Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesy o kościelne mienie. Sąd w Poznaniu zasypany roszczeniami

Krzysztof M. Kaźmierczak
O zwrot nieruchomości w rejonie poznańskiej Malty wystąpiła parafia pw. Jana Jerozolimskiego za  Murami
O zwrot nieruchomości w rejonie poznańskiej Malty wystąpiła parafia pw. Jana Jerozolimskiego za Murami Fot. Waldemar Wylegalski
Poznański sąd jest zasypany roszczeniami o odebrany w czasach PRL majątek kościelny. Procesy wytoczyły nawet parafie, które nie starały się o odzyskanie mienia w Komisji Majątkowej. Większość z nich, ze względu na trudną sytuację materialną, została w części lub całkowicie zwolniona z opłat sądowych. Łącznie złożono ponad 60 pozwów.

Oprócz 33 parafii, do sądu wystąpiły przeciwko Skarbowi Państwa cztery żeńskie zgromadzenia zakonne i księża filipini z Gostynia. Pozwy dotyczą najczęściej nieruchomości o powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów, ale niektórym parafiom zabrano w PRL znacznie więcej. Kościół w Przemęcie utracił ok. 200 ha a w Suchym Lesie aż 245 ha.

Zwrot większości nieruchomości nie jest możliwy, gdyż zostały one podzielone lub nawet sprzedane. Parafie domagają się więc głównie gruntów zamiennych lub finansowych rekompensat. Na ogół nie mają jednak na opłaty sądowe i występują o zwolnienie z nich.

- Wiele parafii, które występują z pozwami jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zdarza się, że proboszczowie muszą na ich utrzymanie wydawać nawet swoje prywatne pieniądze - tłumaczy radca prawny Mikołaj Drozdowicz, który prowadzi większość kościelnych spraw.

Jako przykłady biednych parafii prawnik podaje Sobiałkowo, która liczy zaledwie 800 wiernych i Starygród, która ma 900 mieszkańców.

Niemal wszystkie pozwy skierowano do wydziału XII Sądu Okręgowego w Poznaniu. Dwa inne rozpatrywane są w Lesznie, a po jednej sprawie prowadzą sądy w Pile i Trzciance.

Mimo iż większość pozwów złożono jeszcze w 2011 roku to procesy są wciąż na etapie początkowym. Dotąd dopiero w kilku sprawach powołano biegłych, którzy mają ocenić wartość nieruchomości. Kościelny prawnik obawia się, że prawomocne rozstrzygnięcie spraw zajmie całe lata. Próbował przyspieszyć ich bieg.

- Występowałem do sądu z propozycjami połączenia spraw o takim samym charakterze lub wytypowanie sędziów, którzy by się w nich specjalizowali. Nie zostało to uwzględnione - ubolewa radca Drozdowicz.

- Prawnie możliwe jest łączenie spraw, ale tylko wtedy, gdy składa je ten sam powód lub dotyczą tego samego pozwanego. Tymczasem każda z tych kościelnych spraw jest inna - wyjaśnia sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec. - Nie można też oddelegować sędziów do prowadzenia tych procesów, bo mogłoby to narazić ich na zarzut stronniczości - dodaje.

Parafie walczące o swój majątek
Pozwy do sądów złożyły łącznie 33 parafie z trzech diecezji z Wielkopolski. Przedstawiamy ich wykaz z podziałem wg. powiatów.
Czarnkowsko-Trzcianecki:Piłka
Gostyń: Krobia, Pępowo, Strzelce Wielkie.
Konin: Mikorzyn.
Krotoszyn: Koźmin Wlkp. (pw. Św. Wawrzyńca), Biadki, Kobierno, Smolice, Mokronos, Starygród.
Leszno: Dłużyn, Brenno, Mórkowo.
Międzychód: Kamionna.
Ostrów: Wysocko Wielkie, Ostrów (pw. Stanisława Bp.), Skalmierzyce.
Pleszew: Jedlec.
Poznań: Rogalinek, Owińska, Poznań (pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, pw. Św. Jana Jerozolimskiego za Murami), Suchy Las.
Rawicz: Konary, Dubin, Sobiałkowo, Jutrosin, Kołaczkowice, Szkaradowo.
Wolsztyn: Przemęt.
Złotów: Radawnica, Złotów (pw.Najświętszej Maryi Panny).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski