Problemy z wywozem śmieci w Poznaniu. Mieszkańcy skarżą się, że Remondis nie przyjeżdża zgodnie z harmonogramem. Co na to GOAP?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna

Wideo

1 września zmieniły się zasady segregacji śmieci w Poznaniu. Dodatkowo, w pięciu sektorach w Poznaniu śmieci będzie odbierać firma Remondis. W pozostałych dwóch przetarg wygrała SUEZ Zachód. Mieszkańcy skarżą się, że Remondis nie przyjeżdża zgodnie z harmonogramem. Jak tłumaczy się GOAP?

- Zaczynam zbierać bioodpady do worków. Nie chcę, by zaczęły "żyć" na moim podwórku. Nie mogę również przyciąć gałęzi na swojej posesji, ponieważ odpady zielone też nie są wywożone od tygodnia - skarży się pan Jan z os. Bajkowego w Poznaniu.

Tak wygląda też sytuacja u jego sąsiadów - na ulicach Janosika, Tuwima, Brzechwy.

- Do września było wszystko w porządku. Nawet epidemia nie zakłócała pracy odbiorcy odpadów. Wtedy była to firma Vikom. Po zmianie, razem z sąsiadami zastanawiamy się, kiedy przyjedzie śmieciarka i po jakie śmieci - dodaje pan Jan.

- Mamy informacje od RSP ze odpady bio z ul. Tuwima i Janosika będą odbierane w najbliższą sobotę - poinformował nas GOAP.

Polecane

Podobnie sytuacja wygląda na Jeżycach, szczególnie na Woli. Tu też nastąpiła zmiana odbiorcy śmieci. Czytelnicy informują nas o braku odbioru odpadów między innymi na ul. Żarnowieckiej i Bużańskiej. - Zmiana podwykonawcy zrobiła nam krzywdę. Nie odebrane śmieci mamy od tygodnia. Obawiam się, że za chwilę pojawią się na naszej ulicy szczury - mówi pan Robert.

Oto lista tych ulic, na których od tygodnia nieodebrane są odpady w tym sektorze:

 • ul. Bużańska
 • ul. Żarnowiecka
 • ul. Lednicka
 • ul. Dąbrowskiego
 • ul. Dąbrowskiego/Nidziańska
 • ul. Notecka
 • os. Lotnictwa Polskiego
 • sw. Michała
 • ul. Pilotów
 • ul. Startowa
 • ul. Wzlotowa
 • ul. Szałasa
 • ul. Szybowcowa
 • ul. Dobra

Dotarły do nas również informacje o problemach z odbiorem odpadów w Kiekrzu, szczególnie odpadów bio. Nieodebrane śmieci przez dłuższy czas były też na ul. Smolnej.

Dodzwonić się do konsultanta Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej jest bardzo trudno.

- Ze względu na przeciążenie linii telefonicznej Biura Poznań Kontakt, która w przypadku zbyt dużej liczby połączeń blokuje się automatycznie, prosimy w pierwszej kolejności o przesyłanie zgłoszeń oraz kierowanie ewentualnych pytań drogą elektroniczną na adres: [email protected], które niezwłocznie zostaną przesłane do firm odpowiedzialnych za odbiór odpadów z danego regionu - informuje GOAP.

Zgłosić brak odbioru odpadów można poprzez formularz na stronie organizacji lub też mailowo. Jednak przez wielką liczbę zgłoszeń GOAP nie nadąża ich realizować.

- W związku z docierającymi do nas informacjami dotyczącymi braku lub nieterminowego odbioru odpadów komunalnych na terenie ZM GOAP lub świadczenia usługi niezgodnie z obowiązującymi harmonogramami, informujemy, iż wszystkie wpływające do nas zgłoszenia są na bieżąco przekazywane wykonawcom świadczącym usługi odbioru odpadów komunalnych na danym sektorze - tłumaczą w komunikacie przedstawiciele GOAP.

GOAP tłumaczy: Problemy w zakresie odbioru odpadów w Poznaniu wynikają z kilku czynników

Po pierwsze, nastąpiły istotne zmiany w systemie gospodarki odpadami, które wiązały się m.in. z koniecznością złożenia deklaracji o wysokości opłaty zarówno przez właścicieli nieruchomości niezamieszkanych jak i mieszanych, objętych działalnością ZM GOAP. Wszystkie złożone deklaracje mają przejść drogę formalną. Może być tak, że deklaracja, która została złożona w dniu 1 września lub po tym terminie, może nie być jeszcze uwzględniona w harmonogramach. Jednak wyżej wymienione harmonogramy będą uzupełniane przez wykonawcę w trybie pilnym.

Po drugie, konieczne było uwzględnienie w harmonogramach odbioru obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów dla wszystkich nieruchomości na terenie związku. Ze względu na opóźnienia w składaniu deklaracji przez mieszkańców, niektórzy z wykonawców nie uwzględnili w swoich terminarzach np. zmiany częstotliwości odbioru poszczególnych frakcji odpadów.

Po trzecie, zmianie ulegli wykonawcy świadczący usługę odbioru w poszczególnych sektorach. W związku z tym, w niektórych przypadkach doszło do problemów z realizacją usługi odbioru odpadów wynikających z rozbieżności w harmonogramach.

Podmiot odbierający odpady komunalne od 01.09.2020 w Poznaniu

 • I sektor - Poznań Grunwald - Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • II sektor - Poznań Jeżyce - Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • III sektor - Poznań Piątkowo-Morasko-Umultowo-Kiekrz-Krzyżowniki-Strzeszyn - Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • IV sektor - Poznań Nowe Miasto Północ-Południe - Konsorcjum SUEZ Zachód Sp. z o.o. ORDO Poznań Sp. z o.o. Sp. k., EKO-TOM Turguła Sp. j. - (SUEZ Zachód Sp. z o.o.)
 • V sektor - Poznań Rataje - Konsorcjum SUEZ Zachód Sp. z o.o., ORDO Poznań Sp. z o.o. Sp. k., EKO-TOM Turguła Sp. j. (SUEZ Zachód Sp. z o.o.)
 • VI sektor - Poznań Winogrady-Stare Miasto - Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.
 • VII sektor - Poznań Wilda-Dębiec - Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o.

Remondis się nie wyrabia?

W związku z zaistniałą sytuacją dotycząca problemów z terminowych odbiorem odpadów w Poznaniu, głównie na sektorach II - Jeżyce i III – Piątkowo ZM GOAP wezwał wykonawcę – firmę Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. – odpowiedzialnego za obiór odpadów z tych sektorów do złożenia wyjaśnień i pilnego unormowania sytuacji.

Co to oznacza dla mieszkańców? Firma Remondis Sanitech Poznań Sp. z o. o. zapewniła, że dokłada wszelkich starań, by sukcesywnie realizować zaległe odbiory odpadów, a także wszystkie zlecone odbiory interwencyjne. Wykonawca podjął również działania organizacyjne zmierzające do jak najszybszej naprawy sytuacji, która spowodowana jest m.in. opóźnieniami w dostawie pojazdów . Jak podaje GOAP za niedogodności spowodowane opóźnieniami w odbiorze odpadów oraz za braki jakościowe w ww. zakresie firma Remondis przeprasza szczególnie mieszkańców nowo obsługiwanych przez nią obszarów: Jeżyc, czyli sektora II oraz osiedli Morasko-Radojewo, Umultowo, Kiekrz, Krzyżowniki-Smochowice czy Strzeszyn, czyli obszaru sektora III.
Wykonawca zapewnił, że wszelkie zakłócenia powinny unormować się w ciągu najbliższych 1-2 tygodni.
11 września również został podany nowy harmonogram odbioru odpadów. Możesz go sprawdzić tu.

Od kilku dni też jest problem z wywozem śmieci w Swarzędzu

W środę, 9 września, odbyło się spotkanie przedstawicieli Biura Związku ZM GOAP z firmą FB Serwis, która od 1 września 2020 roku świadczy usługę odbioru odpadów komunalnych m.in. w mieście i gminie Swarzędz. Omówiona została sytuacja związana z brakiem terminowego odbioru odpadów przez Wykonawcę w pierwszym tygodniu realizacji usługi.

ZOBACZ TEŻ:

Od 1 września każdy musi prawidłowo segregować śmieci. W przeciwnym razie opłaty za ich odbiór i zagospodarowanie drastycznie wzrosną. Mieszkańcy wskazują, że do kontenerów wszyscy mają dostęp, odpady często są podrzucane przez osoby mieszkające w innych miejscach. A nawet jeśli pojemniki znajdują się w altankach, to te nie są zamykane na klucz.

Segregacja śmieci w Poznaniu: Wysokie kary od 1 września 202...

Sprawdź też:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
IXI

Mniej kupować w marketach, więcej na wagę -na zielonych rynkach.

Dodaj ogłoszenie