Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problemy ze śmieciami w Poznaniu. Mieszkańcy skarżą się na zbyt małą liczbę worków i problemy z ich odbiorem

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Od stycznia 2022 roku w Poznaniu odpadami zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej UMP.
Od stycznia 2022 roku w Poznaniu odpadami zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej UMP. Łukasz Gdak/materiał ilustracyjny
Od stycznia 2022 roku w Poznaniu odpadami zajmuje się Wydział Gospodarki Komunalnej UMP. Dla wielu mieszkańców wyjście z GOAP-u to jednocześnie rozpoczęcie kłopotów z wywozem śmieci. Poznaniacy skarżą się na zbyt małą liczbę worków i problemy z ich odbiorem.

Poznań występuje z GOAP-u

W zeszłym roku Poznań zdecydował się wystąpić ze Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” (GOAP). Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie obowiązki związane z systemem gospodarki odpadami przejął Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Powodem tej decyzji miały być m.in. zapewnienie poznaniakom adekwatnych stawek opłat czy dostosowane systemu do specyfiki dużego miasta i jego potrzeb.

Problemy ze śmieciami w Poznaniu

Pomimo dobrych chęci urzędników część mieszkańców nie jest zadowolona z obecnego systemu. Wśród najczęstszych zastrzeżeń wymienia się m.in. problemy z odbiorem śmieci.

Wystawiam kilka worków ze śmieciami. W zamian zostawiają mi jeden. Pracownicy tłumaczą, że mają zostawiać po jednym, ale to jest zdecydowanie za mało

– mówi jeden z mieszkańców Poznania.

Brak oryginalnych worków zmusza poznaniaków do umieszczania odpadów w innych. Niestety, w takiej sytuacji śmieci nie są odbierane w ogóle.

Miałem kartony po meblach, zgniotłem je, przygotowałem do zabrania. Zabrane oczywiście nie zostały, bo - jak poinformowała mnie urzędniczka - nie były włożone do odpowiedniego woreczka

– skarży się inny mieszkaniec.

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Ponadto wielu poznaniaków podkreśla też, że harmonogramy wywozu nie są jasne. Często nie wiadomo, kiedy i co będzie odbierane.

Zarzutom istnienia limitów na worki zaprzecza jednak Hanna Surma, wiceprezeska zarządu Remondis Sanitech Poznań sp. z o.o:

Pracownicy Remondis Sanitech Poznań i firm podwykonawczych mają jasne instrukcje postępowania zgodnie z zapisami umowy. Mają wydać tyle worków na odpady danej frakcji, ile odbiorą z posesji. Nie ma zatem ograniczeń dla mieszkańców w tym zakresie.

Monika Wańska, kierowniczka Oddziału Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, wyjaśnia z kolei, że wykonawca ma obowiązek odebrać odpady w innym worku, o ile umożliwia on identyfikację zebranego rodzaju odpadów. Jeżeli jakiekolwiek odpady zostały pozostawione przez wykonawcę, należy upewnić się, że dokonano właściwej segregacji i wystawiono odpady odbierane w ramach opłaty.

Odpady zbierane selektywnie mogą zostać nieodebrane w terminie, jeżeli są źle posegregowane. W takim przypadku na pojemniku lub worku powinna znaleźć się naklejka od wykonawcy, informująca o nieprawidłowej segregacji.

Brak odbioru odpadów może nastąpić także, gdy w pojemnikach znajdują się odpady niebezpieczne, odpady gruzu lub gdy dostęp do pojemników był niemożliwy

– informuje Wańska.

Surma podkreśla również, że harmonogramy odbiorów zostały dostarczone w grudniu ubiegłego roku, w znaczącej części trafiły do zarządców nieruchomości. Ich dystrybucja wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych zależy od działań podjętych właśnie przez zarządców. Harmonogramy dla wszystkich adresów są też na bieżąco dostępne w Internecie, na stronie organizatora systemu oraz wykonawcy.

- Jak każda branża w styczniu borykaliśmy się z absencjami pracowników, co przełożyło się na uchybienia lub opóźnienia w odbiorze odpadów. Obecnie sytuacja się stabilizuje, co jednak nie wyklucza różnego typu potknięć – czasem zawodzi technologia, a czasem – czynnik ludzki. Trwa także proces aktualizacji bazy danych klientów – sukcesywnie wprowadzamy do systemu deklaracje składane przez mieszkańców. To też może być powodem opóźnień czy uchybień w realizacji usługi – dodaje Surma.

W przypadku jakichkolwiek zdarzeń lub wątpliwości należy przesłać reklamację do urzędu, by pracownicy mogli pomóc rozwiązać problem lub zobowiązać wykonawcę do prawidłowego świadczenia usługi.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski