-ach została opanowana i co zamierza zrobić, by pensjonariusze z tych placówek, którzy nie mają Covid-19 nie byli kierowani na Szwajcarską.

- Porozmawiam też z dyrektorem szpitala Strusia, czy nie byłoby warto pójść śladem szpitala Raszei i robić więcej testów personelowi – twierdzi Jaśkowiak. - Na Szwajcarskiej przebadano 178 pracowników na 1300. Covid-19 potwierdzono w 17 przypadkach. Natomiast nikt z personelu szpitala Raszei nie został zarażony koronawirusem. Tutaj testy wykonano u 278 osób z personelu na 580 pracowników.

Zobacz też:

Rząd znosi kolejne zakazy związane z pandemią koronawirusa. Znamy również kilkuetapowy plan odmrażania polskiej gospodarki.  Sprawdź, co się zmieniło i jak wygląda plan powrotu do normalności w Polsce.Przejdź dalej i sprawdź --->

Koronawirus: Rząd znosi kolejne zakazy. Sprawdź, co się zmieniło

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - np. sklepach czy aptekach. Dodatkowo te obostrzenia nie zwalniają z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu, czyli minimum 2 metrów.Sporo poznaniaków nie czeka jednak na oficjalne nakazy. Coraz więcej osób zakrywa już usta i nos. Czym? Zobacz w naszej galerii. Przejdź dalej --->Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, maseczka powinna:- być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,- posiadać zauszniki z elastycznej gumy,- składać się z wielu warstw tkaniny,- pozwalać na swobodne oddychanie,- nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu maseczki.

Poznaniacy nie czekają na nakazy rządu i już zakrywają usta ...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie