Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbne egzaminy gimnazjalne. Po co te zmiany?

Katarzyna Sklepik
Gimnazjaliści w tym tygodniu będą pisać próbny egzamin gimnazjalny.
Gimnazjaliści w tym tygodniu będą pisać próbny egzamin gimnazjalny.
Próbne testy gimnazjalne na nowych zasadach będą pisać uczniowie od środy do piątku. Jeśli okaże się, że napiszą słabo, w kwietniu zadania będą łatwiejsze.

Czytaj także:
Próbne egzaminy w gimnazjach
Egzamin gimnazjalny 2011

W kwietniu, uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpią do - zorganizowanych według nowych zasad - egzaminów. Jak będą one wyglądać, uczniowie sprawdzą 7, 8 i 9 grudnia, podczas próbnych testów, zorganizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Mają one pomóc uczniom i nauczycielom zapoznać się z nowymi zasadami. W tym samym czasie - w ramach "Diagnozy Kompetencji Gimnazjalistów", specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych sprawdzą, czy testy dostosowane są do nowej podstawy programowej. Mają też zdiagnozować stopień przygotowania uczniów i poziom trudności zadań. To pozwoli na ewentualną korektę kwietniowych arkuszy egzaminacyjnych.

Nauczyciele nie kryją rozczarowania tym pomysłem: - Czy to oznacza, że wystarczy, żeby nasi uczniowie słabo napisali testy, to przygotują dla nich łatwiejsze w kwietniu? - pyta Barbara Zakrzewska, nauczycielka historii. - Przykładowe arkusze, które można obejrzeć w informatorach są tak banalne, że bez problemu rozwiązaliby je najsłabsi uczniowie. Więc jaki jest sens, by robić je jeszcze łatwiejsze? Po co w ogóle była ta zmiana...

- Chyba po to, żeby pokazywać młodzieży drogę na skróty. Już teraz pokazujemy im, że i tak będzie trzeba ulepszyć nową formułę, czyżby była niedoskonała? - pyta z uśmiechem Wojciech Błaszczyński, matematyk.

Kwietniowy egzamin gimnazjalny będzie miał trzy części: humanistyczną, matematyczno - przyrodniczą i z zakresu języka obcego. Każda z nich będzie miała jednak inną strukturę.

- Zamiast jednego egzaminu humanistycznego, uczniowie będą zdawać dwa testy: pierwszy z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po krótkiej przewie drugi - z języka polskiego - tłumaczy Sławomir Eliks, dyrektor Gimnazjum nr 56 w Poznaniu.

Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie będą miały tylko formę zamkniętą. Uczniowie będą wybierać prawidłową odpowiedź spośród podanych. W teście z języka polskiego będą zadania zamknięte i otwarte. Wśród tych ostatnich znajduje się wypowiedź pisemna: rozprawka lub charakterystyka.

Podobne zmiany zaszły w egzaminie matematyczno-przyrodniczym. W teście z przedmiotów przyrodniczych będą tylko zadania zamknięte. A egzamin z matematyki będzie miał zarówno zadania zamknięte jak i otwarte. Te drugie będą sprawdzać rozumienie pojęć matematycznych i umiejętności dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski